Nowy bilans. Pół tysiąca zabitych, kilkuset rannych

Bilans ofiar śmiertelnych najkrwawszego w historii Somalii podwójnego zamachu, do którego doszło 14 października w Mogadiszu, to 512 ofiar śmiertelnych i 295 rannych - podały w sobotę miejscowe władze. Nieznany jest los 70 osób.

Zamieszki i grabieże, zablokowany cały kraj. Stan wyjątkowy po wyborach

Rząd Hondurasu wprowadził w kraju z piątku na sobotę stan wyjątkowy, rozszerzając zakres uprawnień armii i policji w celu zakończenia rozprzestrzeniających się w całym kraju demonstracji opozycji. Ludzie demonstrują przeciwko domniemanemu oszustwu podczas wyborów prezydenckich. Doszło do zamieszek, grabieży, protestów i niepokojów.

Na dnie wykryto sześć obiektów. Któryś z nich może być zaginionym okrętem

Przeszukane zostało 100 procent dna morskiego w wyznaczonym obszarze. Wykryte zostało na nim sześć obiektów leżących na dnie morza - poinformował rzecznik argentyńskiej marynarki Enrique Balbi. W południowej części Atlantyku trwają poszukiwania okrętu podwodnego ARA San Juan, który zaginął 15 listopada. Nie ma już szans, aby odnaleziono żywych członków załogi.

Zidentyfikowano zwłoki 88 żołnierzy z anonimowych grobów

Eksperci medycyny sądowej zidentyfikowali zwłoki 88 argentyńskich żołnierzy poległych w 1982 roku w walce z wojskami brytyjskimi na Falklandach i pochowanych tam w anonimowych grobach - poinformował w piątek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Saudowie wzywają do rozbrojenia Hezbollahu

Liban został przejęty przez Hezbollah. Może prosperować jedynie, jeśli to popierane przez Iran ugrupowanie zostanie rozbrojone - stwierdził w piątek saudyjski minister spraw zagranicznych Adel al-Dżubeir. Dyplomata komentował w ten sposób trwający kryzys polityczny w Libanie, który wybuchł 4 listopada.

"Niemoralny" wyrok haskiego trybunału

Kościół katolicki Bośni i Hercegowiny ostro skrytykował decyzję ONZ-owskiego trybunału do spraw zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, który odmówił rewizji wyroków za zbrodnie wojenne w latach 1993-94 wydanych na sześciu byłych przywódców bośniackich Chorwatów.

Wypił truciznę przed trybunałem. Śledczy: to cyjanek

Wstępne ustalenia z sekcji zwłok wskazują, że przyczyną śmierci Slobodana Praljaka było zatrucie cyjankiem potasu - poinformowali w piątek holenderscy śledczy. Praljak, jeden z dowódców wojska bośniackich Chorwatów, popełnił w środę samobójstwo na sali sądowej.

Tusk: klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii jest w Dublinie

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w piątek po rozmowach z irlandzkim premierem Leo Varadkarem, że "klucz do przyszłości Wielkiej Brytanii (...) jest w Dublinie", i zapewnił o wsparciu Unii Europejskiej w sporze dotyczącym granicy z Irlandią Północną.

"Jak usta i zęby". Pekin się niepokoi, ale nie chce upadku reżimu Kima

Pogłębiający się kryzys na Półwyspie Koreańskim wywołuje zaniepokojenie w Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie chcą upadku północnokoreańskiego reżimu ani zjednoczenia Korei, ale obawiają się eskalacji i wybuchu gorącego konfliktu. Władze w Pekinie nie zmieniają jednak polityki wobec Korei Północnej. Zaostrzają jedynie retorykę. Prawdopodobnie zaczęłyby działać bardziej stanowczo, gdyby postępowanie KRLD realnie zagroziło chińskim prowincjom lub podważyło pozycję Xi Jinpinga jako lidera – pisze w analizie "Stanowisko Chin wobec kryzysu północnokoreańskiego" Justyna Szczudlik, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).

Mit "oblężonej twierdzy" wciąż działa. Polityka zagraniczna w kampanii Putina

W grudniu oficjalnie rozpocznie się w Rosji kampania wyborcza przed zaplanowanymi na marzec 2018 roku wyborami prezydenckimi. Sztab wyborczy Putina wykorzysta napięcia w relacjach z USA i UE, budując atmosferę zagrożenia i przekonując o możliwej ingerencji w proces wyborczy. Jest to odpowiedź na obawy Rosjan, którzy w większości widzą w Putinie gwaranta bezpieczeństwa i pozycji międzynarodowej państwa rosyjskiego – pisze Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) w analizie pod tytułem "Międzynarodowe aspekty kampanii wyborczej Władimira Putina".

Zgwałcił i zabił 20-letnią Japonkę. Były pracownik bazy USA skazany

Japoński sąd na Okinawie skazał w piątek na karę dożywotniego więzienia 33-letniego Kennetha Franklina Shinzato, byłego cywilnego pracownika bazy USA na tej wyspie, a wcześniej żołnierza korpusu piechoty morskiej USA (marines). Mężczyzna był oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie 20-letniej Japonki.

Ukraiński minister: nie słyszałem takiego potępienia ze strony polskiej

Powinniśmy wykazać się odpowiedzialnością, nie tylko za stosunki ukraińsko-polskie, lecz przede wszystkim odpowiedzialnością wobec nas samych - oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, odnosząc się do obecnych relacji między jego krajem i Polską. Skomentował również zniszczenie pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu.

Misja papieża i manifestacja generała. "Wszyscy w Birmie byli przerażeni"

Kardynał Rangunu publicznie prosił Franciszka o to, by w trakcie pobytu w Birmie nie odnosił się wprost do kwestii Rohindżów. Wszyscy byli przerażeni, że papież może się  otwarcie opowiedzieć za prześladowanymi muzułmanami. Buddyjscy radykałowie szykowali się już, by w takim przypadku powiązać Rohindżów z chrześcijanami - mówi o pierwszej w historii papieskiej wizycie w Birmie dr Michał Lubina, ekspert z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Meghan Markle po raz pierwszy w nowej roli

Pomimo mrozu na ulicach Nottingham pojawiły się w piątek setki ludzi, by powitać księcia Harry'ego i jego narzeczoną Meghan Markle. Para odwiedziła miasto, aby wziąć udział w charytatywnym wydarzeniu z okazji Światowego Dnia Aids. To ich pierwsze oficjalne wspólne wyjście od czasu ogłoszonych w poniedziałek zaręczyn.

Słuchał w milczeniu i pocieszał. Papież spotkał się z Rohindżami

- Obecność Boga dzisiaj nazywa się też Rohindża - powiedział papież Franciszek podczas rozmowy z grupą przedstawicieli tej muzułmańskiej mniejszości, którzy uciekli z Birmy do Bangladeszu. Papież po raz pierwszy w czasie swojej podróży użył wprost nazwy "Rohindża". Wcześniej unikał tego słowa, chcąc uniknąć radykalnych reakcji.