Izrael uderzył w Strefę Gazy po ataku rakietowym na Tel Awiw

Po raz pierwszy od dwóch lat w Tel Awiwie rozbrzmiał w czwartek wieczorem alarm rakietowy. W kierunku miasta ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej dwa pociski. Nie było ofiar ani zniszczeń. W odpowiedzi na atak izraelskie lotnictwo przeprowadziło w piątek naloty na cele naziemne w Strefie Gazy. Uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy palestyńskiej enklawy.

Kim "wkrótce zdecyduje", czy dalej negocjować z USA

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zdecyduje wkrótce, czy będzie kontynuował negocjacje nuklearne z USA, i czy utrzyma moratorium na testy rakietowe – podała w piątek agencja Associated Press, cytując wiceszefową północnokoreańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cze Son Hui.

Dziesiątki zabitych i rannych. Rośnie bilans ofiar ataków w Nowej Zelandii

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu doszło do ataków w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych. Zginęło 50 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z obrażeniami trafiło ponad 40 osób, w tym dzieci. Według policji w areszcie pozostają trzy osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

"To jeden z najczarniejszych dni Nowej Zelandii"

To, co się tutaj stało, jest nadzwyczajnym i bezprecedensowym aktem przemocy - powiedziała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern po piątkowych atakach w dwóch meczetach w Christchurch w tym kraju. Zginęło 49 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z obrażeniami trafiło 48 osób, w tym dzieci. Według policji jednej z trzech zatrzymanych osób postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma ona stanąć przed sądem.

"Byłem ostatnią osobą, która po wszystkim wyszła. Wszędzie było pełno ofiar"

Modliliśmy się i nagle usłyszeliśmy strzały. Napastnik wszedł do meczetu i zaczął strzelać - powiedział jeden ze świadków piątkowych ataków na dwie świątynie w nowozelandzkim Christchurch. Według najnowszych danych zginęło w nich 49 osób, a co najmniej 20 zostało rannych. Według policji jednej z trzech zatrzymanych osób postawiono zarzut morderstwa i w sobotę ma ona stanąć przed sądem.

USA uderzają w zaplecze Maduro

Departament Stanu USA poinformował w czwartek, że od poniedziałku cofnął 340 wiz obywatelom Wenezueli, w tym 107 byłym dyplomatom i członkom ich rodzin. Wysoki rangą przedstawiciel administracji powiedział, że USA rozważają dalsze sankcje finansowe.

Szymański: Polska przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie brexitu

Polska konstruktywnie przeanalizuje brytyjski wniosek o przesunięcie daty brexitu wraz z jego uzasadnieniem - zapowiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że "bezumowny brexit" jest szkodliwy dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, dlatego trzeba go uniknąć, a przesunięcie daty brexitu może być tu pomocne.

Biznesmen oskarżony o zlecenie zabójstwa Jana Kuciaka

Słowacka prokuratura poinformowała w czwartek o postawieniu zarzutu zlecenia zabójstwa dziennikarza Jana Kuciaka biznesmenowi Marianowi Kocznerowi. Reportera i jego narzeczoną zamordowano w lutym 2018 roku. Powodem zabójstwa miała być dziennikarska praca Kuciaka.

Tajani mówił o zasługach Mussoliniego. Teraz przeprasza

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przeprosił w czwartek za swą wypowiedź, w której wymienił zasługi faszystowskiego przywódcy Włoch Benito Mussoliniego dla rozwoju kraju. Słowa te wywołały burzę we Włoszech i w Parlamencie Europejskim.

Izba Gmin za opóźnieniem brexitu

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w czwartek rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z Unii Europejskiej lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą. Za uchwałą opowiedziało się 412 deputowanych. Przeciw oddano 202 głosy.

Koniec poszukiwań w gruzach zawalonej szkoły

Nigeryjskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu akcji poszukiwawczej na miejscu środowej katastrofy budowlanej w Lagos w Nigerii. W środę wieczorem podano, że spod gruzów wydobyto osiem ciał i 37 żywych osób, ale ostateczny bilans ofiar nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo też, ile osób jest uznawanych za zaginione.

"Cyrk trwa, akrobaci wydają się jednak wyczerpani". Media o brexicie

Wynik głosowań w sprawie bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej udowodnił, że rząd utracił kontrolę nad tym procesem - oceniły w czwartek brytyjskie media. Prasa skrytykowała też eurosceptycznych posłów za przedstawianie nierealnych rozwiązań obecnego kryzysu. Do sytuacji wokół brexitu odniosła się także włoska "Corriere della Sera", określając ją jako "tragikomiczną".

Fidesz w tarapatach. Orban przeprasza za "napastliwy język"

Premier Węgier Viktor Orban w liście do przywódców partii należących do Europejskiej Partii Ludowej (EPL), które chciały wykluczenia z tej grupy rządzącego na Węgrzech Fideszu, apeluje o zrewidowanie tego stanowiska i przeprasza za "napastliwy język".

Komandosi na balkonie, otrucie octem i proces w kuchni. Kulisy aresztu "księżniczki Uzbekistanu"

Pewnego dnia ubrani na czarno komandosi zeszli po linach na balkon, zabrano nam elektronikę i dokumenty, a prywatni ochroniarze stali się naszymi strażnikami - tak w 2014 roku miał wyglądać początek aresztu Gulnary Karimowej, córki ówczesnego prezydenta Uzbekistanu. Brytyjski "The Guardian" przytacza relacje jej córki - Iman, która ujawnia nieznane dotąd szczegóły losów swojej matki.

Komisja Europejska: Unia gotowa na brexit z umową lub bez

Unia Europejska jest przygotowana na wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty z umową lub bez. Aby jednak wykluczyć scenariusz brexitu bez umowy, nie wystarczy przeciw niemu głosować, trzeba zgodzić się na porozumienie - skomentował w środę wieczorem rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.