"Stopniowa" rezygnacja z ograniczeń. Bruksela przedstawiła strategię

Komisja Europejska przedstawiła w środę strategię wyjścia z ograniczeń wprowadzonych w związku pandemią COVID-19. Wymienia w niej warunki, jakie powinny być spełnione, by móc znosić obostrzenia. - Rekomendujemy stopniowe podejście. Każdemu działaniu powinno towarzyszyć monitorowanie efektów - mówiła szefowa KE Ursula von der Leyen.

Naukowcy mówią "stop". Porównują Szwecję do Włoch, wzywają do działania

W ciągu ostatniej doby w Szwecji na COVID-19 zmarło 114 osób. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczył tysiąc. Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 to 11 445. Według 22 szwedzkich naukowców wysoka śmiertelność i wzrost zakażeń dowodzą, że liberalna strategia walki z epidemią się nie sprawdza. Eksperci zaapelowali o jej zmianę.

Pensjonariusze domów opieki "mogą stanowić nawet połowę wszystkich ofiar śmiertelnych"

W niektórych europejskich krajach około połowa wszystkich zgonów po zakażeniu koronawirusem ma miejsce w domach opieki - wynika z danych zebranych przez naukowców z London School of Economics. Według brytyjskich mediów, może to oznaczać, że podawane codziennie przez rząd Wielkiej Brytanii bilanse ofiar są niedoszacowane, ze względu na to, że obejmują jedynie pacjentów znajdujących się w szpitalach, u których zakażenia potwierdzono testami.

WHO: z całą pewnością nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń

Obecnie 90 procent infekcji na świecie ma miejsce w Europie i USA - powiedziała w Genewie rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia Margaret Harris. Stwierdziła, że nie doszło jeszcze do szczytu zakażeń koronawirusem. Liczba zakażonych SARS-CoV-2 na świecie zbliża się do dwóch milionów. Zmarło ponad 119 tysięcy osób.

Ozdrowiała już ponad połowa zakażonych w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 170 osób, u których wykryto koronawirusa - poinformował we wtorek przedstawiciel Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. Łączny bilans przypadków śmiertelnych wzrósł do 2969. Równocześnie informuje się o ponad 60 tysiącach osób, które uznano za ozdrowiałe.

Polski lekarz pracujący w Hiszpanii. "Zmęczony, ale zadowolony", jest mniej chorych

Od kilku dni obserwujemy spadek przyjęć do szpitala. Wzrasta liczba pacjentów wypisanych i wyleczonych. Od pięciu dni nie mieliśmy żadnego przyjęcia na oddział intensywnej terapii – mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Zasadowski, polski lekarz pracujący w hiszpańskim szpitalu Virgen de la Luz w Cuenca. Jak dodał, sukcesy w leczeniu zakażonych pacjentów mimo zmęczenia personelu, przynoszą zadowolenie.

Koronawirus na świecie. "Reaktywacja" wirusa u zdrowych pacjentów

Koronawirus może się "reaktywować" u osób, które zostały już wyleczone - podały koreańskie Centra ds. Kontroli i Prewencji Chorób. W kraju potwierdzono 91 przypadków, w których koronawirusa SARS-CoV-2 wykrywano ponownie u osób, które były zakażone, ale u których po infekcji testy na jego obecność wykazały wynik negatywny.

"Reaktywacja" wirusa w komórkach, Tajwan szykuje się na starcie z Chinami. Przegląd zagranicznych mediów

Nie tylko autorytarny, ale i demokratyczny model walki z wirusem jest skuteczny. Dowodem jest Tajwan - pisze dziennik "Japan Times", przestrzegając Japonię i Stany Zjednoczone przed pozostawieniem wyspy na pastwę Chin. W Korei Południowej naukowcy są bezradni wobec nawrotu zachorowań u pewnej grupy tzw. ozdrowieńców. Przegląd informacji dotyczących walki z pandemią COVID-19 przygotował redaktor naczelny TVN24 BiS Jacek Stawiski.