Chcą amerykańskich marines. Więcej i bliżej Rosji

Zwrócimy się do USA, by podwoiły liczbę swych żołnierzy stacjonujących w Norwegii - ogłosił we wtorek norweski rząd. Amerykanie mieliby zostać na pięć lat i stacjonować bliżej granicy z Rosją niż dotychczas.

Pierwsze poprawki w sprawie brexitu odrzucone

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła we wtorek grupę poprawek do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej wniesionych przez Izbę Lordów. Chodzi między innymi o prawo do tak zwanego wartościowego głosowania, czyli do odrzucenia porozumienia w sprawie brexitu i wpływu na postawę rządu w dalszych negocjacjach z Unią Europejską.

Krótszy wyrok dla szwagra króla Hiszpanii

Sąd Najwyższy skrócił we wtorek wydany przez sąd pierwszej instancji wyrok za korupcję dla Inakiego Urdangarina, szwagra króla Hiszpanii Filipa VI - do 5 lat i 10 miesięcy więzienia. Skazany ma jeszcze możliwość odwołania się do Trybunału Konstytucyjnego.

"Padły ważne słowa, ale to są tylko deklaracje"

Udało się rozbroić Kima w sensie nastawienia, został rozbrojony jako rozmówca - ocenił profesor Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu kardynała Stefana Wyszyńskiego, komentując szczyt Trump-Kim. Z kolei według profesora Waldemara Dziaka, kierownika Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN, to spotkanie było "wielkim zwycięstwem dyplomacji północnokoreańskiej".

27 lat sporu o nazwę. Historyczne porozumienie Grecji i Macedonii

Grecki premier Aleksis Cipras poinformował we wtorek, że Grecja i Macedonia osiągnęły porozumienie w sprawie nazwy macedońskiego państwa, co przez wiele lat było przedmiotem sporu między obu krajami. Jak powiedział przedstawiciel greckiego rządu, Ateny uznają Macedonię jako Republikę Macedonii Północnej.

Wielkie pożary lasów. Tysiące ewakuowanych osób

Strażacy walczą z ogniem w wielu regionach amerykańskiego stanu Kolorado. Spłonęły lasy o powierzchni około dziewięciu tysięcy hektarów, ewakuowano mieszkańców z ponad dwóch tysięcy gospodarstw. Ogień rozprzestrzenia się łatwo z powodu panującej suszy, a akcję gaśniczą komplikuje silny wiatr.

Noblowski seksskandal. Fotograf oskarżony o gwałt

Szwedzka prokurator wniosła dwa oskarżenia o gwałt przeciwko Jeanowi-Claude'owi Arnaultowi, francusko-szwedzkiemu fotografowi, mężowi członkini Akademii Szwedzkiej Katariny Frostenson. Sprawa Arnaulta łączy się z kryzysem instytucji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla.

Trump: komentarze Trudeau będą kosztowały Kanadę dużo pieniędzy

Prezydent USA Donald Trump ocenił we wtorek, że kanadyjski premier Justin Trudeau "wyciągnął wnioski" z błędu, jaki popełnił, krytykując go. Dodał jednak, że błąd ten będzie kosztował Kanadę "wiele pieniędzy". Jednocześnie podkreślił, że ich relacje są dobre.

Panika na koncercie Eminema. Usłyszeli strzał

Huk przypominający wystrzał z broni palnej wystraszył uczestników koncertu Eminema w Manchesterze, w amerykańskim stanie Tennessee. Był to element występu, ale okazał się tak realistyczny, że niektórzy fani wzięli go za atak terrorystyczny i wpadli w panikę. Na rapera wylała się fala krytyki w mediach społecznościowych. Zdaniem fanów muzyk powinien brać pod uwagę zagrożenie, jakie w tłumie spowodować może dźwięk przypominający wystrzał. Producenci koncertu bronili się, że nie miał to być efekt imitujący broń palną, lecz po prostu głośny wybuch, podobny do wystrzału fajerwerków.

Teheran przestrzega Kima: nie można ufać Trumpowi

Rzecznik irańskiego rządu Mohammad Baker Nobacht ostrzegł we wtorek przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una przed zawieraniem porozumienia z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jego zdaniem amerykański przywódca może w ciągu kilku godzin anulować umowę.

Trump chce wstrzymać gry wojenne. Sojusznicy wydają się zaskoczeni

Prezydent Donald Trump zapowiedział po spotkaniu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, że Stany Zjednoczone wstrzymają wspólne ćwiczenia wojskowe z Koreą Południową, by ułatwić rokowania z Pjongjangiem w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Rzeczniczka wojsk USA w Korei Południowej oświadczyła, że nie otrzymały one na razie żadnych dyrektyw w sprawie wstrzymania manewrów. Seul poinformował, że będzie się starał ustalić "konkretne znaczenie i intencje" słów Trumpa.

Gesty powiedziały więcej niż słowa? Mowa ciała Kima i Trumpa

Pierwszy uścisk dłoni Donalda Trumpa i Kim Dzong Una nie był zwykły. Podobnie jak późniejsze poklepywanie się po plecach i inne gesty przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Obaj starali się wywrzeć presję na przeciwniku przy pomocy mowy ciała - mówią eksperci w rozmowach z agencją Reutera.

Zdezynfekowany długopis Kima. Trumpa - nie

Kilka minut przed uroczystym podpisaniem w Singapurze wspólnej deklaracji przez Donalda Trumpa i Kim Dzong Una przy biurku, przygotowanym na potrzeby ceremonii, pojawił się członek delegacji północnokoreańskiej w śnieżnobiałych rękawiczkach. Wyciągnął nawilżaną chusteczkę i starannie wytarł nią długopis przeznaczony dla koreańskiego przywódcy. Kamery nie zarejestrowały, by podobnym zabiegom higienicznym poddano długopis amerykańskiego prezydenta.