Putin: przyspieszyliśmy produkcję S-400 dla Turcji

Krytykowany przez NATO zakup rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400 może nie być ostatnią dużą transakcją Turcji z Rosją. - Jesteśmy gotowi do współpracy przy kolejnych projektach zbrojeniowych - stwierdził prezydent Recep Erdogan po spotkaniu z Władimirem Putinem.

Prezes PiS: 80 procent szans na zakończenie sporu Polski z Brukselą

Planujemy dokonać uzgodnionych z Komisją Europejską zmian w przepisach dotyczących sądownictwa - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem, szanse na zakończenie sporu Polski z Brukselą w sprawie praworządności wynoszą "80 procent". Lider partii rządzącej mówił również, że nowela ustawy o IPN jest "obowiązującym w Polsce prawem".

Kłamał na temat kontaktów z "Osobą A". Pierwszy skazany w śledztwie Muellera

Zięć jednego z najbogatszych ludzi w Rosji, Holender Alex van der Zwaan, został we wtorek skazany na 30 dni więzienia i 20 tysięcy dolarów kary za składanie fałszywych zeznań przed zespołem prokuratora Roberta Muellera w sprawie kontaktów z osobą ze sztabu wyborczego prezydenta USA Donalda Trumpa w czasie jego kampanii w 2016 roku.

Erdogan o Putinie: mój drogi przyjaciel

Turcja może współpracować z Rosją przy kolejnych, po umowie na zakup rosyjskich rakiet S-400, projektach zbrojeniowych - powiedział we wtorek w Ankarze prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Prezydent Rosji przebywa w Turcji z dwudniową wizytą.

Nowiczoka musiało wyprodukować państwo. "Ekstremalnie wyrafinowane metody"

Szef tajnego brytyjskiego wojskowego ośrodka Porton Down, zajmującego się między innymi bronią biologiczną i chemiczną, wyjątkowo udzielił wywiadu i wypowiedział się w sprawie ataku na Siergieja Skripala oraz jego córkę. Stwierdził, że w laboratoriach udało się ustalić, iż do ataku użyto substancji nowiczok, ale nie wiadomo, gdzie ją wyprodukowano. Zaznaczył jednak, że musiało to zrobić jakieś państwo, ponieważ to "ekstremalnie" trudne zadanie.

Pekin o "ważnym konsensusie" po rozmowach z Pjongjangiem

Chiny doceniają wysiłki Korei Północnej - oznajmił szef chińskiej dyplomacji Wang Yi podczas wizyty północnokoreańskiego ministra spraw zagranicznych Ri Yong Ho w Pekinie. Chińczyk chwalił zwłaszcza "wysiłki w denuklearyzacji".

Manafort się skarżył, ale racja po stronie Muellera

Specjalny prokurator Robert Mueller prowadzący śledztwo w sprawie tzw. Russiagate, ma pełne prawo do kontynuowania dochodzenia obejmującego byłego szefa sztabu Donalda Trumpa, Paula Manaforta, co wynika z instrukcji resortu sprawiedliwości - podaje agencja Reutera.

Wizja uchodźców z twarzami polityków

Abdalla Al Omari uciekł przed wojną domową z Syrii. Teraz mieszka w Belgii i stamtąd próbuje swoimi pracami uwrażliwić międzynarodową społeczność na ciężki los migrantów. W rozmowie z dziennikarką telewizji CNN opowiadał m.in. o dramatycznym zdjęciu z Damaszku, które zainspirowało go do wciągnięcia polityków w podobną scenerię.

Estończycy nie wpuszczą 49 Rosjan z listy

W Estonii wszedł w życie zakaz wjazdu do kraju, obejmujący 49 Rosjan wpisanych na tzw. listę Magnitskiego. Zdaniem estońskich władz osoby te przyczyniały się do łamania praw człowieka. Zakaz nałożono po próbie otrucia Siergieja Skripala.

Saudyjski król reaguje na wypowiedź syna

Król Arabii Saudyjskiej Salman oświadczył, że popiera prawo Palestyńczyków do niepodległego państwa ze stolicą w Jerozolimie. Dzień wcześniej jego syn i następca tronu powiedział, że zarówno Palestyńczycy, jak i Izraelczycy mają prawo do własnego kraju.

Mieli podziwiać chlubę poczty, zobaczyli kraksę

Rosyjski dron pocztowy rozbił się podczas uroczystego pierwszego lotu w mieście Ułan Ude w rosyjskiej Buriacji. Maszyna miała być używana przez lokalny urząd pocztowy do rozwożenia przesyłek do okolicznych miejscowości. Tuż po starcie dron nagle zaczął tracić wysokość i rozbił się na ścianie budynku mieszkalnego na oczach zgromadzonych mieszkańców i przedstawicieli lokalnych władz.

Wiceszef rosyjskiej dyplomacji: NATO przekroczyło czerwoną linię

Zwiększanie wojskowej obecności NATO w pobliżu granic Rosji jest nieuzasadnione - oświadczył rosyjski wiceminister spraw zagranicznych i były ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko w kuluarach spotkania Klubu Wałdajskiego. Jak dodał, Sojusz przekroczył czerwoną linię, kontynuując zwiększanie swej wojskowej obecności u granic Rosji.

Afrykańskie państwo sukcesu nadal z dużymi problemami

Nowo zaprzysiężony prezydent Botswany zapowiedział, że jego priorytetem będzie rozwiązanie problemu bezrobocia wśród młodych oraz dywersyfikacja gospodarki kraju. Mokgweetsi Masisi w niedzielę został piątym postkolonialnym przywódcą kraju.