Czarnecki ukarany za wyprawę do Azerbejdżanu

Ryszard Czarnecki został skrytykowany przez Parlament Europejski i wykluczony z przyszłych wyjazdów na obserwację zagranicznych wyborów. To efekt wycieczki - wraz z kilkoma innymi eurodeputowanymi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do Azerbejdżanu, gdzie politycy przyglądali się fasadowemu głosowaniu na prezydenta. Czarnecki pojechał do Baku wbrew stanowisku parlamentu, ale twierdzi, że kara dla niego to przykład "podwójnych standardów".

G7: zjednoczyliśmy się, aby potępić użycie broni chemicznej

Przywódcy G7, najbardziej wpływowych państw świata, potępili we wtorek użycie broni chemicznej przez syryjski reżim w ataku z 7 kwietnia na szpital w Dumie i poparli "proporcjonalne" wysiłki USA, W. Brytanii i Francji, aby powstrzymać jej użycie w przyszłości.

Amnestia dla ponad ośmiu tysięcy skazanych

Amnestię dla ponad ośmiu tysięcy więźniów ogłosił nowy prezydent Win Myint z okazji birmańskiego Nowego Roku. Wśród osób, którym darowano kary, jest 36 więźniów politycznych, ale większość - ponad sześć tysięcy - to skazani za przestępstwa narkotykowe.

Atak czy fałszywy alarm? Doniesienia o eksplozjach

Syryjskie media państwowe twierdzą, iż w nocy doszło do ataku na dwie bazy lotnicze. W ich stronę miało zostać odpalonych około dziesięciu rakiet i większość rzekomo została zestrzelona. Nie wiadomo, kto miałby atakować. Amerykanie twierdzą, że to nie oni. Izraelczycy nie komentują. Agencja dpa twierdzi wręcz, że był to fałszywy alarm i nic się nie stało.

"Trump już pokazał, że potrafi. Ma smoka i nie waha się go używać"

- Gdy rakiety poszły w ruch, Rosja zobaczyła, że to nie były żarty. Ale to konfliktu nie rozwiązuje - tak Tomasz Siemoniak, wiceszef PO i były minister obrony narodowej, skomentował ataki rakietowe sił USA, Francji i Wielkiej Brytanii na cele w Syrii. Gość dogrywki "Jeden na jeden" w tvn24.pl wskazał, że po siedmiu latach wojny "świat nie jest w stanie sobie z nią poradzić".

Bolton wymienia ludzi w otoczeniu Trumpa

Koordynator Białego Domu ds. cyberbezpieczeństwa Rob Joyce odejdzie z administracji i wróci do pracy w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Czeczenka wygrała z Polską przed Trybunałem w Strasburgu

Czeczenka z trojgiem dzieci spędziła prawie pół roku w zamkniętym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie. Kobieta nie zgadzała się na to, szukała sprawiedliwości w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Trybunał stwierdził, że rodzinę przetrzymywano niezgodne z prawem krajowym i międzynarodowym i nakazał Polsce wypłacić Czeczenom 12 tysięcy euro odszkodowania. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Pulitzery za aferę Weinsteina i dla artystki z Bytomia

Dziennikarze "New York Timesa" i "New Yorkera" otrzymali nagrodę Pulitzera za ujawnienie skandalu z udziałem producenta filmowego Harveya Weinsteina, oskarżanego o molestowanie kobiet . Pulitzera otrzymała także urodzona w Bytomiu autorka sztuk teatralnych Martyna Majok.

Polacy wśród najczęściej zgłaszanych ofiar handlu ludźmi

Brytyjska organizacja Unseen opublikowała raport podsumowujący rok działania ogólnokrajowej infolinii Modern Slavery Helpline, na którą można zgłaszać podejrzenia dotyczące handlu ludźmi. Wśród ofiar tego procederu Polacy są drugą najczęściej zgłaszaną narodowością, po Rumunach.

Unia wobec Rosji bez zmian. Polska apeluje o zwrot wraku tupolewa

Unia Europejska kładzie większy nacisk na przyjęte w 2016 roku pięć zasad postępowania wobec Rosji, ale nie wprowadza istotnych zmian w swojej polityce wobec tego kraju - wynika z dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych. Polska podniosła w niej kwestię zwrotu wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

May broni swojej decyzji w sprawie interwencji w Syrii

Brytyjska premier Theresa May broniła w poniedziałek w Izbie Gmin decyzji o udziale Wielkiej Brytanii w interwencji w Syrii, tłumacząc, że na podstawie wcześniejszych działań "doszła do wniosku, że same wysiłki dyplomatyczne nie przyniosą odpowiedniego skutku".

Szef komisji brytyjskiego parlamentu: kampania na rzecz brexitu skorzystała z pracy Cambridge Analytica

Członkowie parlamentu w Londynie opublikowali w poniedziałek między innymi zapis rozmów z Nigelem Oakesem - twórcą SCL Group, firmy-matki Cambridge Analytica (CA) znajdującej się w centrum skandalu związanego z nielegalnym wykorzystywaniem danych użytkowników Facebooka. Dokumenty przedstawiają "dowody", że jedna z grup dążących do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, kopiowała w pracy metody CA - pisze agencja Reutera.

Zapłakany chłopiec w objęciach papieża. Dziecko miało jedno wielkie zmartwienie

Do wzruszającej sytuacji doszło na peryferiach Rzymu. Pełna spontanicznych gestów wizyta rozpoczęła się od spotkania Franciszka z dziećmi, które zadawały mu mnóstwo pytań. Jedno z dzieci było wyraźnie zawstydzone. Franciszek zaprosił chłopca do siebie. Okazało się, że jego tata, który zmarł niedawno, był ateistą. Dziecko podzieliło się swoją obawą, że ojciec nie poszedł do nieba. Manuel zapewnił papieża, że tata był bardzo dobrym człowiekiem - mimo że nie wierzył, ochrzcił czwórkę swoich dzieci. - Nie miał daru wiary, a jednak ochrzcił dzieci. Bóg jest dumny z twojego taty. Był dobrym tatą, jest teraz z Bogiem - odpowiedział chłopcu Franciszek.

Były ambasador przy ONZ nowym doradcą prezydenta

Prezydent Andrzej Duda powołał byłego wiceszefa MSZ i byłego ambasadora RP przy ONZ Bogusława Winida na swojego doradcę do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Bezradni Rosjanie. Nawet gdyby chcieli, nie mogliby zatrzymać tomahawków

Czy Rosjanie w ogóle byli w stanie zatrzymać zachodni atak na Syrię? Jak sami stwierdzili, amerykańskie, brytyjskie i francuskie rakiety nie wleciały w strefy bronione przez ich systemy przeciwlotnicze. Prawda jest taka, że pociski w rodzaju tomahawków strącić jest jednak bardzo trudno, a często pokazywane w sieci fantastyczne możliwości rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 są znacznie mniejsze, niż chciałaby tego Moskwa. Możliwości Rosjan ogranicza czasami zwykła fizyka.