Decyzja Trumpa "może stanowić dla innych państw pretekst do podobnych działań"

6 grudnia prezydent Donald Trump oficjalnie uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i zapowiedział przeniesienie do niej ambasady Stanów Zjednoczonych. Ta decyzja może doprowadzić do pogłębienia destabilizacji Bliskiego Wschodu i trwale zatrzymać proces pokojowy - pisze analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Michał Wojnarowicz w komentarzu "Konsekwencje decyzji Donalda Trumpa w sprawie Jerozolimy".

Putin odwiedzi Erdogana. Omówią "główne problemy międzynarodowe"

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży w poniedziałek wizytę w Turcji, by omówić z tamtejszym przywódcą Recepem Tayyipem Erdoganem sytuację w Syrii. Tematem ich rozmów będzie także uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela - podały w piątek źródła w kancelarii Erdogana.

Kapłanka zamordowana w świątyni. Na miejscu zbrodni samurajski miecz

Kapłanka shinto została zamordowana w czwartek w świątyni w Tokio. Sprawca użył prawdopodobnie noża lub tradycyjnego japońskiego miecza, które znaleziono na miejscu zbrodni. Mężczyzna zabił potem kolejną kobietę, a następnie popełnił samobójstwo. Lokalne media informują, że był to wynik rodzinnej kłótni.

"Polski Macron" czy "marionetka"? Zagraniczna prasa o Morawieckim

Nominacja Mateusza Morawieckiego na szefa rządu "pokazuje wolę złagodzenia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej" - pisze dziennik "Le Monde". "Błyskotliwym bankierem" określiło Morawieckiego radio Europe1, które jako pierwsze we Francji powiadomiło o jego nominacji. "Deutsche Welle" porównuje przyszłego premiera Polski do prezydenta Francji - Emmanuela Macrona.

Krytyka Trumpa ze wszystkich stron. A jeśli ma rację?

Fala krytyki spadła na Donalda Trumpa i administrację amerykańską po historycznej decyzji o uznaniu przez Waszyngton Jerozolimy za stolicę współczesnego Państwa Izrael. Wiele z tych krytycznych opinii nie jest zaskoczeniem, bowiem wypowiadają je liderzy polityczni w organizacjach czy krajach od dawna będących wrogami Izraela i Stanów Zjednoczonych. Czy ktoś naprawdę spodziewał się usłyszeć coś oryginalnego na temat państwa żydowskiego z ust przedstawicieli od Iranu lub Hamasu? Albo od rozkoszującego się w antyzachodnich i antyizraelskich tyradach prezydenta Turcji Erdogana? Ale krytyka najnowszego, głośnego posunięcia Trumpa płynie także od autentycznych przyjaciół Ameryki i Izraela.

Amerykanie ostrzegają przed atakami. Ambasada w Jerozolimie "nieprędko"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oznajmił w Wiedniu, dokąd przybył w związku ze szczytem ministerialnym OBWE, że przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy "nie nastąpi prędko" i "nie będzie to coś, co stanie się z dnia na dzień". Jednocześnie Departament Stanu wydał globalne ostrzeżenie, zalecające podróżującym za granicę Amerykanom szczególną ostrożność.

Putin i Erdogan jednym głosem o Jerozolimie

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Węgry chcą misji OBWE na Zakarpaciu

Węgry opowiadają się za stałą misją obserwacyjną OBWE w obwodzie zakarpackim Ukrainy – oświadczył w Wiedniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE.