Biden wezwał do impeachmentu Trumpa

Joe Biden, który ubiega się o nominację demokratów w wyborach prezydenckich w 2020 roku, wezwał w środę do impeachmentu Donalda Trumpa. - Prezydenta trzeba odsunąć od władzy, by zachować konstytucję, demokrację i fundamentalną uczciwość - powiedział były wiceprezydent USA.

Turecka ofensywa w Syrii. Doniesienia o pierwszych ofiarach

Tureckie siły rozpoczęły operację wojskową przeciwko kurdyjskim milicjom Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) w północno-wschodniej Syrii - przekazał w środę po południu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej rząd w Damaszku potępił ofensywę, określając ją jako "bezczelne pogwałcenie" prawa międzynarodowego. Są informacje o pierwszych ofiarach śmiertelnych.

"Nie będziemy uczestniczyć w fikcyjnym procesie"

Biały Dom odmówił współpracy z Kongresem w sprawie śledztwa dotyczącego impeachmentu Donalda Trumpa - poinformowało w środę Biuro Zarządzania i Budżetu Białego Domu. Mimo wezwania pod rygorem kary, administracja prezydenta nie udostępni komisjom Izby Reprezentantów dokumentów w sprawie "afery ukraińskiej".

Nie będzie z aresztu kandydował na prezydenta. "Bezzwłocznie" uwolniony

Osadzony w areszcie magnat prasowy Nabil Karui jest jednym z dwóch kandydatów w drugiej turze wyborów prezydenckich w Tunezji. We wtorek złożył pozew, żądając odroczenia głosowania zaplanowanego na 13 października. W środę tunezyjski sąd apelacyjny zwolnił go z aresztu, aby mógł poprowadzić kampanię.

Trump mówi o "złym pomyśle", Juncker przestrzega przed "ludzkim cierpieniem"

Wzywam Turcję i inne strony do powściągliwości - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zażądał, by Ankara wstrzymała rozpoczętą tego dnia ofensywę w północno-wschodniej Syrii. Donald Trump zaznaczył, że "Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku". Szef NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, iż działania Turków będą "proporcjonalne i racjonalne". Francja, Niemcy i Wielka Brytania zażądały zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ, a Egipt - Ligi Państw Arabskich.

"Obrona Polski to coś, do czego my, Amerykanie, musimy być gotowi w praktyce, a nie tylko w teorii"

Obrona Polski to coś, do czego my, Amerykanie, musimy być gotowi w praktyce, a nie tylko w teorii – mówi w rozmowie z tvn24.pl Daniel Fried, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, przez wiele lat odpowiedzialny za politykę Waszyngtonu wobec Rosji i naszego regionu. Jego zdaniem prezydent USA Donald Trump, choć ma taką pokusę, to jednak nie zawrze żadnego porozumienia z Rosją ponad głowami Ukraińców. Fried podkreśla też, że mimo wojowniczej retoryki Trumpa Stany Zjednoczone tak naprawdę starają się uniknąć wojny z Iranem.

Francuska kandydatka jak Wojciechowski. Bez zgody po pierwszym przesłuchaniu

Dodatkowe odpowiedzi francuskiej kandydatki na komisarza UE Sylvie Goulard nie przekonały przedstawicieli frakcji politycznych. Zdecydowali oni w środę w Brukseli, że musi ona jeszcze raz stawić się na wysłuchanie przed komisjami europarlamentu – podały źródła w Parlamencie Europejskim. Wcześniej przed komisją rolnictwa dwukrotnie stawiał się Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa.

Pekin "popiera kluczowe interesy Pakistanu"

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Iran apeluje do Turków o powściągliwość i przeprowadza manewry przy granicy

O powściągliwość i uniknięcie operacji zbrojnej w północnej Syrii zaapelował do władz Turcji prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zaznaczył przy tym, że Turcy słusznie niepokoją się o swoje południowe granice, a siły USA powinny opuścić region. Jednocześnie na północnym zachodzie Iranu, przy granicy z Turcją, rozpoczęły się niezapowiadane wcześniej manewry wojskowe.

Opozycja protestowała, władze "opanowują praktykę pozwów"

Rosyjskie organy ścigania opanowują praktykę pozwów przeciwko organizatorom wieców - pisze dziennik "Kommiersant". Gazeta pisze o moskiewskiej prokuraturze, która żąda od opozycji pięciu milionów rubli, bo według śledczych, demonstracje opozycji przeprowadzone 27 lipca i 3 sierpnia wymagały "dodatkowych sił porządkowych".

"Zapominamy, jak bezwzględni potrafią być Rosjanie". Media o "supertajnej jednostce 29155"

Rosyjski wywiad wojskowy GRU ma supertajną jednostkę specjalną o numerze 29155, której celem jest destabilizacja państw Europy – podał amerykański dziennik "New York Times". Publikację oparł na doniesieniach byłych i obecnych funkcjonariuszy wywiadów europejskich i amerykańskiego. Wcześniej o istnieniu jednostki informowała rosyjska sekcja Radia Swoboda w materiale dotyczącym 12 oficerów GRU oskarżonych o zhakowanie komputerów przedstawicieli Partii Demokratycznej USA.

Nie ma większości, ale otrzymał misję tworzenia rządu

Dotychczasowy premier Portugalii Antonio Costa otrzymał od prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy misję utworzenia nowego rządu. Mniejszościowy gabinet powinien powstać na bazie Partii Socjalistycznej (PS) przy poparciu jednego, bądź więcej ugrupowań radykalnej lewicy.

Parlament zawieszony do mowy tronowej

Brytyjski parlament został ponownie zawieszony. Tym razem jest to jednak rutynowa procedura, która ma umożliwić rozpoczęcie nowej sesji, a wraz z nią przedstawienie przez rząd nowych planów legislacyjnych.

Rosyjski reżyser znów stanie przed sądem

Sprawa oskarżonego o malwersacje reżysera teatralnego Kiriłła Sieriebriennikowa wróci do sądu pierwszej instancji. Taką decyzję podjął we wtorek sąd w Moskwie, który nie zgodził się na cofnięcie sprawy do prokuratury.