Juncker ostrzega katalońskich liderów niepodległościowych

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł katalońskich liderów niepodległościowych, że "nie powinni nie doceniać szerokiego poparcia", na jakie może liczyć w Europie hiszpański premier Mariano Rajoy, w przeciwnym wypadku "całkowicie się pomylą".

Gigantyczny sterowiec runął na ziemię

Największa jednostka latająca świata, sterowiec Airlander 10, spadła na ziemię na terenie hrabstwa Bedfordshire w Wielkiej Brytanii. Na pokładzie nie było załogi. Niewielkich obrażeń doznały dwie osoby, które przyjechały na miejsce katastrofy.

Półtora tysiąca ubogich na obiedzie u papieża

Papież Franciszek zjadł w niedzielę obiad z 1,5 tysiącem ubogich i podopiecznych ośrodków pomocy. Uroczysty posiłek zorganizowano w Auli Pawła VI z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich.

Mugabe nie ustąpił. "Zawiódł cały naród"

Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe wygłosił w telewizji przemówienie, w którym - wbrew oczekiwaniom - nie ogłosił ustąpienia z urzędu. Prezydent zapowiedział w zamian, że będzie przewodniczył kongresowi partii rządzącej ZANU-PF, choć kilka godzin wcześniej został usunięty z jej kierownictwa. Wpływowy związek weteranów w reakcji na wystąpienie Mugabe poparł uruchomienie procedury impeachmentu oraz wezwał do ulicznych protestów.

Bangladesz negocjuje z Birmą w sprawie Rohindżów

MSZ Bangladeszu poinformowało w niedzielę, że prowadzi negocjacje z Birmą w sprawie repatriacji uchodźców z ludu Rohindża, którzy uciekli przed czystkami etnicznymi, jakich dopuszcza się birmańska armia. Obozy uchodźców odwiedziły delegacje Unii Europejskiej, USA i Japonii.

Władze Izraela wydalą z kraju 40 tysięcy migrantów z Afryki

Izrael wydali do krajów trzecich około 40 tysięcy migrantów z Afryki - poinformował premier Benjamin Netanjahu w niedzielę podczas posiedzenia rządu. Izrael uważa tych przybyszów, pochodzących głównie z Erytrei i Sudanu, za nielegalnych imigrantów.

Administracja Trumpa ostrzega Palestyńczyków

Administracja prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa ostrzega, że zamknie biuro Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie, jeśli Palestyńczycy nie podejmą negocjacji z Izraelem. Organizacja zagroziła w rewanżu zerwaniem kontaktów ze Stanami.

Uratowali ponad 650 nielegalnych imigrantów na morzu

Statki ratownicze i okręty hiszpańskiej marynarki wojennej uratowały w ciągu 48 godzin u południowo-wschodnich wybrzeży kraju 650 imigrantów. Próbowali oni na 44 łodziach dotrzeć do wybrzeży prowincji Murcja - poinformowały w sobotę władze regionu.

"Czas zmian". Legendarny przywódca Sinn Fein odchodzi

Przywódca partii Sinn Fein Gerry Adams zapowiedział w sobotę, że nie będzie ubiegał się o ponowny wybór na jej przewodniczącego na przyszłorocznym kongresie, a także nie będzie ponownie kandydował do parlamentu Irlandii w najbliższych wyborach.

Emerytka z najwyższą wygraną w historii rosyjskiej loterii

63-letnia emerytka z Woroneża na zachodzie Rosji zdobyła największą wygraną w historii rosyjskiej loterii - poinformowała w sobotę agencja TASS. Niewiele brakowało, by kobieta w ogóle nie zgłosiła się po wynoszącą 500 tysięcy rubli (7,2 tysiąca euro) wygraną.

Domniemany skandal seksualny w Watykanie. Relacja Polaka, mocne zarzuty

Trwa dochodzenie w sprawie wydarzeń w tak zwanym preseminarium za Spiżową Bramą, czyli domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra - ogłosił Watykan. To odpowiedź na zarzuty dotyczące molestowania seksualnego, do jakiego miało dochodzić w preseminarium, przedstawione w opublikowanej we Włoszech książce.

Zagadkowe sygnały. Prawdopodobnie z zaginionego okrętu podwodnego

Siedem "sygnałów satelitarnych" najpewniej pochodzących z zaginionego okrętu podwodnego ARA San Juan z 44-osobową załogą odebrano w sobotę - poinformowało ministerstwo obrony Argentyny. Nie udało się jednak nawiązać kontaktu z ich źródłem. Trwają prace nad ustaleniem miejsca, skąd wysłano sygnały.

Zamieszki w Atenach. Policja użyła gazu i granatów hukowych

Ulicami Aten w piątek przeszło około 10 tysięcy osób. Brali udział w marszu upamiętniającym 44. rocznicę protestów studenckich, krwawo stłumionych przez wojskową dyktaturę tak zwanych czarnych pułkowników. Małe grupy zamaskowanych demonstrantów starły się z policją, rzucając petardy i butelki z benzyną. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i granatami hukowymi.