Niepewny koniec Obamacare. Brakuje głosów

Z powodu braku głosów, które zagwarantowały republikanom przeforsowanie w Senacie USA ustawy o zniesieniu Obamacare, głosowanie nad jej projektem zostało odłożone we wtorek przez lidera republikańskiej większości w Senacie USA Mitcha McConnella.

Deportacje Irakijczyków z USA wstrzymane przez sędziego

Sędzia federalny w Detroit w stanie Michigan wstrzymał deportacje Irakijczyków z USA co najmniej do 10 lipca. Przychylił się do argumentu, że Irakijczycy, którzy są chrześcijanami, po deportacji do Iraku będą narażeni na tortury bądź nawet śmierć.

Nowe życie młodych uchodźców. "Potrzebują przede wszystkim bezpieczeństwa"

Poruszające historie i odpowiedź na pytanie, jak można pomóc uchodźcom i nie traktować ich jak intruzów. Bohaterowie tego materiału uciekli przed wojną. Przebyli tysiące kilometrów, aż w końcu pomógł im niemiecki Zakon Maltański. Tam nie zapomnieli o traumie, ale uczą się żyć na nowo. Na miejsce, w okolice Moguncji, pojechał do nich reporter programu "Polska i Świat".

Macron i Trump gotowi na współpracę w sprawie Syrii

Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent USA Donald Trump zgodzili się we wtorek w rozmowie telefonicznej, że będą współpracować ze sobą w celu znalezienia wspólnej odpowiedzi w razie nowego ataku chemicznego w Syrii - poinformował Pałac Elizejski.

"W USA stratedzy planują antyniemiecką politykę"

Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel powiedział we wtorek, że w obecnej administracji USA działają stratedzy, których zadaniem jest tworzenie polityki skierowanej przeciwko Niemcom i Europie. Zastrzegł, że Berlin nie jest "dodatkiem" do polityki USA.

"Nie możemy odmówić zbierania bawełny". Szokujący raport z Uzbekistanu

Bank Światowy przeznaczył pół miliarda dolarów na projekty rolne w Uzbekistanie, w których dzieci i dorośli byli zmuszani do pracy - taka informacja pojawiła się w poniedziałkowym raporcie organizacji Human Rights Watch i Uzbecko-Niemieckiego Forum Praw Człowieka. Organizacje humanitarne zarzucają, że Bank Światowy nie kontroluje, na co są przeznaczane środki użyczone Uzbekistanowi.

95 procent ofiar zamachów ginie z rąk dżihadystów. Dane Europolu

Zagrożenie terrorystyczne w Europie jest wysokie. Nie ma jednak związku z falą uchodźców - twierdzi Europejski Urząd Policji. Choć dżihadyści dopuszczają się mniej niż 10 procent wszystkich zamachów, ginie w nich ponad 95 procent wszystkich ofiar - wynika z dorocznego raportu Europolu.

"Byliśmy biczowani, bici, głodzeni, rażeni prądem"

Przez 10 miesięcy byłem rażony prądem we wrażliwe części ciała, podwieszany pod sufitem, torturowany z wykorzystaniem brutalnych metod - pisze w brytyjskim dzienniku "Guardian" nastolatek, któremu udało się uciec z reżimowego więzienia i wydostać z Syrii. "Teraz jestem wolny, ale moje myśli nigdy takie nie będą" - dodaje.

"Przepaść, dzieląca Rosję z Zachodem, nigdy nie była tak głęboka"

Grupa polityków z Rosji, Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec, w liście otwartym do prezydentów Władimira Putina i Donalda Trumpa, zaapelowała o zmniejszenie napięcia między państwami – napisał rosyjski dziennik "Kommiersant". Apele padły przed planowanym spotkaniem obydwu przywódców podczas szczytu G20 w Hamburgu.

Syria odrzuca oskarżenia Amerykanów

Syryjskie władze odrzuciły zarzuty, jakoby Damaszek przygotowywał atak przy użyciu broni chemicznej. Oskarżono je o to w poniedziałkowym oświadczeniu Białego Domu, w którym ostrzeżono, że prezydent Syrii "zapłaci wysoką cenę" jeżeli przeprowadzi taki atak. Oświadczeniu Amerykanów zaprzeczył także Kreml.

"Będziemy wzmacniać przyjaźń i rozwój relacji polsko-azerskich"

Potencjał gospodarczy naszych krajów jest bardzo duży, choć wymiana handlowa pomiędzy Polską a Azerbejdżanem jest bardzo skromna - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Będziemy wzmacniać przyjaźń i rozwój relacji polsko-azerskich - zadeklarował z kolei Alijew.

Merkel zmienia zdanie w sprawie związków homoseksualnych. Schulz chce głosować

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wycofała się ze sprzeciwu wobec zrównania związków homoseksualnych z małżeństwami heteroseksualnymi. Szefowa rządu zapowiedziała, że pozwoli, by posłowie jej partii głosowali zgodnie ze swoim sumieniem. Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Martin Schulz oznajmił w odpowiedzi, że na posiedzeniu Bundestagu w tym tygodniu jego partia doprowadzi do głosowania nad projektem ustawy o otwarciu instytucji małżeństwa dla homoseksualistów.