"Życie zostało odebrane, ale pogoń za prawdą trwa". Rok temu zamordowano Chaszodżdżiego

Zamierzał się ożenić z obywatelką Turcji. W tej sprawie rok temu wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule i słuch o nim zaginął. Ciała saudyjskiego dziennikarza do dziś nie odnaleziono, jednak wiadomo, że w placówce dyplomatycznej doszło do morderstwa. Po dwóch tygodniach od zniknięcia mężczyzny Arabia Saudyjska przyznała, że Dżamal Chaszodżdżi został zabity. W środę jego narzeczona, rodzina, współpracownicy i przyjaciele wspólnie obchodzili rocznicę jego śmierci.

Żałoba narodowa w Czechach w dniu pogrzebu Karela Gotta

Był jedną z największych gwiazd czechosłowackiej, a potem czeskiej sceny muzycznej, jego piosenki nuciła też Polska. Po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 80 lat zmarł Karel Gott. Dwa tygodnie temu artysta ujawnił, że cierpi na ostrą białaczkę. Czeski rząd zdecydował w środę, że piosenkarz będzie miał państwowy pogrzeb, a w dniu ostatniego pożegnania obowiązywać będzie żałoba narodowa.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.

Tak podróżuje prezydent Słowacji Zuzana Czaputova

Zuzana Czaputova, prezydent Słowacji, wymienia ochronę środowiska jako jeden z trzech filarów swojej polityki. Na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Czech udała się w środę pociągiem. Nie po raz pierwszy wybrała ten środek lokomocji.

Zaśpiewała na stacji metra, zachwyciła. Wiadomo, kim jest bezdomna artystka

Szczupła kobieta w średnim wieku, z blond włosami spiętymi w dwa kucyki, pchająca wypchany rupieciami wózek, mogła się wydawać jedną z wielu bezdomnych w Los Angeles. Pozostałaby niezauważona, gdyby nie to, że w pewnym momencie na stacji metra zaśpiewała arię "O mio babbino caro" z opery Giacomo Pucciniego. Nagranie występu obiegło internet. Dziś już wiadomo, kim jest tajemnicza śpiewaczka.

"Nie brzmi zachęcająco". Irlandzki premier chłodno o propozycji Borisa Johnsona

Nowa propozycja Londynu w sprawie brexitu "nie brzmi zachęcająco" i nie może być podstawą do porozumienia - ocenił w środę premier Irlandii Leo Varadkar. Brytyjski rząd opublikował szczegóły planu zastąpienia innym rozwiązaniem budzącego kontrowersje w Wielkiej Brytanii tak zwanego backstopu. Wcześniej premier Boris Johnson przekonywał, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

Bernie Sanders w szpitalu. "Ból w klatce piersiowej"

Senator Bernie Sanders, ubiegający się o prezydencką nominację Partii Demokratycznej, jest w szpitalu. W czasie jednego ze spotkań wyborczych poczuł silny ból w klatce piersiowej. 78-letni polityk zawiesza kampanię i odwołuje zaplanowane na najbliższe dni spotkania - przekazał w oświadczeniu przedstawiciel jego sztabu wyborczego.

Pompeo: przysłuchiwałem się rozmowie Trumpa z Zełenskim

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził, że przysłuchiwał się lipcowej rozmowie Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego. To w tej rozmowie z prezydentem Ukrainy prezydent Stanów Zjednoczonych poruszył temat ewentualnego śledztwa w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta. Joe Biden jest uważany za najbardziej prawdopodobnego kandydata demokratów w najbliższych wyborach prezydenckich.

"Tak, to jest kompromis ze strony Wielkiej Brytanii. Teraz ich kolej na kompromis"

31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego - obiecał brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu kończącym konferencję programową Partii Konserwatywnej. Zapowiedział przedstawienie Brukseli "konstruktywnych i rozsądnych propozycji". Rzeczniczka Komisji Europejskiej zapewniła, że zostaną one "obiektywnie" ocenione. - Unia chce porozumienia - oświadczyła Mina Andreewa.

Zapowiedział kontynuację procedury wobec Polski. Belgijski kandydat zaakceptowany przez komisje

Kandydat na unijnego komisarza do spraw sprawiedliwości Didier Reynders po środowym wysłuchaniu otrzymał zielone światło od komisji wolności obywatelskich i komisji prawnej Parlamentu Europejskiego. Nie było jednomyślności, ale otrzymał wymagane dwie trzecie głosów. Belgijski kandydat, odpowiadając na pytania eurodeputowanych, podkreślał między innymi, że jego priorytetem będzie praworządność, a procedury prowadzone w związku z jej naruszeniem wobec Polski i Węgier będą kontynuowane.

Formuła Steinmeiera dzieli Ukraińców i cieszy Kreml

Ukraińska opozycja domaga się od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wyjaśnień, czy zgoda na podpisanie tak zwanej formuły Steinmeiera w sprawie konfliktu w Donbasie nie oznacza kapitulacji Ukrainy przed Rosją. Podpisanie dokumentu pozytywnie ocenił Kreml. Rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, wyraził nadzieję na szybkie wyznaczenie terminu spotkania "czwórki normandzkiej".

Restauracja oceniła, że protesty pozbawiły ją zysków. Sąd kazał opozycjonistom zapłacić

Sąd w Moskwie nakazał działaczom opozycji antykremlowskiej zapłacenie ponad 241 tysięcy rubli (niemal 15 tysięcy złotych) w związku z protestami w stolicy z 27 lipca. Pozew o odszkodowanie za straty poniesione podczas demonstracji złożyła restauracja Armenia. Wielu internautów po wyroku zareagowało nieprzychylnymi komentarzami o lokalu, co obniżyło jego notowania w mediach społecznościowych.

Cztery punkty Macrona dla rozwiązania konfliktu. Iran stawia warunki

Czteropunktowy plan Emmanuela Macrona, który miał doprowadzić do rozmów między Iranem a USA, a w dalszej konsekwencji do załagodzenia napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, jest akceptowalny dla Teheranu - powiedział prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu. Według niego, rozmowy nie odbyły się dotychczas ze względu na brak jednoznacznego stanowiska USA w sprawie złagodzenia sankcji.

Testy rakietowe Korei Północnej. Pocisk spadł w japońskiej strefie

W środę nad ranem czasu miejscowego Korea Północna przeprowadziła kolejny test balistyczny. Rząd Japonii, który początkowo informował o dwóch wystrzelonych pociskach krótkiego zasięgu, później sprecyzował, że może chodzić o jedną rakietę, która rozpadła się na dwie części. Korea Południowa uważa, że pocisk wystrzelono z okrętu podwodnego.

Może nieostre, ale w wyjątkowym towarzystwie. "Selfie z drogi" premiera Armenii

We wtorek w stolicy Armenii Erywaniu odbywał się szczyt Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Przy tej okazji powstało niecodzienne selfie, które na swoich profilach w mediach społecznościowych udostępnił gospodarz, premier Nikol Paszynian. "Selfie z drogi :) W tym czasie podjęliśmy ważne decyzje" - napisał szef armeńskiego rządu nad zdjęciem przywódców siedzących w busie.

Sarkozy stanie przed sądem po aferze Bygmaliona

Sąd Kasacyjny odrzucił wniosek byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego o oddalenie sprawy nazwanej aferą Bygmaliona. Oznacza to, że Sarkozy stanie przed sądem oskarżony o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2012 roku

Wraca "formuła Steinmeiera", Zełenski składa zapewnienia

Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował też, że trwają przygotowania nowej ustawa o szczególnym statusie Donbasu, która wyklucza kapitulację w toczącym się tam konflikcie. Tzw. formuła Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie, zapewnił prezydent.