Polskie kontyngenty wojskowe dłużej na misjach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało w poniedziałek, że prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania polskich kontyngentów wojskowych między innymi w Iraku, Kosowie, na Sycylii oraz w Republice Środkowoafrykańskiej. Najwięcej polskich żołnierzy i pracowników wojska działa w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie, który liczy do 350 polskich wojskowych.

Niemiecka minister chce więcej Bundeswehry w Afryce

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer opowiada się za zwiększeniem udziału Bundeswehry w misjach wojskowych w Afryce. Jej zdaniem "dalsza bezczynność" może doprowadzić do tego, że "w końcu będziemy musieli otoczyć Europę murem i drutem kolczastym". Pomysł ten odrzucają współrządzący z chadekami socjaldemokraci.

Były premier Chorwacji i szef paliwowego giganta skazani

Były premier Chorwacji Ivo Sanader i szef węgierskiej grupy energetycznej MOL Zsolt Hernadi zostali uznani za winnych zarzutów korupcyjnych. Obaj otrzymali kary więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Proces w sprawie łapówki przyjętej od MOL to najgłośniejszy z procesów sądowych byłego szefa chorwackiego rządu. "To nie pierwsze nieuczciwe postępowanie, jakie zostało przeprowadzone w Chorwacji" - skomentowała wyrok firma MOL w oświadczeniu.

"Przeszłość nie odpoczywa", "rozgniewany rząd w Warszawie". #PisząoPolsce i słowach Putina

Oskarżenia Władimira Putina pod adresem Polski i odpowiedź władz w Warszawie odnotowują w ostatnich dniach media w wielu zachodnich krajach. Na ich łamach w Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji dyplomatyczny spór wpisuje się w szerszy kontekst. Podkreśla się, że prezydent Rosji w grudniu kilkukrotnie atakował już Zachód, próbując dowieść, że to układy europejskich potęg z Hitlerem, a nie porozumienie na linii Berlin-Moskwa, doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.

Zdecydowała minuta? Linia lotnicza o katastrofie samolotu w Kazachstanie

Przyczyną katastrofy samolotu Fokker, w której zginęło 12 osób, mogło być zbyt wczesne wydanie zgody na jego start w Ałmatach - stwierdził szef lotów kazachskiej linii lotniczej Bek Air Erik Saparow. Stwierdził, że minutę wcześniejszy start innej maszyny - Airbusa 321 - doprowadził "do silnego zawirowania powietrza".

"Element wojny hybrydowej, bardzo ważny w polityce informacyjnej"

W tej sprawie nie powinno być podziałów politycznych - mówił Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska), komentując słowa prezydenta Rosji pod adresem Polski i reakcje polskich władz. Krzysztof Śmiszek (Lewica) apelował do rządu o "wysiłek" i przekonanie państw unijnych, byśmy "wszyscy mówili jednym głosem". Piotr Zgorzelski (PSL - Koalicja Polska) uznał wypowiedź Władimira Putina za "element wojny hybrydowej". - Nie możemy się dać sprowokować, nie możemy ulegać emocjom, ale też pozwalać, aby takie słowa pozostawały bez komentarza - oceniła była premier Beata Szydło (PiS).

"Władze rosyjskie postanowiły taranem wrzucić do przestrzeni medialnej własną wizję historii"

Wojenki toczone przez Rosję pokazują społeczeństwu, że Zachód jest zły, kłamie, ma własną wersję historii - ocenił dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich doktor Adam Eberhardt. Gość TVN24 komentował słowa prezydenta Rosji na temat Polski i genezy II wojny światowej. Jego zdaniem "władze rosyjskie postanowiły taranem wrzucić do przestrzeni europejskiej medialnej własną wizję historii".

Polacy stają na czele szpicy NATO

Sześć tysięcy żołnierzy, z czego połowa z Polski. Tak będzie wyglądać struktura Wspólnych Siły Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości, czyli tak zwanej szpicy NATO, od 1 stycznia. Tego dnia dowództwo w niej obejmą właśnie Polacy.

"Za domami płonął samochód, zobaczyliśmy koła rozbitego samolotu"

Usłyszałam głośny dźwięk, jakby coś wybuchło, budynek się zatrząsł - relacjonowała kobieta, która w niedzielę była świadkiem katastrofy lotniczej w mieście Lanham w stanie Maryland. Niewielki samolot spadł na osiedle domów jednorodzinnych, zginął pilot - podały służby.

"Jesteśmy gotowi na bardzo długą wojnę informacyjną z Rosją"

Po konsultacjach uznaliśmy, że właściwe będzie zareagowanie na wyższym poziomie - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24. Odniósł się do oświadczenia premiera Mateusza Morawieckiego wydanego w reakcji na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczące Polski i genezy II wojny światowej. Jak dodał, "nie chodziło o to, że ktoś został źle zrozumiany, tylko to jest celowe, z góry zaplanowane działanie propagandy rosyjskiej, które jest obliczone na uzyskanie pewnego efektu".

Atak odwetowy za zamach w Mogadiszu. Pomogły amerykańskie drony

Amerykańskie drony wzięły udział w atakach powietrznych na pozycje bojowników islamistycznego ugrupowania Al-Szabab w Somalii - przekazało w nocy z niedzieli na poniedziałek dowództwo regionalne sił zbrojnych USA w Afryce (Africom). Naloty były odwetem za sobotni zamach w stolicy Somalii, Mogadiszu, w którym zginęło blisko 100 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Moment ataku w kościele nagrała kamera. Napastnik "zastrzelony przez parafian"

Mężczyzna, który otworzył ogień podczas niedzielnego nabożeństwa w kościele w miasteczku White Settlement w Teksasie, nie żyje - poinformowała miejscowa policja. Napastnika zastrzelili pracownicy ochrony kościoła. W strzelaninie zginęły dwie osoby, jedna walczy o życie w szpitalu. - Widzisz, jak życie przebiega ci przed oczami. Martwiłam się o moje dziecko - powiedziała jedna z kobiet, świadek ataku.

Naloty USA na siły wspierane przez Teheran. "Ataki zakończyły się sukcesem"

Stany Zjednoczone nie będą tolerować działań Iranu, które narażają Amerykanów na niebezpieczeństwo - oświadczył sekretarz stanu USA Mike Pompeo po przeprowadzeniu przez armię USA w Iraku i Syrii nalotów wymierzonych we wspieraną przez Teheran milicję Kataib Hezbollah. - Ataki zakończyły się sukcesem - poinformował szef Pentagonu Mark Esper. Według MSZ Iranu, działanie Amerykanów było "przykładem terroryzmu".

Dziewięć nowych celów. Zapowiedź ataków

Sześć miejsc w Arabii Saudyjskiej i trzy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - to cele wojskowe na liście jemeńskich rebeliantów Huti. Jak komentuje Reuters, jest to sygnał, że Huti są gotowi kontynuować walkę, mimo rozpoczęcia mediacji pokojowych.

Talibowie akceptują zawieszenie broni

Podpisanie porozumienia pokojowego z USA jest możliwe, rada afgańskich talibów zaakceptowała zawieszenie broni - taką informację podali w niedzielę przedstawiciele talibów. Nie wiadomo, kiedy rozejm miałby zacząć obowiązywać.

"To nie jest dobre zjawisko. Świadczy o tym, że nie mamy silnej pozycji"

Jest pewna zasada w przypadku kraju takiego jak Polska, który jest krajem średnim, i który ma do czynienia z wielkim mocarstwem, tutaj z Rosją: powinniśmy rozmawiać nie tyle bezpośrednio z Moskwą, ile rozmawiać poprzez Brukselę - komentował w TVN24 były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. Odniósł się do słów prezydenta Rosji Władimira Putina między innymi na temat Polski i II wojny światowej. Jego zdaniem w tej sprawie w Brukseli "patrzą się na nas obojętnie". - To nie jest dobre zjawisko. Świadczy, że nie mamy silnej pozycji - podkreślił.