Pierwsza taka sytuacja od lat. Wszystko przez "Ibizagate"

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen odwołał we wtorek na wniosek kanclerza Sebastiana Kurza ministra spraw wewnętrznych Herberta Kickla z Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Jednocześnie opuszczą rząd wszyscy pozostali ministrowie będący członkami prawicowo-populistycznej FPOe. Swe stanowisko zachowa natomiast nominowana przez tę partię, ale oficjalnie niezależna minister spraw zagranicznych Karin Kneissl.

Zamachowiec z Christchurch oskarżony o terroryzm

Zamachowcowi, oskarżonemu o zamordowanie 51 osób i usiłowanie zabójstwa 40 osób 15 marca podczas ataków na dwa meczety w Christchurch na wschodzie Nowej Zelandii, postawiono dodatkowo zarzut terroryzmu - poinformowała policja w tym kraju.

Wygrał urzędujący prezydent, rywal zaskarży wyniki

Komisja Wyborcza Indonezji oficjalnie poinformowała, że Joko Widodo wygrał wybory prezydenckie 17 kwietnia. Widodo, który będzie pełnił drugą kadencję funkcję szefa państwa, otrzymał 55,5 procent głosów, natomiast jego rywal Prabowo Subianto - 44,5 procent poparcia i zamierza zaskarżyć wyniki wyborów.

Biały Dom: McGahn nie powinien pojawić się w Kongresie

Prezydent USA Donald Trump zarekomendował swojemu byłego doradcy prawnemu Donowi McGahnowi odmowę składania wyjaśnień przed Kongresem w sprawie tzw. Russiagate. W odpowiedzi demokraci w Izbie Reprezentantów zagrozili wszczęciem procedury impeachmentu.

"Zobaczymy, co się stanie. Oni są bardzo wrogo nastawieni"

Donald Trump ostrzegł w poniedziałek władze Iranu, że spotkają się z "wielką siłą", jeśli będą próbowały działać przeciwko interesom Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. Prezydent USA nie wykluczył jednak spotkania z irańskimi przywódcami. Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył z kolei we wtorek, że opowiada się za rozmowami ze Stanami Zjednoczonymi, ale nie w obecnych warunkach.

"Wszyscy na wszystkich". Ławrow mówi o wymianie jeńców

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow ocenił w poniedziałek, że "słusznie i po chrześcijańsku" byłoby sięgnąć do zapisów w porozumieniach mińskich, dotyczących konfliktu w Donbasie, które mówią o wymianie jeńców między stronami na zasadzie "wszyscy na wszystkich".

Wizja rozwoju Bliskiego Wschodu. "WSJ": wzory z Polski, Japonii i Singapuru

Strona palestyńska nie była informowana o organizowanej przez USA w Bahrajnie konferencji o gospodarczej części bliskowschodniego planu pokojowego administracji prezydenta Donalda Trumpa - oświadczył w poniedziałek palestyński premier Mohammed Sztajeh. Jak pisze "Wall Street Journal", plan Waszyngtonu dla tego regionu opiera się na wysiłkach z okresu transformacji gospodarek takich krajów jak Polska, Japonia czy Singapur.

Rekordowe nakłady na integrację uchodźców w Niemczech

Niemcy wydały w zeszłym roku rekordową sumę 23 miliardów euro na pomoc w integracji ponad miliona uchodźców w tym kraju i na walkę za granicą z głównymi przyczynami migracji - pisze w poniedziałek Reuters, powołując się na raport rządowy, do którego uzyskał dostęp.

Pokazali tortury Czerwonych Khmerów na "polach śmierci"

Na przypadający 20 maja każdego roku Dzień Pamięci o ofiarach maoistowskiego reżimu Czerwonych Khmerów, mieszkańcy Kambodży przygotowali przedstawienie mające uświadomić najmłodszym pokoleniom skalę katastrofy, do jakiej doprowadzili mordercy dwóch milionów ludzi.

Putin nie planuje kontaktów z Zełenskim

Prezydent Rosji Władimir Putin nie planuje w najbliższym czasie żadnych kontaktów z Wołodymyrem Zełenskim, który w poniedziałek został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy - poinformował tego dnia rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.