Migranci pomagają po trzęsieniu ziemi

Dziesięciu migrantów z Afryki pracuje jako ochotnicy Czerwonego Krzyża w środkowych Włoszech, niosąc pomoc po środowym trzęsieniu ziemi. Działają w sztabie operacji ratunkowej koło Pescary, kilku skierowano w rejon hotelu w Abruzji, zrujnowanego przez lawinę.

Amerykanie są sfrustrowani. Chcieli "cowboya, który huknie pięścią"

- Trump powalił na kolana wszystkich tych, którzy czekali na to, że jego pierwsze słowa zabrzmią bardziej racjonalnie - mówił o przemówieniu inauguracyjnym prezydenta Stanów Zjednoczonych w programie "Horyzont" w TVN24 prof. Witold Orłowski, ekonomista. Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w USA, Trupowi "brakuje trochę odpowiedzialności za świat, które towarzyszyło wszystkich prezydentom".

May już w czwartek leci za ocean. Spotkanie z Trumpem dzień później

Pierwszym przywódcą zagranicznym, jakiego przyjmie Donald Trump, będzie premier Wielkiej Brytanii Theresa May, która przybędzie do Waszyngtonu już w piątek - poinformował rzecznik Białego Domu, Sean Spicer. Pod koniec miesiąca prezydent USA spotka się zaś z prezydentem Meksyku Enriquem Peną Nieto.

Bush wraca do zdrowia, ale szpitala nie opuści

Były prezydent USA George H.W. Bush wraca do zdrowia po zapaleniu płuc, ale pozostanie na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Houston, gdzie przebywa od tygodnia - podało w sobotę wieczorem jego biuro.

Marsz Kobiet przeciwko prezydenturze Trumpa

W sobotnim Marszu Kobiet, który odbył się w największych miastach USA wzięło udział od 1,5 do 2 mln osób. W Waszyngtonie w marszu wokół Białego Domu uczestniczyło w ocenie policji 200 tys. osób, ale mogło ich być znacznie więcej, bo pochód zajął aż 1,6 km.

Papież: potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo

Papież Franciszek na sobotnim spotkaniu z Rotą Rzymską, czyli trybunałem Stolicy Apostolskiej mówił, że ci, którzy się decydują na zawarcie małżeństwa, powinni czuć bliskość Kościoła. Przyznał, że "potrzeba wielkiej odwagi, by zawrzeć małżeństwo" w obecnych czasach.

Rodziny ofiar zamachu zaproszone do Berlina

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zaprosił na spotkanie do swojej rezydencji - pałacu Bellevue - rodziny ofiar zamachu w Berlinie, w którym w grudniu zginęło 12 osób, w tym polski kierowca Łukasz Urban. O inicjatywie głowy państwa poinformowały w sobotę media.

Zmarł lekarz czterech papieży, Renato Buzzonetti

W wieku 92 lat zmarł w Rzymie były lekarz czterech papieży, Renato Buzzonetti - podał w sobotę watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Buzzonetti był lekarzem Pawła VI, Jana Pawła I, następnie Jana Pawła II przez cały jego pontyfikat, a potem Benedykta XVI.

"Było mnóstwo dymu. Nikt nam nie pomagał". Klub spłonął doszczętnie, są ranni

Dziesiątki rannych i ludzie w panice skaczący z balkonów. W jednym z klubów w Bukareszcie wybuchł gigantyczny pożar. Budynek doszczętnie spłonął, 38 osób trafiło do szpitala, według rumuńskich władz w sumie rannych zostało 41 osób. Ogień pojawił się nad ranem, kiedy w klubie bawiło się jeszcze mnóstwo osób. Ludzie zaczęli uciekać wyjściem ewakuacyjnym, niektórzy rzucali się z balkonów. Na miejsce przyjechało 20 karetek. - Było mnóstwo dymu. Wszyscy uciekli do tylnych drzwi. Nikt nam nie pomagał - powiedział jeden z klubowiczów. Większość poszkodowanych to osoby, które zatruły się dymem albo zraniły się w czasie ucieczki. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Pojawiły się informacje, że ktoś zaprószył ogień, paląc papierosy, co w tym klubie jest zakazane. Prokuratura prowadzi dochodzenie.

Marine Le Pen proklamuje w Koblencji powstanie "nowego świata"

Kandydatka na prezydenta Francji Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego powiedziała w sobotę w Koblencji podczas spotkania liderów partii prawicowo-populistycznych, że w Europie powstaje "nowy świat" opierający się na państwach narodowych.

Merkel o stosunkach z USA: trzeba szukać kompromisów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła w sobotę, iż we współpracy z USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa należy szukać kompromisów. Podkreśliła wagę kooperacji między Europą a USA w dziedzinie handlu oraz sojuszy wojskowych.

Kreml: rozbrojenie jądrowe "nie może być nieproporcjonalne"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w wywiadzie telewizyjnym w sobotę, że raczej niemożliwe jest powiązanie kwestii sankcji wobec Rosji z redukcją broni jądrowej. Ocenił też, że w kwestii Syrii potrzebna jest nie "transakcja" Rosji i USA, ale współpraca.

Inauguracyjna mowa Trumpa mocno krytykowana

Zdecydowana większość amerykańskich komentatorów negatywnie oceniła wstąpienie Donalda Trumpa na inauguracji prezydentury w piątek, zarzucając mu przedstawianie fałszywego obrazu współczesnej Ameryki.

Tak Barack Obama żegnał się z Białym Domem

W piątek Donald Trump został oficjalnie zaprzysiężony na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tego samego dnia jego poprzednik wraz z żoną opuścił Waszyngton. Główny osobisty fotograf Baracka Obamy na kilku zdjęciach uwiecznił pożegnanie byłego już prezydenta z miejscem, które przez osiem ostatnich lat było dla niego domem.

18-latek podejrzany o terroryzm. "Sygnały o planowanym ataku"

W Wiedniu aresztowano w piątek podejrzanego o działalność terrorystyczną - poinformowała austriacka policja, potwierdzając wcześniejsze doniesienia dziennika "Kronen Zeitung" na ten temat. Minister spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka przekazał natomiast na konferencji prasowej, że chodzi o 18-letniego obywatela Austrii z zapleczem migracyjnym.

Spotkanie z Putinem to "kwestia miesięcy". Rosyjscy deputowani liczą na Trumpa

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że przygotowania do pierwszego spotkania pomiędzy Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem "potrwają miesiące". Tymczasem rosyjscy deputowani - komentując inauguracyjne przemówienie nowego amerykańskiego prezydenta - zwracają uwagę, że za swój główny priorytet uznał walkę z terroryzmem, do czego, jak przekonują, będzie mu potrzebna Rosja.

Pełnia władzy dla Erdogana. Parlament zagłosował za

Turecki parlament przegłosował w nocy z piątku na sobotę zmiany w konstytucji, które umożliwiają zmianę systemu politycznego w kraju - z parlamentarnego na prezydencki. Zmiany wejdą w życie, jeśli wiosną zaakceptują je w referendum obywatele Turcji.

Biały Dom opublikował cele polityki zagranicznej i militarnej Trumpa

Najważniejszym celem polityki zagranicznej administracji Donalda Trumpa będzie pokonanie "radykalnych islamskich grup terrorystycznych" - wynika z informacji zamieszczonych na stronie Białego Domu, które pojawiły się tam tuż po zaprzysiężeniu Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zapowiedziano również wzmocnienie siły militarnej kraju, w tym budowę nowoczesnego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma chronić przed atakami ze strony takich państw jak Korea Północna czy Iran.

Zamach bombowy na bazarze. Są zabici i ranni

Co najmniej 18 osób zginęło, a 52 zostało rannych w sobotę w wyniku eksplozji bomby na bazarze w Parachinarze, w szyickim regionie na północnym zachodzie Pakistanu, w pobliżu granicy z Afganistanem.

Kody nuklearne, tajna lista bunkrów. Co otrzymuje amerykański prezydent?

Nie tylko zaprzysiężenie, ale przekazanie atrybutów władzy - w tym kodów nuklearnych i dowództwa nad siłami zbrojnymi - to symbolizuje potęgę Stanów Zjednoczonych. Jak wygląda takie przekazanie władzy pomiędzy prezydentami i okres przejściowy, sprawdziła reporterka "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydent nie chciał oddać władzy następcy. Teraz zmienił zdanie

Wieloletni prezydent Gambii, Yahya Jammeh, który niespodziewanie przegrał grudniowe wybory i odmawiał uznania ich wyników, w wystąpieniu telewizyjnym poinformował, że odda władzę. Jammeh nie powiedział, czy wyjedzie z kraju. Wyjaśnił, że podjął taką decyzję ze względu na dobro kraju i dzięki modlitwom.

Trump rozpoczął demontaż Obamacare

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął w piątek urzędowanie od podpisania dekretu, który zobowiązuje agencje federalne do "ograniczenia obciążeń" związanych z reformą ubezpieczeń zdrowotnych, wprowadzoną przez poprzedniego prezydenta Baracka Obamę.

Pierwszy taniec pierwszej pary

W dniu inauguracji swojej prezydentury Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump wziął udział w Waszyngtonie w trzech balach wydanych na jego cześć. Zgodnie z tradycją, pierwszy taniec należał do pierwszej pary. Dopiero po chwili dołączyli do nich wiceprezydent Mike Pence wraz z małżonką oraz najbliższa rodzina Trumpa.

Wypadek autokaru we Włoszech. Pojazd stanął w płomieniach

Szesnaście osób zginęło w wypadku węgierskiego autobusu pod Weroną w nocy z piątku na sobotę, jedna osoba jest w stanie zagrażającym życiu, a dwanaście jest ciężko rannych – podał w sobotę minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.