"To nie może być decyzja, która powstała w rządzie"

- Zarówno minister Szymański, jak i minister Waszczykowski wiedzą, jak nierealna i szkodliwa jest ta decyzja - tak gość "Wstajesz i wiesz" Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej skomentował wystawienie przez polski rząd Jacka Saryusz-Wolskiego na kontrkandydata Donalda Tuska w walce o stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Hollande zapewnia o poparciu dla Tuska

Nie ma powodu, bym wycofał wsparcie dla Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej - powiedział francuski prezydent Francois Hollande w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek przez kilka europejskich gazet. W ten sposób odniósł się do faktu, że poparcia Donaldowi Tuskowi odmówiły polskie władze.

"Ojciec narodu" szykuje polityczny testament

Parlament Kazachstanu przyjął w poniedziałek w drugim, ostatnim, czytaniu poprawki do konstytucji ograniczające władzę prezydenta na rzecz szerszych uprawnień parlamentu oraz rządu. Według Reutera krok ten może przybliżyć kraj do transformacji politycznej.

Irakijczycy przejęli kontrolę nad drugim mosulskim mostem

Wspierane przez USA siły irackie przejęły w poniedziałek kontrolę nad mostem al-Hurriya w Mosulu. Jest to już drugi most nad rzeką Tygrys kontrolowany przez prowadzącą ofensywę w celu wyparcia dżihadystów z zachodniej części miasta armię iracką. O opanowaniu mostu poinformowało dowództwo irackie.

"Tusk nie dał szansy na to, aby inaczej wyjść z tej sytuacji"

Tusk pogwałcił zasadę neutralności politycznej. To jest kluczowy powód, dla którego nie byliśmy w stanie znaleźć jakiegokolwiek scenariusza, który nie byłby konfrontacyjny wobec tej kandydatury - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Rozbił się w Turcji. Pilot: zostałem zestrzelony

Syryjski pilot wojskowy, który katapultował się w sobotę ze swego samolotu przed jego upadkiem na terytorium Turcji, powiedział, że jego myśliwiec MiG-23 został zestrzelony - podała w niedzielę turecka agencja Anatolia. Ranny mężczyzna znajduje się w tureckim szpitalu.

Zmarł pionier przeszczepów wątroby

Amerykański lekarz Thomas Starzl zmarł w sobotę w swym domu w Pittsburghu w wieku 90 lat. W 1963 roku Starzl dokonał pierwszego przeszczepu wątroby u człowieka i był pionierem wykorzystywania w transplantacjach narządów zwierząt.

Dziesiątki tysięcy uciekają przed walkami

W ostatnich dniach gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców uciekających z Mosulu. Miasto jest celem ofensywy sił irackich mającej wyprzeć stamtąd tak zwane Państwo Islamskie. Uchodźców jest ponad 200 tys. - podała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM).

Strzały na sambodromie

Dyrektor szkoły samby Sao Clemente został w niedzielę rano postrzelony na sambodromie w Rio de Janeiro, gdzie dobiegła końca "parada mistrzów", czyli pokazy najlepszych szkół samby tegorocznego karnawału.

Gosiewska: Tusk nigdy nie próbował nawiązać relacji z polskim rządem

To jest przedłużenie, to jest druga kadencja. Nie ma tego, że się zgłasza, ale kraje ewentualnie nie wnoszą sprzeciwu - wyjaśniała sytuację reelekcji na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO w programie "Fakty po Faktach" TVN24. Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska stwierdziła, że "nie wyobraża sobie, że szefem rady miałby zostać ktoś, kto szkodzi krajowi, z którego pochodzi".

Waszczykowski szuka poparcia wśród krajów Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się w niedzielę wieczorem w Brukseli ze swoimi odpowiednikami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Beneluksu - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych w Brukseli. Oficjalny komunikat po spotkaniu ma być ogłoszony w poniedziałek - poinformował brukselski korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Saryusz-Wolski prosi, by go "nie mumifikować za życia". "Dwa lata młodszy od Trumpa"

Jacek Saryusz-Wolski jest oficjalnym kandydatem polskiego rządu na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Polityk w sobotę wieczorem tłumaczył na Twitterze, dlaczego zgodził się ubiegać o tę funkcję, stając tym samym przeciwko Donaldowi Tuskowi. W niedzielę skomentował natomiast wykluczenie go z Platformy Obywatelskiej i poprosił byłych kolegów z partii, by go "nie mumifikowali za życia".

Trzy tysiące delegatów decyduje o przyszłości kraju

W Pekinie rozpoczęła się w niedzielę doroczna sesja chińskiego parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). W swym wystąpieniu premier Li Keqiang zapowiedział m.in. pogłębienie reform wojskowych.

Dżihadyści stracili kolejne miasto

Syryjskie siły rządowe odbiły z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego dwie miejscowości w położonej na północy Syrii prowincji Aleppo - poinformowało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Premier Turcji o "nieszczęśliwej decyzji" Niemiec

Premier Turcji Binali Yildirim za "produktywną" uznał przeprowadzoną w sobotę rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Między Ankarą a Berlinem doszło ostatnio do napięć z powodu odwołania w Niemczech tureckich wieców z udziałem ministrów.