Huragan Irma, który przeszedł nad Karaibami osiągając maksimum w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, dotarł wieczorem na terytorium Portoryko i Dominikany. Na Karaibach zginęło 7 osób. W oczekiwaniu na huragan Kuba ogłosiła stan pogotowia alarmowego.
W Portoryko doszło do zerwania linii wysokiego napięcia. Niemal połowa mieszkańców 3,4-milionowej wyspy jest pozbawiona prądu. Doszło do powodzi i lokalnych podtopień. Ludzie starają się nie opuszczać swych domostw i schronów, zgodnie z apelem, jaki skierował do Portorykańczyków, gubernator Rosello Nevares.
Na tym związanym ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki terytorium, obowiązuje obecnie stan alertu sanitarnego ogłoszony przez ministra zdrowia USA, Toma Price'a. Gubernator Portoryko polecił wcześniej policji i Gwardii Narodowej rozpoczęcie ewakuacji zagrożonych powodziami obszarów na północy i na wschodzie wyspy.
Według szacunków amerykańskiego Krajowego Centrum do spraw Huraganów (NHC) Irma dotrze nad Florydę najpóźniej w sobotę w nocy lub w niedzielę rano. Zdaniem meteorologów huragan ten utrzyma wysoką czwartą lub nawet piątą kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Huraganowi towarzyszy wiejący z prędkością 300 kilometrów na godzinę wiatr i ulewne deszcze.
"Skutki huraganu ciężkie i bolesne"
Huragan Irma uważany jest za jeden z pięciu najpotężniejszych atlantyckich huraganów w ostatnich 80 latach. Niestety, nie jest on jedynym zagrożeniem dla ludności państw położonych w tej części świata.
Jak podaje NHC, na Zatoką Meksykańską właśnie ukształtował się front burzowy Katia, który już w środę został zakwalifikowany jako huragan. Porywy wiatru osiągają tam już prędkość 120 kilometrów na godzinę. W ocenie Centrum do spraw Huraganów, Katia będzie przez kilka dni pozostawać nad Zatoką Meksykańską.
Z kolei w pobliżu Karaibów, na otwartym Atlantyku, powstał front burzowy Jose, któremu NHC przyznało w środę 3. kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.
Docierają pierwsze informacje o skali zniszczeń spowodowanych przez Irmę.
- Położona na północy francuska część wyspy Saint-Martin została zniszczona w 95 procentach po przejściu w środę huraganu Irma - poinformował przewodniczący Rady Regionu Daniel Gibbs. Według wstępnych szacunków Rady życie straciło sześć osób. Poinformował o tym prefekt Gwadelupy, zamorskiego departamentu Francji, Eric Maire. Francuska minister do spraw terytoriów zamorskich, Annick Girardin oceniła wcześniej w środę, że we francuskich wspólnotach zamorskich Saint-Martin i Saint-Barthelemy zginęły łącznie dwie osoby, a jeszcze dwie są ciężko ranne po przejściu huraganu Irma.
Girardin udała się na Karaiby w celu oszacowania strat i ustalenia sposobów niesienia pomocy poszkodowanym. Jak zapowiedziała, rząd Francji przygotował specjalny plan ratunkowy dla społeczności dotkniętych żywiołem.
- W tej chwili jest jeszcze za wcześnie, by w pełni ogarnąć straty w ludziach, ale już teraz mogę oświadczyć, że skutki huraganu będą bardzo ciężkie i bolesne dla regionu – stwierdził prezydent Emmanuel Macron po kryzysowym posiedzeniu gabinetu ministrów, zwołanym dla oceny sytuacji na wyspach.
Skala zniszczeń w ulokowanym na południu terytorium autonomicznym Holandii Sint Maarten nie jest jeszcze znana. Łącznie na wyspie o powierzchni 87,2 kilometrów kwadratowych zamieszkuje około 77 tysięcy ludzi, obywateli obu wspólnot - holenderskiej i francuskiej.
Ogromne zniszczenia zostały też odnotowane na położonej na Morzu Karaibskim wyspie Barbuda, która wchodzi w skład Wysp Podwietrznych. Po przejściu huraganu Irma przez tę wyspę, na 161 kilometrów kwadratowych "20 procent budynków zostało zmiecionych z powierzchni ziemi" – powiedział w swym wystąpieniu telewizyjnym premier rządu państwa Antigua i Barbuda, Gaston Browne.
Jak ocenił, ucierpiało 95 procent gospodarstw wiejskich i domów. Zniszczone zostały też budynki użyteczności publicznej: szpital i szkoły. Według wstępnych ocen zginęła jedna osoba. Zdaniem premiera ofiar wśród liczącej 1800 osób społeczności Barbudy może być jednak znacznie więcej.
Stan pogotowia alarmowego na Kubie
W środę wieczorem czasu lokalnego (w czwartek nad ranem w Polsce) spodziewane jest nadciągnięcie Irmy nad brytyjskie Wyspy Dziewicze położone w północnej części Morza Karaibskiego, w archipelagu Małych Antyli. Na nadejście Irmy przygotowuje się Kuba.
W środę sztab główny kubańskiej obrony cywilnej ogłosił stan pogotowia alarmowego dla wschodnich prowincji: Guantanamo, Santiago de Cuba, Granma, Holguin, Las Tunas oraz dla regionu centralnego z prowincjami Camaguey, Ciego de Avila i Villa Clara.
Pogotowie alarmowe na Kubie nie obejmuje na razie ani 2-milionowej regionu stołecznego Hawany, ani prowincji Sancti Spiritus, Cienfuegos czy Matanzas.
Wcześniej w ciągu dnia ostrzeżenie przed huraganem Irma wydano dla kilku Wysp Podwietrznych (Leeward Islands), m.in. dla Anguilli, Montserratu, Saint Kitts and Nevis, a także dla amerykańskich i brytyjskich Wysp Dziewiczych, Portoryko i Dominikany.
Amerykańskie Krajowe Centrum do spraw Huraganów (NHC) podkreśla, że w rejonach, do których zbliża się Irma należy jak najszybciej poczynić przygotowania, by chronić ludzkie życie i zminimalizować zniszczenia
Autor: JZ\mtom / Źródło: PAP