ONZ-owski sędzia przetrzymywany w Turcji

Turcja narusza niezależność sądową ONZ-owskiego trybunału do spraw zbrodni, przetrzymując jednego z jego sędziów, pomimo nakazu uwolnienia go - orzekł w poniedziałek szef Mechanizmu Narodów Zjednoczonych dla Międzynarodowych Trybunałów Karnych (MICT), kierując sprawę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Republikanie stanęli za Fillonem. Ma poparcie partii

Po wielu dniach burzliwej debaty francuscy konserwatyści stanęli za swym przeżywającym poważne trudności kandydatem na prezydenta Francois Fillonem. Komitet polityczny partii Republikanie jednomyślnie wyraził mu w poniedziałek poparcie.

Szef tureckiej dyplomacji nie przemówi w Niemczech

Planowane na wtorek wystąpienie tureckiego ministra spraw zagranicznych Mavluta Cavusoglu w Hamburgu w ramach tureckiej kampanii referendalnej zostało "na razie odwołane" ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego - informuje w poniedziałek agencja dpa.

Wersalska czwórka chce Unii różnych prędkości

Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii na szczycie w Wersalu pod Paryżem opowiedzieli się w poniedziałek za Unią Europejską różnych prędkości, co ma pozwalać pewnym krajom członkowskim na szybszą integrację w wybranych dziedzinach.

Tel Awiw: USA ostrzegły nas w sprawie Zachodniego Brzegu

Izraelski minister obrony Awigdor Lieberman powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone poinformowały Izrael, iż narzucenie przezeń suwerenności nad Zachodnim Brzegiem Jordanu doprowadziłoby do "natychmiastowego kryzysu" z administracją Donalda Trumpa.

Szef MSZ: kandydatura Tuska nie powinna być brana pod uwagę

Kandydatury, które nie są popierane przez państwa członkowskie, nie powinny być brane pod uwagę. Mamy jasne stanowisko Węgier, że dla nich wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa członkowskiego - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski w Brukseli po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony państw Unii Europejskiej.

Zabiegi Merkel i przełomowa rozmowa z Londynem. Jak Tusk został szefem Rady Europejskiej

Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Europejskich socjalistów miała niepokoić ograniczona znajomość języków obcych ówczesnego polskiego premiera, Paryż miał natomiast z rezerwą podchodzić do pomysłu, by Radzie przewodziła osoba z kraju, który nie należy do strefy euro. Grunt pod wybór Donalda Tuska miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona.

Żółw-skarbonka z Tajlandii. Od lat połykał monety

Tajscy weterynarze z uniwersytetu Chulalongkorn usunęli 915 monet z żołądka 25-letniego żółwia morskiego. Zwierzę, nazywane teraz pieszczotliwie "skarbonką", na co dzień żyjące w rezerwacie Sriracha na wschód od Bangkoku, połykało monety, które do wody wrzucali turyści. Pracownicy parku zauważyli, że żółw ma problemy z utrzymaniem się na wodzie. Prześwietlenie wykazało, że zwierzę obciążone jest dużą ilością metalu. Operacja trwała aż siedem godzin. Okazało się, że w żołądku "skarbonki" było aż pięć kilogramów monet. Teraz gad wraca do zdrowia.

Fillon "nie może już zapewnić jedności prawicy i centrum"

Sojusznicy byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego zwrócili się do będącego w ogniu krytyki kandydata prawicy na prezydenta Francois Fillona, by zrezygnował z wyścigu i znalazł innego kandydata - poinformowała w poniedziałek osoba popierająca Sarkozy'ego.

Biały Dom: Donald Trump podpisał nowy dekret imigracyjny

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek nowy, złagodzony dekret imigracyjny - podał w oświadczeniu Biały Dom. Dekret nie obejmuje obywateli Iraku, ani osób mających wizy i zielone karty, które nadal będą mogły przybywać do Stanów Zjednoczonych.

Plany okrętu atomowego znalezione w walizce

Pracownikom jednego ze sklepów z używanymi przedmiotami w walijskim mieście Porthmadog trafiło się rzadkie znalezisko. Z podszewki walizki przekazanej przez anonimowego darczyńcę wyciągnęli oni plany atomowego okrętu podwodnego HMS Trafalgar do 2009 r. służącego w brytyjskiej marynarce.

Unia będzie miała wojskowe centrum dowodzenia

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami.

Dalajlama: chińscy twardogłowi mają braki w mózgu

Chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek - oświadczył najwyższy przywódca duchowy Tybetańczyków, Dalajlama XIV. Jego słowa mogą - według agencji Reutera - rozwścieczyć Chińczyków, którzy uważają go za groźnego separatystę.

Ambasador wyrzucony. "Zaniepokojony nadzwyczajnymi krokami"

Wydalony ambasador Korei Północnej w Malezji Kang Chol ocenił w przed wylotem z Kuala Lumpur, że "Malezja poważnie szkodzi dwustronnym relacjom utrzymywanym od ponad 40 lat". Dyplomata wyraził zaniepokojenie "nadzwyczajnymi krokami" ze strony władz malezyjskich.

Europoseł PiS: Tusk powinien przyjąć niemieckie obywatelstwo

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski na Twitterze ocenił, że Donald Tusk - wobec pojawienia się kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego - powinien wycofać własną albo przyznać, że jest kandydatem innego państwa i "przyjąć obywatelstwo niemieckie". - Internet jest pełen tego typu złośliwości - skomentował w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

"Lokalne zwycięstwo" w Kuropatach

Obrońcy Kuropat zlikwidowali rano swój obóz, w którym od 20 lutego prowadzili protest przeciwko budowie centrum biznesowego. Miało ono powstać w miejscu, gdzie do 2014 r. istniała strefa ochronna i obowiązywał zakaz budowy.

"Znaczące zwycięstwo" koalicji przeciw dżihadystom

Sojusz ugrupowań syryjskiej opozycji, wspierany przez międzynarodową koalicję antyislamistyczną pod wodzą USA, w poniedziałek zablokował drogę między kontrolowanym przez tzw. Państwo Islamskie miastem Ar-Rakka a prowincją Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

"Kłaniam się Państwu". Saryusz-Wolski z kwiatami w drodze na dywanik do szefa frakcji

Kandydat na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski, z bukietem białych i czerwonych róż, pojawił się w brukselskiej siedzibie swojego ugrupowania - Europejskiej Partii Ludowej. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami i odpowiadać na ich pytania. Na spotkanie wezwał eurodeputowanego lider frakcji Joseph Daul po tym, jak polski rząd oficjalnie zgłosił kandydaturę Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej. Europejska Partia Ludowa popiera dotychczasowego przewodniczącego RE Donalda Tuska.