102 morderstwa i 14 zaginięć. Ten kraj to piekło dla dziennikarzy

Reporterzy bez Granic powiadomili Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodniach popełnionych wobec dziennikarzy w Meksyku w latach 2006-2018. Akt oskarżycielski przygotowany z organizacją meksykańską CIC Propuesta Civica wymienia 116 przestępstw popełnionych przeciwko dziennikarzom z powodu pełnionych przez nich funkcji: 102 morderstwa i 14 zaginięć.

Przedłużono mu karę więzienia. Zaraz potem usłyszał nowe zarzuty

Sąd w Waszyngtonie skazał w środę Paula Manaforta, byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, m.in. za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości na dodatkowe 43 miesiące więzienia, które zostaną dodane do poprzedniego wyroku czterech lat pozbawienia wolności. Wkrótce potem nowojorski prokurator wysunął wobec niego nowe zarzuty.

Izba Gmin przeciw "twardemu brexitowi"

Izba Gmin przegłosowała uchwałę, w której opowiedziano się przeciwko opuszczeniu Unii Europejskiej bez umowy. Za było 321 deputowanych. Przeciw oddano 278 głosów. Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że pomimo przyjęcia uchwały w przypadku braku większości dla innego rozwiązania "twardy brexit" pozostaje domyślnym scenariuszem w świetle prawa międzynarodowego.

"Pilot dostał zgodę na zawrócenie". Nowe informacje o katastrofie boeinga

Pilot etiopskiego boeinga 737 MAX, który w niedzielę rozbił się tuż po starcie z lotniska w Addis Abebie, zgłaszał problemy z systemem kontroli lotu i prosił o zgodę na zawrócenie samolotu - ujawnili w środę przedstawiciele Ethiopian Airlines. Dodali, że czarne skrzynki z pokładu, które mogą pomóc wyjaśnić przyczyny katastrofy, zostaną przesłane do Europy i tam zbadane.

"Ostre tłumienie wolności słowa w Rosji". Twórcy protestują, Kreml uspokaja

Rada Federacji parlamentu Rosji przyjęła w środę projekty ustaw, przewidujące kary za rozpowszechnianie w internecie nieprawdziwych wiadomości oraz za znieważanie władz w internecie. Przed głosowaniem Rada do spraw Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka apelowała o odrzucenie nowych przepisów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow uspokajał, że przyjęcie ustaw nie jest próbą wprowadzenia cenzury w Rosji.

Spór o brexit w dziesięciu punktach

Rezygnacja z awaryjnego mechanizmu w sprawie Irlandii, tak zwanego backstopu, podważałaby istotę Unii Europejskiej. Akceptacja tego mechanizmu podważałaby z kolei istotę brexitu - podkreśla Maciej Sokołowski. Korespondent TVN24 i TVN24 BiS z Brukseli w punktach wyjaśnia źródła sporu o treść umowy, na której warunkach Wielka Brytania chce opuścić Unię.

Psiaki z całego świata wspierają śmiertelnie chorą dziewczynkę

Policja z Wisconsin zorganizowała niecodzienną akcję dla 7-letniej Emmy walczącej z guzem mózgu. Funkcjonariusze pojawili się przed domem dziewczynki z 35 psami policyjnymi. Zainspirowała ich internetowa akcja, w wyniku której Emma otrzymała tysiące listów, maili i wiadomości ze zdjęciami czworonogów.

Skandal korupcyjny. Oskarżone gwiazdy "Gotowych na wszystko" i "Pełnej chaty"

Gwiazdy popularnych seriali - Felicity Huffman i Lori Loughlin - znalazły się wśród oskarżonych o udział w oszustwie. Zarzuty dotyczą wręczania łapówek w zamian za pomoc w przyjęciu dzieci na studia. Jak twierdzą śledczy, to największy w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości "przekręt" tego rodzaju: około 50 oskarżonych z sześciu stanów, miliony nielegalnie przekazanych dolarów i zamieszane w proceder najbardziej prestiżowe uczelnie USA.

Backstop. Czym jest i dlaczego budzi aż tyle kontrowersji

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?

Kardynał skazany za pedofilię

Australijski kardynał George Pell został w środę skazany przez sąd w Melbourne na 6 lat więzienia za czyny pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny. O wcześniejsze zwolnienie Pell będzie mógł ubiegać się najwcześniej po 3 latach i 8 miesiącach.

"Weber i Orban chcą, by Fidesz pozostał w EPL"

Zarówno szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, jak i premier Węgier Viktor Orban chcą, aby rządzący na Węgrzech Fidesz pozostał w EPL - oświadczył we wtorek kierujący kancelarią premiera minister Gergely Gulyas. Sam Weber zaznaczył jednak, że problemy między EPL i Fideszem "nie zostały jeszcze rozwiązane".

"Impas można rozwiązać tylko w Wielkiej Brytanii"

Unijni liderzy wyrazili we wtorek wieczorem żal z powodu wyniku głosowania w Izbie Gmin, która odrzuciła "porozumienie rozwodowe" Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ich zdaniem impas może być teraz przełamany tylko w Zjednoczonym Królestwie.

"Dwa szkice porozumienia" między USA a talibami

Zakończono najdłuższą rundę rozmów i uzyskano wstępne porozumienie w sprawie wycofania wojsk koalicji i zabezpieczeń przed terroryzmem - poinformował we wtorek specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad, który prowadzi tam negocjacje pokojowe z talibami. "To jasne, że obie strony chcą zakończyć tę wojnę" - napisał w internecie.

Nowy ambasador Polski rozpoczął urzędowanie w Kijowie

Do Kijowa przybył nowy ambasador Polski Bartosz Cichocki, który we wtorek złożył kopie listów uwierzytelniających w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy. "Życzyłem panu ambasadorowi sukcesów w pracy dla dobra stosunków ukraińsko-polskich" - podkreślił w internetowym wpisie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.