Sri Lanka wznawia wykonywanie kary śmierci

Prezydent Sri Lanki Maithripala Sirisena podpisał nakaz wykonania kary śmierci dla czterech skazanych za przestępstwa narkotykowe. Będą to pierwsze egzekucje od 43 lat. W rozmowie z szefem ONZ wyjaśnił, że podjął decyzję, by chronić naród i przyszłe pokolenia.

Trump: mógłbym spotkać się z Kimem na granicy

Donald Trump powiedział w sobotę podczas szczytu G20, że chętnie spotkałby się w ten weekend z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei. Amerykański prezydent po zakończeniu szczytu w japońskiej Osace wybiera się do Seulu.

Statek z migrantami zacumował na Lampedusie. Bez pozwolenia

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 40 migrantami, który od środy czekał na zgodę na zacumowanie na Lampedusie, a wcześniej od 12 czerwca stał na morzu, w nocy z piątku na sobotę wpłynął do portu na wyspie, nie mając na to zgody. Kapitan statku Carola Rackete została aresztowana.

Pierwsza czarnoskóra kobieta biskupem w Kościele Anglikańskim

Urodzona na Jamajce Rose Hudson-Wilkin otrzymała w piątek nominację na biskupa Dover, stając się pierwszą czarnoskórą kobietą w tej randze w historii Kościoła Anglikańskiego. 58-letnia duchowna będzie pracować z arcybiskupem Canterbury Justinem Welbym, który określił, że należy ona do "najbardziej wpływowych i skutecznych duchownych w przestrzeni publicznej".

Wicepremier Włoch zapowiada zamknięcie granicy ze Słowenią

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini zapowiedział zamknięcie granicy ze Słowenią, aby powstrzymać napływ migrantów. Od poniedziałku włosko-słoweńskie patrole mają pilnować granicy o długości 232 kilometrów, gdzie ostatnio zwiększyła się fala migracyjna.

Watykan apeluje do Chin o poszanowanie wolności religijnej

Watykan zaapelował do władz Chin o to, aby szanowały konstytucyjną wolność religijną oraz "sumienie i głębokie przekonania katolickie" przedstawicieli duchowieństwa, którzy zgodnie z nowymi przepisami muszą oficjalnie się zarejestrować, aby móc pełnić posługę.

Jak podać sobie ręce we trójkę? Trump zaproponował "żółwika"

Trwa szczyt G20 w japońskiej Osace, który dla wielu przywódców jest okazją do kuluarowych rozmów. W trójstronnym spotkaniu udział wzięli premier Japonii, premier Indii oraz prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu w trakcie powitań i pozowania do zdjęć musiał wykazać się inicjatywą i kreatywnością.

Chłodne powitanie z Putinem. May odrzuciła ofertę normalizacji stosunków

Brytyjska premier Theresa May odrzuciła sugestie prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące normalizacji stosunków Londynu z Moskwą, póki ta "nie zaprzestanie nieodpowiedzialnych i destabilizujących działań, zagrażających Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom". May odniosła się w tym kontekście między innymi do kwestii ataku na Siergieja Skripala w Salisbury, o który brytyjscy śledczy oskarżają rosyjskie służby. Kamery zarejestrowały chłodne powitanie brytyjskiej premier z rosyjskim prezydentem.

"Usunęliśmy flagę Bahrajnu, aby wysłać jasny komunikat"

Ponad 200 demonstrantów wdarło się w czwartek wieczorem na dziedziniec ambasady Bahrajnu w Bagdadzie i zdjęło powiewającą tam flagę królestwa. To protest przeciwko zainicjowanej przez Waszyngton konferencji w sprawie planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, która odbyła się w środę w stolicy tego kraju, Manamie.

Most Morandiego znika. Moment detonacji

Mostu Morandiego w Genui już nie ma. Dwa ostatnie filary konstrukcji, które ocalały po katastrofie budowlanej sprzed roku, wysadzono w piątek w powietrze, używając dynamitu.

"Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina". Komentarz Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do słów prezydenta Rosji, który w dzienniku "Financial Times" skrytykował ideę liberalizmu, oceniając, że jest ona przestarzała i "nie jest potrzebna". "Stanowczo nie zgadzam się z twierdzeniem prezydenta Putina, który uznał, że liberalizm jest przestarzały. W rzeczywistości takie właśnie są autorytaryzm i kult jednostki" - napisał w piątek Donald Tusk w oświadczeniu.

Rewizje w biurach czołowego rosyjskiego dilera samochodowego

Rewizje w biurach firmy Rolf - czołowego dilera samochodowego w Rosji - przeprowadzili w czwartek w m.in. Moskwie i Petersburgu funkcjonariusze Komitetu Śledczego. Wszczęto sprawę karną wobec jej założyciela Siergieja Pietrowa, który ogłosił, że nie wraca do kraju.

Most w Genui wysadzony po katastrofie

Dwa filary konstrukcji zawalonego w zeszłym roku mostu Morandiego w Genui na północy Włoch zostały w piątek wysadzone w powietrze za pomocą dynamitu. W katastrofie, do której doszło w sierpniu 2018 roku, zginęły 43 osoby.

Kuluarowe rozmowy i zaniepokojenie Iranem. Rusza szczyt G20 w Osace

W kuluarach szczytu G20 w Osace światowi przywódcy wyrażali w piątek zaniepokojenie w związku z Iranem, który może wkrótce złamać zasady umowy nuklearnej z 2015 roku. Prezydent USA Donald Trump oświadczył jednak, że "nie ma presji czasu" w tej sprawie. W piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt G20 w Osace.

Generał nie chce rozmawiać o pokoju, dopóki nie zajmie Trypolisu

Generał Chalifa Haftar nie zaangażuje się w żadną inicjatywę pokojową, "dopóki jego wojsko nie odzyska kontroli nad stolicą - Trypolisem" - oświadczył w czwartek Ahmad al-Mesmari, rzecznik samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL) pozostającej pod rozkazami Haftara.

Nowa faza konfliktu w Albanii

Konflikt polityczny w Albanii wszedł w nową fazę. W czwartek prezydent Ilir Meta ogłosił nowy termin wyborów lokalnych: 13 października. Tymczasem premier Edi Rama i socjaliści wyznaczyli je na najbliższą niedzielę, zgodnie z pierwotnym terminem.

Iran ujawnia swoje żądania

W piątek ma odbyć się spotkanie sygnatariuszy umowy nuklearnej z Iranem, którego celem będzie ratowanie porozumienia. W czwartek Teheran poinformował, że jego głównym żądaniem w rozmowach będzie możliwość utrzymania wielkości sprzedaży ropy przez Iran na tym samym poziomie, co przed wycofaniem się z układu Stanów Zjednoczonych. - Naszym żądaniem jest móc sprzedawać naszą ropę i odzyskać pieniądze - powiedział agencji Reutera irański urzędnik, prosząc o zachowanie anonimowości.

"Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami"

Unia Europejska sama na arenie globalnej jest politycznie za słaba, by zmagać się z takimi wyzwaniami, jak Rosja, Chiny czy Bliski Wschód. Potrzebuje silnych, transatlantyckich więzów - przekonywał w czwartek w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. - Nasze relacje z USA są o wiele bliższe niż relacje z Rosją czy Chinami - dodał szef dyplomacji.

Decyzja w sprawie Rosji "haniebna", Rada Europy "niewiarygodna"

Po przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy Estonia, która razem z innymi krajami Europy Wschodniej była temu przeciwna, powinna zawiesić członkostwo w tej organizacji - powiedział w czwartek wicepremier tego kraju, Mart Helme. Dodał, że Rada Europy jest organizacją "niewiarygodną". Wcześniej decyzję RE potępiła estońska prezydent Kersti Kaljulaid, określając ją jako "haniebną".

"Zwróćcie dzieci ich rodzicom"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o uwolnienie 24 ukraińskich marynarzy zatrzymanych ponad pół roku temu. Oskarżył jednocześnie szefa MSZ swego kraju o działania mogące zaszkodzić temu procesowi.