Gdyby obowiązujący układ START wygasł bez przedłużenia, znaczyłoby to, że po raz pierwszy od 50 lat USA i Rosja mogłyby bez żadnej kontroli rozbudowywać swój arsenał nuklearny.
Hongkoński dziennik "South China Morning Post" ocenił w poniedziałek, że cenzura w Chinach przestała być wyłącznie sprawą lokalną. Zdaniem dziennikarzy pandemia pokazała globalne konsekwencje blokowania informacji na temat takich zagrożeń.
Z opublikowanego w poniedziałek sondażu ośrodka YouGov wynika, że ponad dwie trzecie Brytyjczyków nie planuje w ciągu najbliższego pół roku wyjeżdżać za granicę. Zainteresowanie podróżami zagranicznymi spada jeszcze bardziej w przypadku, gdyby mieli po powrocie do kraju odbyć 14-dniową kwarantannę.
Zespół kilkunastu policjantów i biologów prowadzi od kilku dni poszukiwania krokodyla nilowego w rzece Duero, w północno-zachodniej Hiszpanii. Ważące 250 kilogramów zwierzę uciekło jednemu z hodowców.
Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie kamer jako obowiązkowego wyposażenia policjantów. Dodał, że urządzenia będą "elementem transparentności" tej służby.
W hołdzie George'owi Floydowi oraz innym czarnoskórym Amerykanom, "którzy niesprawiedliwie stracili życie", kongresmani Partii Demokratycznej, na czele ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, uklękli w Kongresie na 8 minut i 46 sekund.
Prawnicy księcia Andrzeja zaprzeczyli w poniedziałek oskarżeniom amerykańskiej prokuratury, która zarzuciła drugiemu synowi królowej Elżbiety II brak chęci do współpracy w sprawie zmarłego finansisty Jeffreya Epsteina, oskarżanego za przestępstwa seksualne. Wcześniej brytyjskie media doniosły, że departament sprawiedliwości USA zamierza przesłuchać księcia.
Rodzina George'a Floyda zaapelowała do Rady Praw Człowieka ONZ o interwencję w jego sprawie i przesłanie zaleceń dotyczących systemowej reformy policji w USA.
Berlin nie otrzymał jeszcze od Waszyngtonu potwierdzenia doniesień, że Stany Zjednoczone planują wycofać tysiące żołnierzy z Niemiec - poinformowała w poniedziałek minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer. Medialne doniesienia o takich planach pojawiły się w piątek.
W szwedzkim Goeteborgu w nocy z niedzieli na poniedziałek podpalono prawie trzydzieści samochodów po manifestacji przeciw rasizmowi. Demonstrację zorganizowano w związku ze śmiercią, podczas policyjnej interwencji, Afroamerykanina George'a Floyda.
Dotyczy to zarówno cudzoziemców, jak i obywateli kraju. Obowiązek wprowadzono, jak wyjaśnia rząd, gdyż obecnie to importowane zakażenia stanowią większe ryzyko.
Wyzdrowiała tam ostatnia z zakażonych osób. W związku z tym Nowa Zelandia planuje zniesienie wszystkich restrykcji oprócz tych, które dotyczą ruchu na granicach.