Polska "sama wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji". Putin o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Kwestię Donbasu należy rozwiązywać w dialogu z ludźmi, a nie siłą - oświadczył w czasie corocznej konferencji Władimir Putin. Prezydent Rosji odpowiedział na ponad 70 pytań krajowych i zagranicznych dziennikarzy. W obecności rekordowej liczby przedstawicieli mediów - prawie dwóch tysięcy osób - Putin komentował także między innymi pakt Ribbentrop-Mołotow i będący jego skutkiem rozbiór Polski w 1939 roku.

Premier Katalonii skazany. "Byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być"

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Starzy, chorzy, piękni. "Każde życie to dzieło sztuki"

Dumne postawy, korona z liści, perłowe kolczyki, kolorowe suknie, piesek zamiast gronostaja... Podopieczni jednego z włoskich domów opieki, chorzy na alzheimera, wzięli udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej, wcielając się w postaci z najsłynniejszych dzieł sztuki. - Chcemy przywrócić chorym godność, którą często ich choroba odsuwa na drugi plan - tłumaczy Giorgio Pavan, dyrektor sieci placówek opiekuńczych I.S.R.A.A.

Lekcje od oficera GRU. Media ujawniły tożsamość wydalonego rosyjskiego dyplomaty

Jednym z rosyjskich dyplomatów, wydalonych na początku grudnia z Niemiec, jest oficer wywiadu wojskowego GRU - ujawniły niemiecki tabloid "Bild" i międzynarodowa grupa śledcza Bellingcat. Zgrzyt dyplomatyczny między obydwoma państwami nastąpił w związku z zabójstwem w Berlinie czeczeńskiego bojownika Zelimchana Changoszwilego. Niemcy podkreślały, że Rosja odmawia współpracy w wyjaśnianiu zbrodni.

"Niezmywalny ślad na prezydenturze". Amerykańskie media o impeachmencie

Postawienie przez Izbę Reprezentantów USA prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia całkowicie zdominowało amerykańskie media w czwartek. Komentatorzy wskazują na niewielkie prawdopodobieństwo usunięcia prezydenta z urzędu przez Senat, gdzie większość mają republikanie. Podkreślają, że środowa debata ujawniła "głęboką polaryzację" i "obnażyła podziały" w amerykańskiej polityce.

Trump trzecim prezydentem USA, którego postawiono w stan oskarżenia

Donald Trump jest trzecim prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, o którego pozostaniu na urzędzie zadecyduje Senat. Izba wyższa amerykańskiego Kongresu uniewinniła Andrew Johnsona w 1868 roku i 131 lat później, w 1999 roku, Billa Clintona. Prezydent Richard Nixon, któremu także w 1974 roku groził proces w Kongresie, ustąpił sam.

Turcja zwróciła Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy sprzed 16 lat

Władze Turcji przekazały Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy samolotu Jak-42, w której w 2003 roku zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy. Maszyna rozbiła się w okolicach tureckiego miasta Trabzon. Była to największa katastrofa w historii hiszpańskich sił zbrojnych.

Salvini znów objęty śledztwem. Grozi mu 15 lat więzienia

Lider Ligi Północnej i były szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Rozważa ona możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów, którzy w lipcu tego roku przez kilka dni nie mogli zejść na ląd.

"Piłat przyznał Jezusowi więcej praw, niż demokraci przyznali prezydentowi Trumpowi"

Poncjusz Piłat przyznał Jezusowi więcej praw niż demokraci przyznali Donaldowi Trumpowi - powiedział republikański kongresmen Barry Loudermilk podczas debaty nad impeachmentem amerykańskiego prezydenta w Izbie Reprezentantów. Historyczna dyskusja w niższej izbie Kongresu USA budzi ogromne emocje zarówno wśród polityków, jak i zwykłych Amerykanów.

Piłkarze skazani za zbiorowy gwałt wyszli z aresztu

Sąd w Burgos, w północnej Hiszpanii, zgodził się na wypuszczenie z aresztu trzech byłych piłkarzy, skazanych na 38 lat pozbawienia wolności za udział w gwałcie zbiorowym na niespełna 15-letniej dziewczynie. Mężczyźni wrócą za kratki po uprawomocnieniu się wyroku.

Erdogan gotowy udzielić wojskowego wsparcia Libii

Prezydent Turcji zapewnił, że Ankara może udzielić wojskowego wsparcia rządowi Libii i jest gotowa do obrony praw obu krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej państwa Unii Europejskiej odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy morskiej.

Starcia przed stadionem Barcelony. Kilkadziesiąt osób rannych

Nawet 50 osób zostało rannych w starciach, do których doszło w Barcelonie między katalońskimi separatystami a policją. Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu demonstrantów w pobliżu stadionu Camp Nou, na którym rozgrywany był w środę wieczorem mecz między FC Barceloną a Realem Madryt.

"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

"Apelujemy, byście wypełnili przysięgę". Wezwanie opozycji do służb

W apelu do białoruskiej milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji wezwali funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów. "Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali opozycjoniści. 20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tak zwanej pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości.

"Chiny najbardziej boją się demokracji Tajwanu"

Pekin najbardziej boi się jedności Tajwańczyków, boi się demokracji Tajwanu - przekonywała w środę prezydent wyspy Caj Ing-wen. Polityk, która ubiega się o reelekcję, wzięła udział w pierwszej telewizyjnej prezentacji kandydatów przed styczniowymi wyborami prezydenckimi.

Merkel "nie akceptuje" sankcji USA, "nic jej nie powiedziano" o chińskich naciskach

Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie słyszała o naciskach Pekinu w związku z udziałem koncernu Huawei w budowie sieci telekomunikacyjnej 5G w jej kraju.

Dwupoziomowy autobus uderzył w drzewo. "Ludzie krzyczeli, bardzo się bałem"

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku dwupoziomowego autobusu, do którego doszło w środę na północy Hongkongu w pobliżu granicy z Chinami. Pojazd uderzył w drzewo, niemal całe górne piętro pojazdu zostało zniszczone. - Ludzie krzyczeli, kilku pasażerów zostało wyrzuconych z autobusu. Bardzo się bałem - relacjonował jeden z ocalałych.

Przeciwniczka brexitu chce stanąć na czele Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.