Coldplay nie pojedzie w trasę. Z troski o środowisko

Coldplay zawiesiło plany koncertowania z materiałem z nowego albumu "Everyday Life" z powodu obaw o wpływ koncertów na środowisko. - W tym momencie odbyliśmy wiele dużych tras. Jak to zmienić tak, żeby nie było tak dużo brania, a więcej dawania? - powiedział w rozmowie z BBC lider grupy Chris Martin.

Oligarcha straszył rosyjskimi czołgami pod Warszawą. Odpowiada mu Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że politykę zagraniaczną Ukrainy kształtuje prezydent i rząd, a nie "jakiś biznesmen". Ukraiński przywódca skomentował w ten sposób słowa Ihora Kołomojskiego, który uznał, że Zachód zawiódł Ukrainę i należy rozpocząć naprawę relacji Kijowa z Moskwą. Oligarcha w wywiadzie dla "New York Timesa" mówił też, że Rosja jest silniejsza od NATO i jej czołgi mogłyby się pojawić w Polsce.

Kim Dzong Un nie pojedzie na szczyt. Amerykanie wciąż liczą na porozumienie

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie weźmie udziału w szczycie przywódców państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Korei Południowej - przekazała północnokoreańska agencja KCNA. Nominowany na zastępcę sekretarza stanu dotychczasowy specjalny wysłannik USA do Korei Północnej Stephen Biegun powiedział zaś w środę podczas przesłuchania w komisji spraw zagranicznych Senatu, że wciąż liczy na porozumienie z Pjongjangiem.

"Mogę zedrzeć maskę obiektywnego nudziarza"

- Zaangażuję się w tej skali, jaka będzie oczekiwana przez kandydata na prezydenta, ale też nie chcę zaszkodzić - mówił w czwartek Donald Tusk, dzień po wyborze w Zagrzebiu na szefa Europejskiej Partii Ludowej, odpowiadając na pytania o to, czy wróci w jakiejś mierze do polskiej polityki. Komentował też nadchodzące prawybory w Platformie Obywatelskiej mające wyłonić rywala Andrzeja Dudy.

"Mogę zedrzeć maskę obiektywnego nudziarza"

- Zaangażuję się w tej skali, jaka będzie oczekiwana przez kandydata na prezydenta, ale też nie chcę zaszkodzić - mówił w czwartek Donald Tusk, dzień po wyborze w Zagrzebiu na szefa Europejskiej Partii Ludowej, odpowiadając na pytania o to, czy wróci w jakiejś mierze do polskiej polityki. Komentował też nadchodzące prawybory w Platformie Obywatelskiej mające wyłonić rywala Andrzeja Dudy.

Papież o "jednym z głównych problemów moralnych, przed którymi stoi nasze pokolenie"

W pierwszym wystąpieniu w czasie wizyty w Tajlandii, papież Franciszek zaapelował do władz tego kraju o zapewnienie ochrony i godności kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W Bangkoku odbyła się w czwartek rano miejscowego czasu oficjalna ceremonia powitania papieża, który prawie dobę wcześniej rozpoczął wizytę w Tajlandii. Miejscem uroczystości był dziedziniec siedziby rządu.

Czaputowicz: nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział dziennikarzom, że nie ma merytorycznych podstaw do krytyki NATO przedstawionej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Polski minister w środę uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu.

Pekin grozi: Stany Zjednoczone będą musiały ponieść konsekwencje

Ustawy wspierające prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu zostały w środę niemal jednogłośnie przyjęte przez Izbę Reprezentantów USA. Wejdą one w życie po podpisaniu przez prezydenta Donalda Trumpa. MSZ w Pekinie zażądało jednak, by Trump nie składał pod dokumentem swojego podpisu i ponownie zagroziło "silnymi środkami odwetowymi", jeśli nowe prawa zostaną przyjęte.

"To nie było żadną tajemnicą, wszyscy o tym wiedzieli"

Wszyscy wiedzieli o naciskach na Ukrainę - powiedział ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland w trakcie środowego przesłuchania przed Komisją Wywiadu Wojskowego Izby Reprezentantów. Świadek zaznaczył jednak, że "nigdy osobiście nie słyszał, aby prezydent (Trump) domagał się 'qui pro quo'" od prezydenta Ukrainy.

Francuscy hotelarze kontra amerykański gigant. "To oburzające"

Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb. W tej sprawie miała również interweniować burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Historyczna decyzja NATO. Kosmos obszarem działań operacyjnych

Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO zdecydowali w środę w Brukseli, że Sojusz będzie traktował kosmos jako kolejny obszar działań operacyjnych - obok wody, lądu, powietrza i cyberprzestrzeni. Równocześnie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dodał, że NATO nie zamierza umieszczać broni w kosmosie.

Rosja zwróciła okręty. Kijów: pozdejmowali klosze, gniazdka elektryczne i sedesy

Ukraińskie okręty wojenne, które Rosja zwróciła Ukrainie po ich zeszłorocznym przejęciu w czasie incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, zostały całkowicie ogołocone ze sprzętu - oświadczył dowódca ukraińskiej marynarki wojennej admirał Ihor Woronczenko. Jednostki wyruszyły z rosyjskiego portu w poniedziałek. Marynarze wrócili do kraju 7 września w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych.

Tysiące "sardynek" protestują. Salvini: czy wasze kociątka lubią małe rybki?

Posrebrzane, kolorowe, trzymane w dłoniach, naklejone na czapkach. Sardynki, z którymi Włosi wyszli na ulice, mają być symbolem buntu przeciwko "rekinowi" - Matteo Salviniemu. Przywódca prawicowej Ligi zapowiada, że w nadchodzących wyborach samorządowych odbierze lewicy władzę w regionie Emilia-Romania. W Bolonii jego przeciwnicy stworzyli 15-tysięczną "ławicę" na głównym placu miasta. Polityk odpowiada w mediach społecznościowych hasłem "Kotki z Salvinim".

"Proszę się zamknąć". Ostry spór o wygląd katedry Notre Dame

Rośnie napięcie między głównym architektem a wysłannikiem prezydenta Emmanuela Macrona w kwestii odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Panowie nie chcą zgodzić się co do tego, jak ma wyglądać iglica, która runęła z dachu świątyni podczas kwietniowego pożaru. Spór budzi nad Sekwaną duże emocje.

"Nie oczekujemy nawet skrawka rosyjskiej ziemi. Chcemy odzyskać naszą"

Żądania terytorialne Estonii wobec Rosji są nie do przyjęcia, a Moskwa nie może się na nie zgodzić - oświadczył w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Tak zareagował na wypowiedzi estońskich polityków na temat układu z Tartu z 1920 roku. "Aneksja estońskich terytoriów nie różni się od okupacji Krymu" - takie głosy płyną z Tallina.

"Dwa państwa dla dwóch narodów". Watykan o Izraelu i Palestynie

"Stolica Apostolska wspiera prawo Państwa Izrael do życia w pokoju i bezpieczeństwie w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, ale to samo prawo należy też do narodu palestyńskiego" - oświadczenie tej treści wydał w środę Watykan. W nocie, przekazanej dziennikarzom towarzyszącym papieżowi Franciszkowi w podróży do Tajlandii i Japonii, znalazł się apel o szukanie "sprawiedliwego kompromisu".

Znany biznesmen zatrzymany w związku z zabójstwem dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała w środę jednego z czołowych biznesmenów w tym kraju w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, gdy Yorgen Fenech próbował opuścić wyspę swoim luksusowym jachtem. Reporterka zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku.