Szef MI6 po raz drugi w swej kadencji zabrał głos. Ostrzegł Rosję

Rosja nie powinna lekceważyć Zachodu - ostrzegł w poniedziałek szef brytyjskiego wywiadu MI6 Alex Younger. Nawiązał do przeprowadzonego na terytorium Wielkiej Brytanii ataku nowiczokiem na Siergieja Skripala. W wystąpieniu dla studentów w Szkocji wspomniał również o globalnej dominacji Chin.

"Skręcaj, cholera!". Jak Schwarzenegger z Bushem złamali nogę pierwszej damie

Osobistym wspomnieniem o zmarłym byłym prezydencie USA George'u H. W. Bushu podzielił się Arnold Schwarzenegger. - Spadł świeży śnieg, a my mieliśmy sanki. Zjechaliśmy i zderzyliśmy się z Barbarą Bush, która złamała nogę - opowiedział były gwiazdor filmowy i były gubernator Kalifornii. Rzecz działa się zimą 1991 roku w prezydenckiej rezydencji w Camp David.

Szef NATO: Rosja rozwinęła, wyprodukowała i rozmieściła nowe rakiety

Sytuacja z jaką mamy do czynienia teraz, jest nie do utrzymania - oznajmił w poniedziałek szef NATO Jens Stoltenberg. Wyraził przekonanie, że Rosja musi podjąć natychmiastowe kroki, by zapewnić przestrzeganie traktatu o likwidacji pocisków rakietowych INF. Zapowiedział, że NATO podejmie niezbędne decyzje, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Prezydent Nigerii zapewnia: nie zostałem sklonowany

Mogę zapewnić was wszystkich, że to jestem prawdziwy ja. W połowie miesiąca będę świętował swoje 76. urodziny - oświadczył prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach zaprzeczył w ten sposób pogłoskom, jakoby umarł i został zastąpiony przez sobowtóra.

"Rosja nigdy niczego nie zajmowała". Kreml o "absurdalnym oświadczeniu"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że kierowane pod adresem Rosji zarzuty planowania zajęcia Berdiańska i Mariupola - ukraińskich miast nad Morzem Azowskim - są bezpodstawne, a słowa na ten temat prezydenta Petra Poroszenki - "absurdalne". Jednocześnie rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała o prowadzeniu na anektowanym Krymie planowych szkoleń załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion. Obsługa systemów ma przećwiczyć przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich.

Niemcy spierają się o Nord Stream 2. "Wycofanie się nie zatrzymałoby jego budowy"

Wycofanie się Niemiec z projektu gazociągu Nord Stream 2 nie powstrzymałoby jego budowy, ale zmniejszyłoby zdolność Niemiec do bronienia dalszego przesyłu części gazu również przez terytorium Ukrainy - stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Po zajęciu przez Rosjan trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w Niemczech pojawiły się głosy, by ponownie przemyśleć budowę tego gazociągu.

Adwokat: ukraińscy marynarze usłyszeli zarzuty

Adwokat jednego z ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję na Morzu Czarnym, Nikołaj Połozow, poinformował, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty. Dotyczą one "nielegalnego przekroczenia granicy Federacji Rosyjskiej".

Radykalna prawica ma głos w Andaluzji

Po raz pierwszy od 1975 roku w parlamencie Andaluzji zasiądą przedstawiciele partii prawicowej. W niedzielnych wyborach w tym autonomicznym regionie Hiszpanii, według sondażowych wyników exit poll z 98 procent lokali wyborczych, 12 mandatów zdobyło skrajnie prawicowe ugrupowanie Vox.

"Najgorsze powietrze w Europie". Szwedzki dziennik o szczycie w Katowicach

"Klimat będzie ratowany w Katowicach - mieście, które kocha węgiel" - pisze w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP24 szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". "Tu jest najgorsze powietrze w Europie" - dodaje. Przypomina równocześnie, że pod względem emisji CO2 Polska jest dopiero na 20. miejscu, między innymi po Niemczech i Wielkiej Brytanii.

"Od co najmniej pół wieku" nie było takiego natężenia przemocy w Paryżu

Po sobotnich manifestacjach w stolicy Francji, podczas których doszło do aktów przemocy i wandalizmu, obserwatorzy obawiają się, że znalezienie wyjścia z kryzysu może być trudne. Eksperci do bezpieczeństwa zwracają uwagę, że "od co najmniej pół wieku" nie było w Paryżu takiego natężenia przemocy. W niedzielę ulice straszyły szkieletami spalonych aut.

"Nie mamy planety B". Tłumy protestujących w Brukseli

Ponad 65 tysięcy osób uczestniczyło w niedzielę w Brukseli w pochodzie przed siedzibami biur unijnych, manifestując w dniu otwarcia COP24 na rzecz powstrzymania zmian klimatycznych. Była to największa proekologiczna demonstracja, jaka odbyła się w Belgii.

USA i Chiny ogłaszają "zawieszenie broni"

USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym, jednak cele polityczne Pekinu są nie do pogodzenia z częścią postulatów strony amerykańskiej, przez co w przyszłości spór może rozgorzeć na nowo - oceniają w niedzielę agencje.

Wiadomość od Trumpa do Kim Dzong Una

Donald Trump spełni oczekiwania Korei Północnej po całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczył prezydent Korei Południowej Mun Dze In. Wyjaśnił, że taką wiadomość ma przekazać przywódcy północnokoreańskiemu Kim Dzon Unowi.

Nowy prezydent otworzył bramy pałacu. "Jakbym wchodził do Wersalu"

Do tej pory rozległy kompleks Los Pinos z pięknym białym pałacem po środku stanowił siedzibę meksykańskiej głowy państwa. Nowy prezydent Andrés Manuel López Obrador zapowiedział jednak przeprowadzkę do skromniejszego mieszkania, a drzwi prezydenckiego pałacu otworzył dla zwiedzających.

Rząd Francji rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego

Francuski rząd rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego. Ma to zapobiec wystąpieniu kolejnych rozruchów - powiedział w niedzielę rzecznik gabinetu Benjamin Griveaux. Wezwał do dialogu protestujących z ruchu "żółte kamizelki". Według władz pod demonstracje podłączają się między innymi grupy "chuliganów".