Sądny dzień dla Tillersona. Media: senatorowie muszą zapytać o Putina

Desygnowany na stanowisko sekretarza stanu USA Rex Tillerson musi odpowiedzieć na pytania o związki z Władimirem Putinem i konflikty interesów - piszą we wtorek amerykańskie media. Kandydatura prezesa ExxonMobil jest rozważana na stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji. Nominacja Tillersona ma być w środę zatwierdzona przez Senat.

Turecki minister: po puczu zwolniliśmy 97 tysięcy ludzi

Blisko 100 tysięcy urzędników państwowych i innych osób zatrudnionych w sektorze publicznym zostało pozbawionych pracy - poinformował we wtorek minister pracy Mehmet Muezzinoglu. Zwolnienia mają związek z dokonaną w Turcji w lipcu ubiegłego roku próbą wojskowego zamachu stanu.

Rozpoczął się proces apelacyjny Breivika

Przed sądem w norweskim mieście Skien rozpoczął się we wtorek proces apelacyjny w sprawie warunków odbywania kary więzienia przez Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 roku zamordował 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya.

Niemiecki kontrwywiad nie chce się tylko bronić

Szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen zażądał, by kontrwywiadowi umożliwiono prowadzenie działań odwetowych w odpowiedzi na cyberataki. Nie wykluczył, że "dojdzie do prób wpływania" na przebieg wyborów w Niemczech.

Arsenał nuklearny USA ciągle się kurczy. Rosjanie zwlekają

Ile rakiet i bombowców czeka do startu, ile jest w zapasie, a ile niesprawnych. USA podały szczegółowe informacje na temat swojego arsenału jądrowego. W porównaniu z poprzednim rokiem widać wyraźnie, postępujące, powolne rozbrojenie. Coraz więcej sprzętu przesuwa się do rezerwy.

Rozmowy pokojowe ws. Syrii bez Kurdów

Przedstawiciele głównego ugrupowania politycznego syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD) oraz kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony nie zostali zaproszeni na planowane rozmowy pokojowe w Kazachstanie - poinformowały źródła w PYD. Spotkanie ma dotyczyć kwestii uregulowania konfliktu syryjskiego.

Kijów i Warszawa o akcie wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków, którzy zostali zamordowani w 1944 roku w Hucie Pieniackiej (obecnie obwód lwowski na zachodzie Ukrainy). W związku z incydentem polskie MSZ zażądało natychmiastowego zbadania sprawy, ustalenia sprawców i ich ukarania.

Brat i siostra szpiegowali polityków. Znani hakerzy aresztowani

Włoska policja aresztowała rodzeństwo pod zarzutem szpiegowania poczty elektronicznej polityków, w tym ówczesnego premiera Matteo Renziego, funkcjonariuszy i biznesmenów. Brat i siostra zgromadzili wielkie ilości poufnych informacji - twierdzą śledczy.

Wpadka szefa MSZ: rozmawialiśmy z dyplomacją San Escobar

Szukający w Nowym Jorku poparcia dla starań Polski o niestałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Witold Waszczykowski powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że polscy dyplomaci odbyli w ostatnich miesiącach spotkania m.in. z przedstawicielami karaibskiego "San Escobar". Problem w tym, że takie państwo nie istnieje. Do pomyłki odniósł się rzecznik MSZ.

Kim rzucił wyzwanie USA. Potrzebuje tylko czasu

Korea Północna jest wyraźnie zdeterminowana, aby zagrozić USA przy pomocy rakiet uzbrojonych w głowice jądrowe. Seria najnowszych doniesień i komentarzy ze strony amerykańskich oficjeli pokazuje, że poradzenie sobie z tym zagrożeniem będzie jednym z większych wyzwań stojących przed Donaldem Trumpem. Rakiety Kim Dzong Una mają na razie poważną wadę, ale naukowcy z Pjongjangu pokazali już nieraz, że mając czas, potrafią wiele osiągnąć.

Włosi znaleźli sposób na to, jak nie pracować

W Palermo 270 zamiataczy ulic przedstawiło zaświadczenie lekarskie, że nie mogą tego robić. W Mediolanie nocni kontrolerzy mają zwolnienie od lekarza, który zabronił im pracować w nocy - takie liczne przypadki nadużyć ujawnia włoski dziennik "La Repubblica".

Wilno chce powrotu powszechnego poboru do wojska od 2019 r.

W 2019 r. na Litwie powinien zostać przywrócony obowiązkowy i powszechny pobór do wojska - oświadczył premier tego kraju Saulius Skvernelis. Deklaracja padła po spotkaniu szefa rządu z ministrem obrony Raimundasem Karoblisem i naczelnym dowódcą armii Jonasem Żukasem.

"Kommiersant": Rosja jedną z pięciu cybernetycznych potęg

Rosja może należeć do pierwszej piątki krajów świata w kwestii rozwoju i działania tzw. cyberwojsk - ocenia we wtorek "Kommiersant", powołując się na badania firmy Zecurion i własne źródła. Rosyjski dziennik bierze pod uwagę liczebność cyberwojsk i nakłady na te siły. Tymczasem brytyjski "Financial Times" stwierdza, że UE potrzebuje zintegrowanej strategii przeciwdziałania dezinformacji.

Najnowsze rosyjskie myśliwce w Chinach. Pekin może je skopiować

Pierwsze cztery rosyjskie myśliwce Su-35S pod koniec grudnia zostały dostarczone do Chin - poinformowały chińskie państwowe media. Tym samym Pekin otrzymał najnowocześniejsze rosyjskie myśliwce, mimo wcześniejszych obaw, że zostaną one bezprawnie skopiowane i wykorzystane przy budowie nowych chińskich maszyn.

Powodzie w Tajlandii. Co najmniej 25 osób nie żyje

Co najmniej 25 osób zginęło w powodziach, które od początku stycznia nawiedziły południową część Tajlandii - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ich skutki odczuł ponad milion osób, w tym liczni turyści.

Pełzająca granica. Od pokoleń to była Gruzja, ale ziemię pochłania Rosja

Granica z roku na rok powoli się przesuwa, pochłaniając kolejne pola uprawne, sady, a niekiedy całe wioski. Kolejni Gruzini zmuszani są do zmiany obywatelstwa. Tak wygląda życie na pograniczu gruzińskiej Osetii Południowej, która, według Rosjan, stała się niepodległa. Innego zdania są jednak sami mieszkańcy pogranicza, którzy wciąż wierzą, że ich ojczyzną była i będzie Gruzja. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

Prawie tysiąc amerykańskich żołnierzy już w Polsce

W Polsce jest już prawie tysiąc żołnierzy z USA. W związku z ich przyjazdem na sobotę 14 stycznia zaplanowano serię imprez powitalnych w miastach wojewódzkich - poinformowali we wtorek rzecznicy rządu i MON, Rafał Bochenek i Bartłomiej Misiewicz.

"Chcę rozmawiać o polityce Rosji". Szef MSZ spotka się z ludźmi Trumpa

My nie blokujemy zbliżenia z Rosją, pod warunkiem, że nie będzie się działo naszym kosztem - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przed serią spotkać z osobami które będą albo doradzały, albo zajmowały ważne stanowiska w administracji prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Wcześniej przebywający w Nowym Jorku szef polskiego MSZ spotkał się z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Wózek inwalidzki na holu. Kobieta bała się, że zamarznie, pomógł kierowca

Mieszkance Kansas City, cierpiącej z powodu chorobliwej otyłości, rozładował się akumulator w elektrycznym wózku inwalidzkim. Unieruchomiona na mrozie zmuszona została poprosić o pomoc jednego z kierowców, który dysponował akurat specjalną liną. Holowanie do domu kobiety na wózku sfilmował jeden z mieszkańców miasta, opatrując nagranie podpisem "Takie rzeczy tylko w Kansas City".

Niezwykłe zdjęcia miasta skutego lodem. Zobacz nagranie z drona

Zimowy pejzaż znad Dunaju. Na Węgrzech temperatury sięgające 14. stopni Celsjusza poniżej zera nie zraziły jednak amatorów fotografii i filmu. W ten sposób powstało nagranie, na którym widać płynące po rzece kry i Budapeszt pod kilkunastocentymetrową warstwą śniegu.