"U bram Białorusi słychać chrzęst gąsienic oddziałów NATO". Łukaszenka zapewnia, że "nie pozwoli oddać kraju"

Kilkanaście tysięcy osób zebrało się na placu Niepodległości w Mińsku, gdzie zorganizowano wiec poparcia dla Alaksandra Łukaszenki. - Nie pozwolę oddać kraju - oświadczył prezydent, który pojawił się na manifestacji. Po jej zakończeniu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy przeciwników władz, którzy biorą udział w marszu wolności.

Papież apeluje o dialog i odrzucenie przemocy na Białorusi

Moją myśl kieruję ku drogiej Białorusi. Śledzę z uwagą sytuację powyborczą w tym kraju - powiedział w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. Zaapelował o odrzucenie przemocy. Na placu Świętego Piotra powiewały białoruskie flagi.

Zostali skazani za morderstwo brytyjskich turystów, król darował im życie

Dwóm robotnikom z Birmy, którzy pięć lat temu zostali skazani za zabójstwo pary brytyjskich turystów w Tajlandii, na mocy królewskiego dekretu zmieniono wyroki z kary śmierci na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Prośby o ułaskawienie składali do tajlandzkiego monarchy prawnicy mężczyzn oraz organizacje broniące praw człowieka, oskarżając policję o nadużycia w trakcie śledztwa.

Trump rozważa ułaskawienie Snowdena. "Zacznę się temu przyglądać"

Donald Trump, prezydent USA, powiedział w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena. Przebywający obecnie w Rosji były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jest oskarżony o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych, za co grozi mu w Stanach do 30 lat więzienia.

Amerykańskie media o Bitwie Warszawskiej: sto lat temu Polacy powstrzymali marsz bolszewików na Zachód

"W Bitwie Warszawskiej oddziały polskie marszałka Józefa Piłsudskiego pokonały nacierającą Armię Czerwoną. Bitwie przypisuje się powstrzymanie marszu bolszewików na Zachód, co pozostaje źródłem ogromnej dumy narodowej w Polsce" – podkreśliła telewizja ABC News. "Washington Examiner" wspomniał z kolei jednego z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej - hollywoodzkiego producenta Meriana C. Coopera.

"Łukaszenka ma apetyt na władzę jak rekin"

Łukaszence białoruskie społeczeństwo dało czerwoną kartkę, on już właściwie powinien zniknąć - ocenił w sobotnich "Faktach po Faktach" w TVN24 redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik. Stwierdził też, że Białorusini, którzy wyszli na ulice, by wyrazić sprzeciw sfałszowanym wyborom prezydenckim, "ocalili przyszłość" tego kraju.

Zagraniczne media o współpracy obronnej między Polską a USA

Podpisana w sobotę umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a USA toruje drogę do przerzutu wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski - informuje telewizja ABC. Agencja Bloomberg akcentuje zaś, że umowa spowoduje rotacyjne wysłanie do Polski 1000 dodatkowych żołnierzy w tym sił wywiadowczych i rozpoznawczych.

Trump: umowa o współpracy obronnej z Polską wzmocni NATO i bezpieczeństwo europejskie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni działania odstraszające NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w komunikacie na stronie Białego Domu. Ocenił też, że porozumienie "służy jako wzór dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie o podpisanej umowie wyrazili się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz amerykański minister obrony Mark Esper.

"Nie wybaczymy". Białorusini pożegnali uczestnika antyrządowej demonstracji w Mińsku

Tysiące ludzi zebrało się w centrum Mińska, w miejscu, gdzie wcześniej w czasie demonstracji zginął jeden z jej uczestników. W sobotę odbył się pogrzeb 34-letniego Alaksandra Tarajkouskiego. - Białorusini są bardzo źli i wprost mówią, że białoruskie władze to kryminaliści, którzy zabijają ludzi - ocenił to wydarzenie na antenie TVN24 Aleksy Dzikawicki, wiceszef telewizji Biełsat.

"Na Białorusi podnosi się demokracja, na Białorusi podnosi się rewolucja"

Polska, Litwa i Łotwa, mają wspólną granicę z Białorusią, dlatego musimy być w pierwszych szeregach, pracować nad tym, aby Białoruś była krajem demokratycznym - mówił w sobotę w Sejmie przewodniczący litewskiego Seimasu Viktoras Pranckietis, po spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek. - Nie chcemy - i Polska, i Litwa - skończyć tylko i wyłącznie na deklaracjach słownych. Za tym powinny pójść czyny, konkretna pomoc, konkretne wsparcie. I my to robimy - zapewniła zaś Witek.