Premier Włoch podał się do dymisji. Wicepremier: dziękuję i nareszcie

Premier Włoch Giuseppe Conte złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli - ogłosił Pałac Prezydencki. Szef rządu ustąpił w konsekwencji rozpadu koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. - Dziękuję i nareszcie - stwierdził lider Ligi, wicepremier Matteo Salvini po ogłoszeniu przez premiera decyzji o ustąpieniu z funkcji we włoskim Senacie. Rząd Contego pracował 14 miesięcy.

Hongkoński poseł: Pekin ustalił termin zakończenia sporu. Wtedy zostaną dwie opcje

Propekiński poseł hongkońskiego parlamentu Michael Tien ostrzegł, że rząd centralny Chin może wysłać wojsko do Hongkongu, jeśli lokalne władze nie poradzą sobie z protestami w początkowym okresie września. Tymczasem szefowa administracji tego autonomicznego terytorium Carrie Lam zapowiedziała utworzenie "platformy dialogu" pomiędzy władzami a społeczeństwem.

Londyn chce negocjować, Unia sceptyczna. "Czas na gierki polityczne szybko się kończy"

Bez zastąpienia zapisu o backstopie nie ma możliwości porozumienia - oświadczyło Downing Street. Londyn wyraził także gotowość do negocjowania w tej sprawie z Unią Europejską. W poniedziałek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w liście do Donalda Tuska wyraził chęć zastąpienia zapisów o backstopie alternatywnymi. Koordynator Parlamentu Europejskiego do spraw brexitu Guy Verhofstadt ocenił jednak, że dla takiego posunięcia w Brukseli nie będzie większości.

Poroniła, sąd skazał ją na 30 lat więzienia. Uniewinniona w powtórzonym procesie

Gdybym wiedziała, że jestem w ciąży, oczekiwałabym narodzin z dumą i radością - powiedziała 21-letnia Evelyn Hernandez z Salwadoru, która w 2017 roku została skazana za zabójstwo nowo narodzonego dziecka. W poniedziałek, w powtórzonym procesie, sąd oczyścił ją z zarzutów morderstwa. Obrońcy praw kobiet w kraju słynącym z restrykcyjnych przepisów antyaborcyjnych mają nadzieję na przełom.

Panika na pokładzie, ludzie skaczą do morza. "Są wycieńczeni, załoga u kresu sił"

Na statku organizacji pozarządowej Open Arms wybuchła panika. Część przebywających na pokładzie migrantów rzuciła się do morza. Do wydarzeń doszło w 19. dniu kryzysu wokół jednostki, która stoi w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa z nadzieją na wpuszczenie do portu. Także we wtorek władze Hiszpanii zapowiedziały, że w kierunku włoskiej wyspy wyślą okręt, który ma eskortować łódź z migrantami do hiszpańskiego wybrzeża.

Tak mogła przemieszczać się chmura radioaktywna z rosyjskiego poligonu

Cztery stacje monitorujące poziom promieniowania jądrowego w atmosferze przestały działać po tym, jak 8 sierpnia koło wioski Nionoksa wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy - poinformował dziennik "Wall Street Journal" za Komitetem Przygotowawczym ds. Całkowitego Zakazu Prób Jądrowych (CTBTO), który opublikował mapę pokazującą możliwą trasę wędrówki chmury radioaktywnej. Po południu we wtorek CTBO potwierdziło, że dwie stacje wznowiły pracę.

Testy rakiet przeprowadzano w tym miejscu już wcześniej. "Nic o tym nie wiedzieliście"

Nie dotykajcie przedmiotów wyrzuconych na brzeg. Nie odwiedzajcie tego miejsca - ostrzegł anonimowy rosyjski żołnierz mieszkańców wioski Nienoksa w obwodzie archangielskim. 8 sierpnia, na poligonie położonym w pobliżu tej wsi, doszło do wybuchu rakiety. Wideorozmowę wojskowego z mieszkańcami, nagraną ukrytą kamerą, opublikowały Radio Swoboda i niezależny portal Newsader. Władze Rosji dotąd nie ujawniły, co konkretnie eksplodowało w pobliżu Nienoksy i jaki jest poziom napromieniowania.

Przeleciał ponad 500 km i trafił w cel. Amerykanie przetestowali pocisk

Pentagon poinformował, że Stany Zjednoczone przeprowadziły test wystrzelonego z lądu, konwencjonalnego pocisku manewrującego, który trafił w cel po pokonaniu odległości ponad 500 kilometrów. To pierwsza taka próba, odkąd USA oficjalnie wystąpiły z układu INF. Pekin skrytykował amerykański test, zaznaczając, że "doprowadzi do eskalacji sporów militarnych".

Syryjskie siły rządowe przejęły część miasta w prowincji Idlib

Siły rządowe w Syrii i ich koalicjanci wkroczyły w poniedziałek do Chan Szajchun w prowincji Idlib i przejęły z rąk islamskich rebeliantów część miasta. Wcześniej tego samego dnia zaatakowany został turecki konwój, który miał wesprzeć rebeliantów z tej miejscowości.

"Wszyscy jesteśmy winni, bo byliśmy głusi i ślepi"

Gwiazdor hiszpańskiego kina, dwukrotnie nominowany do Oscara, Javier Bardem zaapelował w nowojorskiej siedzibie ONZ o bardziej skuteczną walkę o ochronę oceanów. Ostrzegł, że znalazły się one "na krawędzi katastrofy".

Złamał obie nogi, wezwał pomoc. Zaczęli go szukać 28 godzin później, znaleźli ciało

Być może młody Francuz by żył, ale we Włoszech po 10 latach od wprowadzenia obowiązku lokalizacji telefonów, z których dzwoni się po pomoc służb ratunkowych, przepisu wciąż się nie egzekwuje - piszą media w Rzymie. Mężczyzny, który złamał obie nogi i prosił o ratunek, zaczęto szukać dopiero po 28 godzinach. Znaleziono go w niedzielę, martwego.

Macron z Putinem na Lazurowym Wybrzeżu

Prezydent Francji Emmanuel Macron przed rozpoczęciem poniedziałkowych rozmów z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem zaapelował o poszanowanie wolności słowa i o wolne wybory w Rosji.

Turecki konwój zaatakowany, zginęli cywile

Tureckie Ministerstwo Obrony przekazało w poniedziałek, że konwój wojskowy został zaatakowany w drodze do punktów obserwacyjnych na północnym zachodzie Syrii. Resort dodał, że w wyniku ataku z powietrza zginęło trzech cywilów, a 12 zostało rannych.

Prawie 30 lat rządził krajem, teraz zamknięty w klatce odpowiada przed sądem

Przed sądem w Chartumie rozpoczął się proces obalonego w kwietniu prezydenta Sudanu Omara el-Baszira. 75-letni były prezydent, który rządził Sudanem przez niemal 30 lat, jest oskarżony między innymi o nielegalne posiadanie obcej waluty i korupcję. Jest sądzony także za "wzbogacenie się w sposób podejrzany i nielegalny" oraz płatną protekcję.

Badacze: są nowe dowody na udział Rosji w ukraińskim konflikcie

Badacze z grupy Forensic Architecture opublikowali nowe dowody mające świadczyć o udziale rosyjskich wojskowych w bitwie pod Iłowajskiem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w sierpniu 2014 roku. Poległo wówczas 366 ukraińskich żołnierzy. Brytyjski dziennik "The Guardian" zauważył, że materiały mogą posłużyć za dowód przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Prokurdyjscy burmistrzowie zastąpieni gubernatorami. Setki zatrzymanych

418 osób w 29 prowincjach zostało zatrzymanych w ramach śledztwa dotyczącego podejrzanych o powiązania z separatystyczną i zdelegalizowaną przez Ankarę Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). O zatrzymaniach poinformował turecki resort spraw wewnętrznych. "Dla dobra śledztwa" władze zastąpiły także trzech prokurdyjskich burmistrzów, mianując na ich miejsce gubernatorów.

Szczyt G7 bez szefa Komisji Europejskiej. "Juncker przebywa w szpitalu"

Po operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przebywa na rekonwalescencji w szpitalu. W związku z tym nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w sobotę we francuskim Biarritz szczycie G7 - poinformowała w poniedziałek w Brukseli rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Dziesiątki ofiar na weselu. Panna młoda "nie może mówić", pan młody "już nigdy nie zazna szczęścia"

W zatłoczonej sali weselnej Mirwais Elmi i jego żona odbierali gratulacje i witali uśmiechniętych gości. Godzinę później 63 z nich nie żyło po tym, jak zamachowiec samobójca zdetonował bombę w trakcie przyjęcia. Para młoda przeżyła, jednak wśród ofiar są członkowie ich rodzin oraz przyjaciele. - Straciłem nadzieję. Już nigdy w życiu nie zaznam szczęścia - mówi Mirwais w wywiadzie dla lokalnej telewizji, który w poniedziałek przytacza BBC. Prezydent Afganistanu zapowiedział "zemstę za każdą kroplę krwi".