Holendrzy wybierają, Wilders zapewnia: już wygraliśmy

Przywódca populistycznej, antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders powiedział, że niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych w Holandii jego ugrupowanie już wygrało, bo jego postulaty trafiły do szerokiej debaty publicznej. Lokale wyborcze w Holandii zostały otwarte o godz. 7.30 i będą czynne do godz. 21.

Tusk w Strasburgu po niderlandzku: Holandia to miejsce demokracji i wolności

Podczas swojego sprawozdania ze szczytu Unii Europejskiej w Strasburgu Donald Tusk zwrócił się do Holendrów w języku niderlandzkim. W swoim przemówieniu nawiązał do kryzysu na linii Turcja-Holandia. - Europa to Holandia, Holandia to Europa, to miejsce demokracji i wolności. Rotterdam to miasto Erazma, które naziści zniszczyli. Wszyscy jesteśmy solidarni z Holendrami. Jesteśmy Europejczykami - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej w odniesieniu do słów prezydenta Turcji, który nazwał Holandię krajem "niedobitków nazizmu".

Pekin zapewnia: Chinom nie grozi "twarde lądowanie"

Premier Chin Li Keqiang podkreślił na konferencji prasowej po zakończeniu dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że gospodarka chińska jest silna i nie grozi jej "twarde lądowanie".

Spowodował wypadek, potem sam niemal zginął. Kula ognia na stacji benzynowej

Dwa samochody - SUV i samochód osobowy - zderzyły się w północnej części Seattle. Siła uderzenia odrzuciła mniejsze auto na drzewo. Kierowca SUV-a odjechał z miejsca wypadku, jednak kilka przecznic dalej zaczął płonąć. Prowadzący nie zapanował nad rozpędzonym autem i z impetem wpadł w dystrybutory paliwa na stacji benzynowej. Na szczęście doszło tylko do niewielkiego pożaru, który szybko został ugaszony. Kierowcą SUV-a okazał się 60-letni mężczyzna. Jechał razem z pasażerką. Obojgu nic się nie stało. Kierowca samochodu osobowego, z którym zderzyli się wcześniej, trafił jednak do szpitala. Jego stan lekarze oceniają jako ciężki. Policja zatrzymała już sprawcę wypadku, teraz trwa śledztwo.

Prezydent usunięta, data wyborów wyznaczona

Przedterminowe wybory prezydenckie w Korei Południowej, które mają wyłonić następcę zamieszanej w skandal korupcyjny i usuniętej z urzędu Park Geun Hie, odbędą się 9 maja - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Seulu.

"Szczere dążenie Białorusi, by wzmocnić OBWE"

Była wiceminister spraw zagranicznych, przedstawicielka Białorusi przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Elena Kupczyna jest kandydatką Mińska na stanowisko sekretarza generalnego tej organizacji – poinformował rzecznik białoruskiego MSZ.

Milicja stawia im warunki, Unia Europejska "będzie śledzić rozwój sytuacji"

Mińska milicja uprzedziła organizatorów środowego "Marszu nie-Darmozjadów", by nie łamali prawa. Po apelach Unii Europejskiej, by strony konfliktu w Mińsku powstrzymywały się od przemocy, sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka na Białorusi Miklos Haraszti wezwał władze tego kraju do zaprzestania prześladowania uczestników protestów.

Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

Kolejny akt wandalizmu w Hucie Pieniackiej

Na Ukrainie ponownie został zniszczony pomnik Polaków pomordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim. W styczniu wandale wysadzili ten monument w powietrze. W lutym udało się pomnik odnowić.

Europa wstrzymuje dziś oddech. Populiści chcą zwycięstwa w Holandii

W środowych wyborach parlamentarnych Holendrzy decydują w dużej mierze o różnie rozumianej tożsamości kraju - wskazują komentatorzy śledzący kampanię, która otwiera rok "superwyborów" w Europie. Kilkanaście ugrupowań, jakie najprawdopodobniej wejdą do parlamentu w Hadze rozciąga się w swych hasłach między biegunami wyznaczanymi przez skrajny liberalizm i antyimigranckie i antyunijne nastawienie Partii na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Mogherini: Syrii potrzeba "zastępczego pokoju"

Syria potrzebuje "zastępczego pokoju" , wspieranego przez wspólnotę międzynarodową, w miejsce tzw. wojny zastępczej, która trwa od sześciu lat i uśmierciła ponad 320 tysięcy ludzi - powiedziała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Niemiecki rząd nie wyklucza zakazu wjazdu dla tureckich polityków

Po szeregu obraźliwych wypowiedzi ze strony tureckiej, szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier zagroził Turcji we wtorek jako pierwszy przedstawiciel rządu Angeli Merkel wydaniem zakazu wjazdu do Niemiec dla tureckich polityków chcących uczestniczyć w wiecach wyborczych.

Saudyjski książę odwiedził Trumpa

Książę Muhammad ibn Salman as-Saud spotkał się w Białym Domu z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Syn króla Salmana, drugi wicepremier i minister obrony jest pierwszym saudyjskim przedstawicielem odwiedzającym Waszyngton za prezydentury Trumpa.

Boko Haram publikuje dowody egzekucji "szpiegów"

Islamistyczna sekta Boko Haram zamieściła we wtorek w internecie nagranie wideo pokazujące egzekucję trzech mężczyzn. Zostali oskarżeni przez to ugrupowanie o to, że byli nigeryjskimi szpiegami.