"Migracja pozostanie wyzwaniem przez wiele lat"

Kwestia zarządzania napływem migrantów do Europy to wyzwanie na wiele lat i dlatego należy pozbyć się "destrukcyjnych emocji" - oświadczył we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po spotkaniu w Wiedniu z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem.

Turczynow: Ukraina odzyskała część ziem w Donbasie

Ukraińskie wojska powoli przemieszczają się w głąb obszarów zajętych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie na wschodzie kraju – poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w Kijowie Ołeksandr Turczynow.

"Financial Times": CDU szuka następcy Merkel

Współrządząca w Niemczech chadecka CDU rozpoczęła przygotowania do sukcesji po kanclerz Angeli Merkel, która od 18 lat stoi na czele partii, a od 12 lat jest szefową rządu - napisał we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Stoltenberg zapowiada większe zaangażowanie NATO w Iraku

Ministrowie obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczną w czwartek planowanie większej misji szkoleniowej, której zadaniem będzie wspieranie władz Iraku w stabilizowaniu kraju - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Tillerson: walka z dżihadystami się nie skończyła

Zakończenie głównych operacji bojowych przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu (IS) nie oznacza, że USA i ich sojusznicy doprowadzili do ostatecznej porażki tej radykalnej sunnickiej organizacji zbrojnej - ocenił we wtorek w Kuwejcie sekretarz stanu USA Rex Tillerson.

Saakaszwili: odesłanie mnie do Polski było bezprawne

Jestem mieszkańcem Ukrainy, wróciłem tam jako jej stały rezydent, miałem na to legalny dokument. Odesłanie mnie do Polski było bezprawne - przekonywał na zwołanej we wtorek w Warszawie konferencji wydalony z Ukrainy były prezydent Gruzji, Micheil Saakaszwili.

"Nie będę prosił o azyl polityczny w Polsce"

Wydalony z Ukrainy były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył we wtorek, że nie będzie prosił o azyl polityczny w Polsce, dokąd został przymusowo odesłany dzień wcześniej. Polityk wykluczył także swoją ekstradycję z Polski do Gruzji.

Partia nakazuje prezydentowi ustąpić. Ma 48 godzin

Afrykański Kongres Narodowy (ANC), partia rządząca RPA, dała prezydentowi Jacobowi Zumie 48 godzin na rezygnację z urzędu – poinformowały południowoafrykańskie media i agencja Reutera. W RPA partia rządząca ma możliwość usunąć prezydenta ze stanowiska. Już raz to zrobiła.

Służby w restauracji. Tak zatrzymali Saakaszwilego

Służby prasowe Micheila Saakaszwilego opublikowały nagranie z jego zatrzymania na Ukrainie. Wszystko wydarzyło się we wtorek w restauracji Suluguni w Kijowie na oczach kilkorga gości. Na filmie widać, jak na salę wpadają ukraińscy funkcjonariusze, powalają przypadkowego mężczyznę na ziemię i przeszukują pomieszczenia. Potem wyprowadzają Saakaszwilego z budynku. Polityk we wtorek został deportowany do Polski, bo z tego kraju przyjechał na Ukrainę.

"Wsparcie dla Afrinu jest obowiązkiem każdego Kurda"

Oficjalna delegacja parlamentu kurdyjskiego w Iraku przybyła w poniedziałek do Afrinu w Syrii, będącego od 20 stycznia celem tureckiej inwazji. Kurdyjscy deputowani zostali przepuszczeni przez terytorium, kontrolowane przez syryjski rząd.

Włoskie media: oszustwa finansowe w Ruchu Pięciu Gwiazd

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd zapowiedział usunięcie ze swych szeregów tych, którzy dopuścili się oszustw. To reakcja na informacje mediów o tym, że niektórzy parlamentarzyści Ruchu nie przekazali około 1 mln euro w ramach dobrowolnych zwrotów części swych uposażeń.

"Szczególne znaczenie partnerstwa". Będzie nowe otwarcie w relacjach z Niemcami?

- Cieszę się, że Mateusz Morawiecki przybywa ze swą pierwszą wizytą. Będę mogła otworzyć nowy rozdział współpracy między naszymi krajami - powiedziała Angela Merkel. Premier w piątek leci do Berlina. Tematów jest sporo. W ostatnich dniach Niemcy uznały wsparcie dla Polski za jeden z głównych celów swojego rządu. Drugi ważny gest to słowa Merkel o niemieckiej odpowiedzialności za Holokaust. Czy to oznacza nowe otwarcie Polska-Niemcy? Materiał "Polska i Świat".

Słowacja nadal z rosyjskimi MiG-ami

Do czasu odbioru nowych myśliwców słowacka armia nadal będzie używać MiG-ów 29 produkcji rosyjskiej - powiedział w poniedziałek minister obrony Słowacji Peter Gajdosz. Zapowiedział, że obowiązująca do 2019 r. umowa serwisowa z Rosją będzie musiała być przedłużona.