FBI chciało przesłuchać księcia Andrzeja. "Nie wykazał żadnej współpracy"

Federalne Biuro Śledcze i amerykańscy prokuratorzy chcieli przesłuchać księcia Andrzeja w ramach śledztwa dotyczącego wykorzystywania seksualnego nieletnich dziewcząt przez zmarłego w więzieniu miliardera Jeffreya Epsteina, jednak członek brytyjskiej rodziny królewskiej nie chce współpracować - poinformował prokurator dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku Geoffrey Berman.

Para książęca i premier Johnson spotkali się z ocalałymi z Zagłady

Jako premier jestem odpowiedzialny za to, by zrobić wszystko, co możliwe, aby wyeliminować antysemityzm - powiedział w poniedziałek szef brytyjskiego rządu Boris Johnson. Książę William oddał hołd swojej prababce, księżniczce Alicji, która w czasie II wojny światowej udzielała schronienia żydowskiej rodzinie.

"Moi rodacy byli odpowiedzialni za zupełny rozpad cywilizacji"

Narastająca nienawiść wobec Żydów prowadzi do globalnego kryzysu - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ambasador Niemiec przy organizacji przyznał, że wstydzi się za zbrodnie swoich rodaków.

Morawiecki spotkał się z Merkel

Przebywający w Berlinie premier Mateusz Morawiecki we wtorek spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Przywódcy rozmawiali między innymi o przyszłości Unii Europejskiej, polityce klimatycznej oraz stosunkach dwustronnych.

Trump zapowiada bliskowschodni plan pokojowy. "Ma dużo sensu dla każdego"

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że we wtorek przedstawi swój długo wyczekiwany plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu. Wyraził przy tym nadzieję, że Palestyńczycy, którzy na wstępie odrzucili projekt, ostatecznie zmienią zdanie. Według izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu plan ten "może być szansą stulecia".

"Mamy moralny obowiązek opowiedzieć tę historię światu"

Zamiast sięgać po słowa politycznej rozgrywki, chcemy wsłuchać się w ciszę, którą pozostawiło po sobie 60 milionów ofiar II wojny światowej i sześć milionów ofiar Holokaustu - powiedział w Berlinie premier Polski Mateusz Morawiecki. Kanclerz Angela Merkel mówiła, że "czcimy pamięć wszystkich ofiar Shoah, które przekreśliło wszystkie wartości ludzkiej cywilizacji".

"W pamięci musimy szukać źródeł dla naszej dzisiejszej odpowiedzialności"

- Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać tę przeszłość - mówiła Batszewa Dagan, była więźniarka obozu, w swoim przemówieniu w trakcie głównych uroczystości upamiętniających 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się, aż stało się to, co stało się tutaj - przestrzegał inny więzień obozu Marian Turski.

"Naszym obowiązkiem jest wiedzieć wszystko, aby móc powiedzieć wszystko"

- Powracający antysemityzm nie jest problemem Żydów, jest problemem nas wszystkich - powiedział w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dodał, że antidotum na antysemityzm jest edukacja i wspólna praca przekazywania pamięci kolejnym pokoleniom.

"Element naszej dobrej, wspólnej historii". Prezydent Duda z propozycją dla Zełenskiego

Zaproponowałem prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, żebyśmy wspólnie uczcili pamięć żołnierzy ukraińskich i polskich, którzy w 1920 roku walczyli z nawałą bolszewicką - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w Oświęcimiu na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy. - My jesteśmy braćmi i siostrami, o tym nigdy nie możemy zapominać - podkreślił Zełenski.

Prezydent o "wielkim ostrzeżeniu dla świata"

Obecność w Oświęcimiu w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau to widomy znak pamięci i sprzeciwu wobec nienawiści, wobec wszelkich form wrogości, zwłaszcza wrogości na tle rasowym - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Izraela Reuwenem Riwlinem. Dodał, że utworzone w byłym obozie koncentracyjnym muzeum to "świadectwo straszliwej zagłady i wielkie ostrzeżenie dla świata".