Trump: wszystkie opcje wobec Pjongjangu na stole

Korea Północna nie może dyktować warunków całemu światu - powiedział w środę prezydent USA Donald Trump, komentując swoją podróż po Azji. Dodał, że Chiny wywrą presję gospodarczą na Pjongjang.

USA "gotowe do wzmożenia nacisków na Rosję"

Asystent sekretarza stanu USA do spraw europejskich Wess Mitchell spotkał się w środę w Kijowie z Petrem Poroszenką. - Stany Zjednoczone są gotowe do wzmożenia nacisków na Rosję w związku z kontynuacją jej agresji wobec Ukrainy – poinformowała po rozmowach administracja prezydenta Ukrainy.

Moskwa ostrzega Radio Swoboda i Głos Ameryki

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji ostrzegło rosyjską redakcję Radia Wolna Europa/Radio Swoboda oraz rozgłośnię Głos Ameryki o możliwości nałożenia na nie restrykcji przewidzianych przez przyjętą w środę przez Dumę ustawę o mediach - "zagranicznych agentach".

Łódź nie zorganizuje Expo. Przegrała z Buenos Aires

Polska nie zorganizuje International Expo 2022 w Łodzi - ogłosiło w środę w Paryżu Międzynarodowe Biuro Wystaw (BIE). Wystawę zorganizuje stolica Argentyny - Buenos Aires. Polska w II turze głosowania zdobyła - 56 głosów, a zwycięska Argentyna - 62 głosy.

"Największe ćwiczenia lotnicze w historii". Polskie F-16 nad Izraelem

Od ponad tygodnia nad pustynią Negew na południu Izraela symulowane walki prowadzi około 80 maszyn bojowych z ośmiu krajów, w tym sześć polskich F-16. Dla Izraelczyków jest to dobra okazja do przećwiczenia współpracy z innymi wojskami. Dla pozostałych państw - okazja do realistycznych ćwiczeń u boku bardzo doświadczonych izraelskich lotników.

"Sukcesy" za Waszczykowskiego, "zdrady" i "sabotaż" za poprzedników

- Wystąpienia niektórych posłów dotyczące tego, co się dzieje w Polsce, są nie do zaakceptowania, nie do przyjęcia. (..) Zakładam, że niektórzy europosłowie zaskarżą to wystąpienie jako mowa nienawiści - mówił minister spraw zagranicznych po ogłoszeniu przez Parlament Europejski rezolucji na temat Polski. Witold Waszczykowski na konferencji prasowej podsumował również swoje dokonania na stanowisku szefa polskiej dyplomacji.

Europarlament wzywa Maltę do przestrzegania rządów prawa

Europosłowie w przyjętej w środę rezolucji wezwali Maltę do przestrzegania praworządności i wartości Unii Europejskiej. To konsekwencja zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii, która pisała o niejasnych operacjach finansowych osób związanych z władzami tego kraju.

Senatorowie niepokoją się, że Trump może sam odpalić rakiety. Pierwsza taka debata od 41 lat

Amerykańscy politycy zaczęli się zastanawiać, czy nie należałoby wprowadzić zmian w prawie, które uniemożliwiłyby prezydentowi USA samodzielne rozpętanie nuklearnego armagedonu. Demokraci z senackiej komisji spraw zagranicznych otwarcie przyznają, że niepokoi ich fakt, iż to właśnie Donald Trump posiada w zasadzie absolutną kontrolę nad arsenałem jądrowym. Republikanie są nieco bardziej powściągliwi i przekonują, że problem dotyczy każdego amerykańskiego prezydenta.

Armia po raz pierwszy sprzeciwiła się prezydentowi

Rzecznik wpływowego stowarzyszenia weteranów wojny o niepodległość Zimbabwe Victor Matemadanda oznajmił w środę, że jego organizacja popiera działania podjęte przez armię i domaga się odwołania Roberta Mugabego ze stanowiska prezydenta.

Kreml o kadrze z gry komputerowej na  stronach armii: nie wyolbrzymiajmy błędu

Błędy się zdarzają i nie ma w tym niczego strasznego - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W ten sposób odniósł się do zamieszczonego przez ministerstwo obrony komunikatu w sprawie Syrii, w którym - w charakterze "niezaprzeczalnego dowodu" mającego obarczać Amerykanów winą za wspieranie dżihadystów - zamiast zdjęcia zamieszczono kadr z gry komputerowej.

Od stenotypistki do pierwszej damy. "Gucci Grace" chce objąć władzę

- Mówią, że chcę być prezydentem. Dlaczego nie? - powiedziała kilka lat temu na wiecu pierwsza dama Zimbabwe Grace Mugabe. Zdaje się, że od tego czasu konsekwentnie realizuje tę wizję, eliminując potencjalnych rywali. Po ucieczce z kraju wiceprezydenta jest najpoważniejszą kandydatką na urząd po śmierci lub ustąpieniu jej 93-letniego męża, Roberta Mugabe. Niektórzy twierdzą, że to właśnie z jej powodu musiało zareagować wojsko.

Niepewność wokół przewrotu. Francuzi, Brytyjczycy, Amerykanie zaniepokojeni

Francuskie władze "uważnie śledzą" wydarzenia w stolicy Zimbabwe - Harare - i mają nadzieję na pokojowe rozwiązanie sytuacji, w której armia tego kraju przejęła władzę. Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson stwierdził z kolei, że nie chce widzieć "jednego despoty zastępowanego kolejnym". Choć wojskowi mówią, że nie doszło do puczu, prezydenta RPA Jacob Zuma poinformował, że Roberto Mugabe jest przetrzymywany w domu i nie może z niego wyjść.

Zachodnie media "zagranicznymi agentami" w Rosji

Niższa izba rosyjskiego parlamentu poparła w środę zmiany w ustawodawstwie, które umożliwiają uznanie mediów zagranicznych w tym kraju za "zagranicznych agentów". "Wprowadzane w Rosji restrykcje można postrzegać jako sukces telewizji RT, która zetknęła się w USA z wymogiem zarejestrowania się jako zagraniczny agent" - oceniła w środowej publikacji niezależna "Nowaja Gazieta".