Rodzice byłego premiera z wyrokami więzienia w zawieszeniu

Rodzice byłego premiera Włoch Matteo Renziego zostali skazani w poniedziałek przez sąd pierwszej instancji we Florencji na rok i dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu za wystawienie fałszywych faktur. Tiziano Renzi i Laura Bovoli utrzymują, że są niewinni.

Sąd: nie ma potrzeby wydawania nakazu wobec premiera Johnsona

Sąd w Szkocji w poniedziałek odmówił wydania nakazu, który zobowiązywałby brytyjskiego premiera Borisa Johnsona do poproszenia o opóźnienie brexitu, jeśli do 19 października nie zostanie uzgodnione porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według sądu nie ma powodu, aby podejmować działania wyprzedzające, gdyż Johnson zobowiązał się, że będzie przestrzegał prawa.

Łódź z migrantami przewróciła się w pobliżu włoskiej wyspy. Wyłowiono ciała 13 kobiet

W pobliżu brzegów włoskiej wyspy Lampedusa doszło w poniedziałek do katastrofy łodzi z migrantami. Prowadzący akcję na Morzu Śródziemnym ratownicy wyłowili ciała 13 kobiet. Straż Przybrzeżna ogłosiła, że jej jednostki uratowały 22 rozbitków. Tylko w tym roku w regionie Morza Śródziemnego zginęło ponad tysiąc migrantów, większość na trasie z Libii do Europy - podał przedstawiciel ONZ.

Zabronili protestującym noszenia masek, nie posłuchali. Kolejny krok: zakaz internetu?

Hongkońska policja wystrzeliła w poniedziałek granaty z gazem łzawiącym, by rozpędzić kilkuset demonstrantów, którzy stawiali barykady i blokowali ruch uliczny w pobliżu stacji metra Prince Edward na półwyspie Koulun - podała agencja Reutera. Tego dnia władze Hongkongu postawiły dwóm pierwszym osobom zarzuty złamania wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji.

"Mała rewizja" sprawy rosyjskiej dziennikarki zatrzymanej w Iranie

Za naruszenie przepisów wizowych, a nie za szpiegostwo została zatrzymana w Iranie rosyjska dziennikarka Julia Juzik - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei, cytowany przez agencję ISNA. Kreml wyraził nadzieję na szybkie uwolnienie kobiety.

Żona dyplomaty śmiertelnie potrąciła nastolatka. Rodzice Harry'ego chcą, by spojrzała im w twarz

Mam nadzieję, że Anne Sacoolas wróci i będzie angażować się w procesy prawne przeprowadzane w tym kraju - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Chodzi o żonę amerykańskiego dyplomaty, która skorzystała z immunitetu dyplomatycznego i opuściła Wielką Brytanię po udziale w wypadku samochodowym, w którym zginął 19-latek. - Chcemy z nią porozmawiać. Ona także musi cierpieć, też jest matką - stwierdziła matka Harry'ego, Dunna.

Ukraina wstrzymuje wycofywanie wojsk. "Niestety, Petriwske i Zołote zostały ostrzelane"

Wstrzymano zaplanowane na poniedziałek wycofanie sił i sprzętu z dwóch odcinków frontu w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Jak wyjaśnił ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko, powodem są "ostrzały, które prowadzi przeciwnik". Dzień wcześniej tysiące ludzi zgromadziły się na Majdanie Niepodległości w Kijowie, by zamanifestować obawy, iż ostatnie posunięcia rządu Ukrainy oznaczają kapitulację wobec Rosji.

Sebastian Kurz otrzymał misję utworzenia rządu

Sebastian Kurz, którego Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wygrała niedawne przedterminowe wybory parlamentarne, w poniedziałek otrzymał od prezydenta Alexandra Van der Bellena misję sformowania rządu. Zdaniem komentatorów polityka czekają trudne rozmowy koalicyjne.

"Rebelia!". Obrońcy klimatu zablokowali centra wielkich miast

Aktywiści z grupy Extinction Rebellion, która zwraca uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu, planują w kolejnych dniach protesty w kilkudziesięciu miejscach na całym świecie. W poniedziałek w Amsterdamie zatarasowali główną trasę wiodącą przez miasto. W centrum Berlina rozlokowali się na jednym z głównych rond wokół Kolumny Zwycięstwa w parku Tiergarten. W Londynie blokowali drogi i budynki rządowe.

Ambasada USA "omyłkowo" polubiła tweeta. Tureckie MSZ zażądało wyjaśnień

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało charge d'affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Ankarze po tym, gdy oficjalne konto amerykańskiej placówki dyplomatycznej "polubiło" tweeta zamieszczonego przez tureckiego dziennikarza Erguna Babahana. Babahan to zwolennik przebywającego w USA Fethullaha Gulena, "wroga numer jeden" prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Ambasada twierdzi, że doszło do pomyłki.

Kurdowie: wojska USA wycofują się ze strefy przy granicy z Turcją

Pododdziały armii USA rozpoczęły wycofywanie się ze strefy na północy Syrii - oświadczyły w poniedziałek syryjskie siły kurdyjskie, wspierane przez Amerykanów. Ostrzegły, że ofensywa turecka doprowadzi do powrotu tak zwanego Państwa Islamskiego. Wcześniej Biały Dom tłumaczył, że wycofywanie się z obszaru przy granicy z Turcją wiąże się z tym, iż Ankara "wkrótce przeprowadzi tam planowaną operację, w której wojska USA nie będą brać udziału".

"Sianie niezgody" między Iranem a Irakiem. Chamenei oskarża "wrogów"

"Iran i Irak to dwa narody, których serca i dusze są połączone. (...) Wrogowie usiłują siać niezgodę, ale ponieśli porażkę i ich spisek nie przyniesie rezultatów" - napisał na Twitterze najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei. Oficjalna agencja IRNA podała, że odniósł się w ten sposób do trwających od 1 października demonstracji w Iraku, na skutek których zginęło już ponad 100 osób.

Chińska armia ostrzega protestujących

Możecie być zatrzymani za kierowanie promieni laserowych wskaźników w stronę bazy wojskowej - ostrzegli demonstrantów żołnierze garnizonu chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) w Hongkongu. Niedziela była kolejnym z rzędu dniem gwałtownych demonstracji i starć z policją. Demonstranci rozbijali i podpalali sklepy, banki i stacje metra. Policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul i pałek.

Legendarny perkusista nie żyje. "Dziki, uroczy facet. Wspomnienia nie umrą nigdy"

Po długiej chorobie w niedzielę zmarł muzyk Ginger Baker. Uważany za jednego z najlepszych perkusistów świata Brytyjczyk, współzałożyciel popularnego zespołu Cream miał 80 lat. "Wielki perkusista, dziki i uroczy facet. Wiadomość o jego śmierci napawa smutkiem, ale wspomnienia nie umrą nigdy" - napisał w mediach społecznościowych Paul McCartney.

Opozycja wygrywa w Kosowie

Według prawie kompletnych wyników niedzielnych przedterminowych wyborów do parlamentu Kosowa zwyciężyły dwa ugrupowania opozycyjne - lewicowe Samostanowienie (Vetëvendosje VV) i centroprawicowa Demokratyczna Liga Kosowa (LDK).

Tunezyjczycy wybrali. Triumf islamistycznej partii

Zwycięstwem umiarkowanie islamistycznej partii Ennahda zakończyły się niedzielne wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego pełniącego rolę tymczasowego parlamentu Tunezji. Tak przynajmniej wynika z sondażu exit poll ośrodka Sigma Conseil, przytoczonego przez państwową telewizję.

Wybory w Portugalii. Exit poll: zwycięstwo socjalistów, ale bez większości w parlamencie

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera Antonia Costy - wynika z zaprezentowanego przez telewizję RTP badania exit poll, zrealizowanego przez Portugalski Uniwersytet Katolicki. Socjaliści uzyskali od 34 do 39 procent poparcia, wyprzedzając centroprawicową Partię Socjaldemokratyczną (PSD), którą poparło 27-31 procent wyborców.

Media: zgłosił się drugi sygnalista z wiedzą w sprawie Trumpa i Ukrainy

W niedzielę prawnik reprezentujący sygnalistę, który powiadomił o budzącej kontrowersję rozmowie prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, poinformował, że do wewnętrznego nadzoru amerykańskich służb wywiadowczych zgłosił się drugi sygnalista, dysponujący wiedzą z pierwszej ręki o postępowaniu prezydenta USA w sprawie Ukrainy.