746 osób zatrzymano w największej w historii akcji brytyjskich służb przeciw międzynarodowej siatce przestępczej. Policja przechwyciła ponad dwie tony narkotyków, 54 miliony funtów (267 milionów złotych) w gotówce z nielegalnych transakcji, a także dziesiątki sztuk broni: w tym karabinów maszynowych, granatów i pistoletów - podaje agencja Reutera.
Jak poinformowała policja, była to "największa akcja w historii służb". Powstrzymano wiele zbrodniczych planów, w tym morderstw, a wszystko dzięki przechwyceniu komunikacji podejrzewanych o przestępstwa - napisał Reuters.
Agencja podała, że udało się zapobiec porwaniom i egzekucjom, które planowały rywalizujące ze sobą gangi i "skutecznie zareagowano na 200 gróźb śmierci".
Brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA) poinformowała, że udało się złamać zaszyfrowany komunikator, którym posługiwano się w celu popełniania przestępstw - EncroChat.
Ostrzeżono użytkowników
13 czerwca operator platformy EncroChat wysłał ostrzeżenie do tysięcy użytkowników, że serwer został zhakowany przez rządową agendę bezpieczeństwa. Policja musiała działać szybko. W ciągu kilku dni przygotowała pierwszą falę zatrzymań, co w efekcie pozwoliło na aresztowanie rekordowej liczby 746 osób.
- Udało się nam ochronić społeczeństwo dzięki temu, że zatrzymaliśmy wielu kryminalistów, również z wyższych szczebli hierarchii, a nawet słynnych nietykalnych, którzy uciekali przed organami ścigania przez wiele lat. Teraz mamy dowody, by wszcząć wobec nich postępowanie prokuratorskie - powiedziała dyrektor ds. śledczych w NCA Nikki Holland.
Jak napisała agencja Reutera, dwa miesiące temu francuskie i holenderskie służby również rozszyfrowały komunikaty przesyłane za pośrednictwem EncroChat. Z platformy miało korzystać 60 tysięcy użytkowników na całym świecie, a 10 tysięcy w Wielkiej Brytanii. Dane były zbierane przez Europejski Urząd Policji Europol, co pozwoliło skutecznie śledzić poczynania zatrzymanych. Dodano, że wiele innych krajowych organów ścigania skorzystało z tych informacji.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Getty