Były premier Katalonii aresztowany w Niemczech

Były premier Katalonii Carles Puigdemont został w niedzielę zatrzymany, a następnie aresztowany w Niemczech po przekroczeniu samochodem granicy z Danią - poinformowała niemiecka policja. W piątek hiszpański Sąd Najwyższy wydał międzynarodowy nakaz aresztowania polityka.

Nie żyje pierwsza laureatka konkursu Eurowizji

W wieku 94 lat zmarła w szpitalu w Zurychu szwajcarska piosenkarka Lys Assia - przekazała w sobotę na Twitterze Eurowizja. Największy przebój Assi to "Refrain", który przyniósł jej zwycięstwo w pierwszym w historii Konkursie Piosenki Eurowizji w 1956 roku.

CNN: Waszyngton nie wyklucza wydalenia rosyjskich dyplomatów

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa rozważa wydalenie rosyjskich dyplomatów w ramach retorsji po zamachu na byłego rosyjskiego szpiega Siergiej Skripala, do którego doszło w Wielkiej Brytanii. Decyzja ma zapaść w poniedziałek - podała w sobotę telewizja CNN.

Skripal "prosił Putina o ułaskawienie"

Były oficer rosyjskiego wywiadu Siergiej Skripal, którego próbowano otruć w Salisbury w Wielkiej Brytanii, pisał do prezydenta Rosji Władimira Putina, prosząc o ułaskawienie - powiedział BBC przyjaciel Skripala z lat szkolnych Władimir Timoszkow.

Premier Włoch złożył dymisję rządu

Premier Włoch Paolo Gentiloni złożył w sobotę dymisję swego rządu na ręce prezydenta Sergio Mattarelli, na prośbę którego będzie dalej kierować gabinetem i zajmować się bieżącymi sprawami do czasu powołania nowej Rady Ministrów - podał Pałac Prezydencki.

"Proizraelski jastrząb" nowym doradcą Trumpa. "To presja na Iran"

Iran powinien wzmocnić stosunki z Rosją i Chinami, by przeciwstawić się twardszej postawie USA, oczekiwanej po mianowaniu przez prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego - cytują media wpływowego irańskiego deputowanego.

Stary sowiecki symbol wysadzony

W sobotę w ramach przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rosji w czerwcu, w Jekaterynburgu położonym u podnóży Uralu wysadzono najbardziej znany symbol tego miejsca - zardzewiałą, nigdy nie dokończoną wieżę telewizyjną z czasów sowieckiej ery. Działania władz zmierzające do "upiększenia” krajobrazu przed sportową imprezą nie spodobały się wielu mieszkańcom miasta. Setki osób protestowało przeciwko wyburzeniu budowli. Wieża została skonstruowana w 1983 roku. Nie dokończono jej ze względu na upadek Związku Radzieckiego.

Nie taki cesarz, jak go malują. Czego boi się przywódca Chin?

W Chinach zachodzą właśnie najpoważniejsze zmiany ustrojowe od dekad. Przewodniczący Xi Jinping umożliwił sobie dożywotnie sprawowanie władzy, najwyższe stanowiska obsadził swoimi stronnikami i zapowiedział "wielkie odrodzenie narodu chińskiego". Ale jego nieograniczona siła jest pozorna – wiele wskazuje na to, że Xi wciąż ma wielu przeciwników, a jego władza jest słabsza, niż mogłoby się wydawać.

Rewizja w centrali Cambridge Analytica

Pracownicy brytyjskiego urzędu ochrony danych osobowych przeszukali w piątek wieczorem londyńską centralę firmy doradczej Cambridge Analytica (CA), oskarżanej między innymi o nielegalne pozyskanie danych wyborców - poinformowała brytyjska agencja prasowa PA.

Seul: Pjongjang zgadza się na rozmowy na wysokim szczeblu

Korea Północna zgodziła się na udział w rozmowach międzykoreańskich na wysokim szczeblu, podczas których mają zostać omówione kwestie związane z przygotowaniem zbliżającego się szczytu przywódców obu państw - poinformowały w sobotę władze w Seulu.

Amerykański niszczyciel w pobliżu spornych wysp. Pekin: to zagrożenie suwerenności

Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin przepłynął w piątek w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, z której Chińczycy zrobili sztuczną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym. Mischief wchodzi w skład wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Według przedstawicieli władz USA okręt realizował operację egzekwującą swobodę żeglugi.