Uderzenie na nagraniu. "Samolot leciał dalej przez kilka minut"

W czwartek w internecie pojawiło się wideo mające pokazywać zestrzelenie ukraińskiego boeinga niedaleko lotniska w Teheranie. "New York Times", po zbadaniu autentyczności nagrania, stwierdza, że wydaje się ono rzeczywiście przedstawiać moment, gdy w samolot trafiła irańska rakieta.

"Informacje z wielu źródeł". Premier Kanady: dowody wskazują, że boeing został zestrzelony

Premier Kanady Justin Trudeau oznajmił w czwartek, że jego rząd ma informacje z wielu źródeł wskazujące na to, że samolot ukraińskich linii lotniczych, który rozbił się w środę w Teheranie, mógł być zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. Taką wersję wydarzeń podały wcześniej źródła w amerykańskiej administracji, cytowane przez stację CNN i agencję Reutera. Według nich zestrzelenie było omyłkowe.

"Kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczny z punktu widzenia celów USA"

Bezpośrednie zaangażowanie rządu USA w kontakt z irańską opozycją może okazać się przeciwskuteczne z punktu widzenia celu amerykańskiej polityki, czyli szukania kompleksowego porozumienia z władzami w Teheranie - miał napisać sekretarz stanu USA Mike Pompeo w depeszy dyplomatycznej, którą w czwartek cytują amerykańskie media. Według mediów, Pompeo wezwał amerykańskich dyplomatów do ograniczenia kontaktów z irańskimi grupami opozycyjnymi.

Więcej NATO na Bliskim Wschodzie? "Zastanawiamy się, co możemy zrobić"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyznał w czwartek, że Sojusz może wnieść większy wkład w stabilność sytuacji na Bliskim Wschodzie i walkę z międzynarodowym terroryzmem. - Zastanawiamy się nad tym, co możemy zrobić więcej - dodał. W środę prezydent USA Donald Trump zadeklarował, że poprosi NATO o większe zaangażowanie się na Bliskim Wschodzie. Tego samego dnia obaj politycy odbyli rozmowę telefoniczną.

Szef Rady Europejskiej: musimy się bardziej angażować na Bliskim Wschodzie

Unia Europejska powinna być bardziej aktywna i zaangażowana na Bliskim Wschodzie w związku ze wzrostem napięć w tym regionie po zabiciu przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego - oświadczył szef Rady Europejskiej Charles Michel. Wcześniej wezwał prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego do przestrzegania porozumienia nuklearnego.

Obraz z satelity chwilę przed atakiem i kulisy rozmów w podziemiach Białego Domu

Między atakiem rakietowym Iranu na irackie bazy, w których stacjonują Amerykanie, a oświadczeniem prezydenta USA minęło kilkanaście godzin. Kulisy tego, co działo się w tym czasie za zamkniętymi drzwiami pokoju dowodzenia w podziemiach Białego Domu ujawniła w czwartek stacja CNN, powołując się na rozmowy z "dziesiątkami" osób, które w jakimś stopniu uczestniczyły w tych wydarzeniach.

"Chcielibyśmy widzieć, że napięcie opada"

Wielka Brytania popiera rozwiązanie kryzysu drogą dyplomatyczną i przyjęła z zadowoleniem wezwanie prezydenta USA Donalda Trumpa do jego poszukiwania - powiedział po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Mikiem Pompeo szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab. - Oczywiście to wymaga także, by rząd Iranu był skłonny i zobowiązał się to takiego rozwiązania - dodał.

Luc Besson ukarany przez sąd za to, jak potraktował asystentkę

Grzywną w wysokości 10 tysięcy euro sąd we francuskim Bobigny ukarał w środę słynnego francuskiego reżysera Luca Bessona, który oskarżony był o wyrzucenie z pracy przebywającej na zwolnieniu lekarskim swojej asystentki w należącej do niego wytwórni filmowej EuropaCorp.

"Trump zszedł z linii strzału jako główny podżegacz do wojny"

Piłka jest po stronie Iranu, Trump w bardzo zgrabny sposób włączył do całej sytuacji pozostałych pięciu sygnatariuszy poprzedniego układu i niejako na nich przerzucił współodpowiedzialność za negocjacje - w taki sposób amerykanista profesor Bogdan Szafrański odniósł się w TVN24 do słów prezydenta Stanów Zjednoczonych, który mówił o potrzebie zawarcia nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Uważa, że poprzez ton swojego przemówienia Trump "zszedł z linii strzału jako główny podżegacz do wojny".

Wrocławskie zoo pomaga zwierzętom w Australii

Pożary trawiące Australię są dotkliwe nie tylko dla ludzi i ich domów, ale także - a może przede wszystkim - dla tamtejszej endemicznej przyrody. Pierwsze szacunki mówią o tym, że w płomieniach zginęło pół miliarda zwierząt. Niektóre gatunki prawdopodobnie wyginęły bezpowrotnie. Ocalałe zwierzęta potrzebują opieki i pożywienia. Dlatego do pomocy australijskiej faunie włączyło się Zoo Wrocław. Pomóc można na kilka sposobów.

Krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś już latem? Jest umowa

Komisja Europejska i Białoruś podpisały w środę umowę o ułatwieniach wizowych oraz umowę o readmisji. Ta pierwsza ułatwi obywatelom Białorusi uzyskanie wiz krótkoterminowych na wjazd do Unii Europejskiej, a obywatelom Unii Europejskiej - krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś.

Nowe ustalenia w sprawie katastrofy. Media: samolot płonął, załoga próbowała zawrócić

Załoga samolotu ukraińskich linii UIA próbowała zawrócić maszynę na lotnisko w Teheranie - ma wynikać ze wstępnego raportu irańskich śledczych, na który powołała się w czwartek agencja Associated Press. Według agencji Reutera maszyna miała zapalić się w czasie lotu. Boeing rozbił się w środę, wkrótce po starcie z portu lotniczego w stolicy Iranu. Zginęło 176 osób.