Premier apelował o poprawienie "okropnego błędu" w serialu. Netflix wydał komunikat

Mapa pokazana w serialu dokumentalnym "Iwan Groźny z Treblinki" wywołała oburzenie polskich władz. Premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do platformy Netflix podkreślił, że mapa Polski w obecnych granicach z zaznaczonymi niemieckimi nazistowskimi obozami zagłady jest nieprawdziwa. Polskie MSZ zwróciło uwagę, że w czasie, o którym mowa w serialu, Polska była okupowana, a odpowiedzialność za obozy ponosiły Niemcy. "Jesteśmy świadomi zaniepokojenia związanego z serialem i pilnie przyglądamy się sprawie" - przekazał wówczas Netflix. W czwartek - po trzech dniach - firma wydała krótki komunikat.

"Wierzę głęboko, że w maju zmieni się główny lokator Pałacu Prezydenckiego"

Wybory parlamentarne pokazały, że obudziła się nadzieja, że ludzie chcą zmiany, chcą innej Polski. Dlatego patrzę z optymizmem na wybory prezydenckie - powiedziała w "Kropce nad i" wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska). Komentując złożony przez PiS projekt zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS, oceniła, że jeśli do tego dojdzie, to "przedsiębiorcy zostaną w dwójnasób opodatkowani".

"Nie widzę szans na rychłe przywrócenie KRS w prawach członka europejskiej sieci"

W ubiegłym tygodniu członkowie Krajowej Rady Sądownictwa spotkali się z przedstawicielami Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Organizacja w ubiegłym roku zawiesiła KRS w prawach członka. Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur powiedział, że nie widzi szans na rychłe przywrócenie KRS do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. - Sytuacja powinna jednak zmierzać w stronę poprawy - dodał. Zaznaczył, że spotkania będą kontynuowane.

ABW zatrzymała podejrzanego o kierowanie grupą oszustów podatkowych

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Szymona B., podejrzanego o oszustwa podatkowe. Mężczyzna - według śledczych - stał na czele grupy przestępczej wyłudzającej VAT i dotacje z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zatrzymany był negatywnym bohaterem reportażu "Superwizjera" TVN pod tytułem "Wrogie przejęcie".

Śledczy odkryli zbiorową mogiłę ofiar obozu pracy Treblinka I

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej wraz z międzynarodowym zespołem biegłych odnaleźli nieznaną, zbiorową mogiłę ofiar niemieckiego obozu pracy przymusowej Treblinka I - podał pion śledczy IPN. Odkrycia dokonano w miejscu parkingu leśnego. Poza szczątkami ludzkimi odnaleziono także łuski od pocisków oraz elementy garderoby.

Lewica poprze projekt PiS w sprawie składek na ZUS? "Pod warunkiem"

Będę namawiać do tego, żebyśmy zagłosowali "za" pod warunkiem, że będzie tam fragment o tym, że będzie obowiązywać emerytura maksymalna - powiedziała TVN24 wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Marcelina Zawisza (Lewica Razem), odnosząc się do projektu likwidacji 30-krotności składek na ZUS, złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Dodała, że Lewica chce "zasięgnąć opinii ekspertów i ekspertek" w tej kwestii.

Policjant śmiertelnie postrzelił 21-latka. "Sytuacja zmusiła policjanta do użycia broni"

W Koninie na ulicy kard. Stefana Wyszyńskiego padły strzały. Jak podaje policja, podczas pościgu jeden z funkcjonariuszy śmiertelnie postrzelił 21-latka. - Podczas pościgu doszło do sytuacji, która zmusiła policjanta do użycia broni. Na miejscu obok ciała zabezpieczono duże nożyczki, które traktujemy jako niebezpieczne narzędzie - mówi Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji. Prokuratura sprawdza, czy nie doszło do przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza.

"Klub nie będzie brał udziału w próbie łamania konstytucji"

Koalicja Obywatelska nie będzie zgłaszać kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ trzy miejsca są tam dawno obsadzone i zgłaszanie kolejnych kandydatów tylko utrwalałoby stan niezgodności z konstytucją - poinformował na czwartkowej konferencji przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Ciepły i w większości pogodny weekend. Nawet do 17 stopni

Najbliższe dni zapowiadają się ciepło jak na listopad. W weekend termometry pokażą miejscami nawet 17 stopni Celsjusza. W większości kraju prognozowana jest pogodna aura, znajdą się jednak miejsca, gdzie padać będzie niewielki deszcz. Uważać należy na dość silny wiatr, który w porywach osiągać może prędkość do 70 kilometrów na godzinę.

Jest data powołania nowego rządu Mateusza Morawieckiego

W piątek o godzinie 14.30 prezydent powoła nowy rząd Mateusza Morawieckiego - poinformowała na Twitterze kancelaria prezydenta. Uroczystość powołania nowej Rady Ministrów odbędzie się w Pałacu Prezydenckim. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na wygłoszenie expose w Sejmie z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu.

Pijany uciekał przed policjantami. "Jechała z nim kobieta w ciąży i dziecko"

Był już znany policjantom. Wiedzieli, że ma zakaz prowadzenia pojazdów i był zatrzymywany za jazdę po alkoholu. Kiedy w nieoznakowanym radiowozie zobaczyli go za kółkiem, dali sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby się zatrzymał. 34-letni kierowca tico jednak przyspieszył i zaczął uciekać. Pościg nagrała policyjna kamera.

Droga na Zachód, która prowadziła przez Wschód. Historia ucieczek na drugą stronę muru

Mija 30 lat od upadku muru berlińskiego - budowli, która oddzielała świat komunistyczny od świata wolnego. Próba jego przekroczenia groziła śmiercią, ale mimo to wiele osób ją podejmowało. Niektóre ucieczki w 1989 roku ułatwiały tak zwane "pociągi do wolności". Historie ludzi, którzy porzucali NRD i próbowali ułożyć swoje życie na nowo oraz relacje świadków upadku muru berlińskiego w czwartek o 20.30 w "Czarno na białym" w TVN24.

"Nie zawrócą kijem rzeki". Wojskowy kontrwywiad na wojnie z komunikatorami

Wojskowy kontrwywiad ostrzega żołnierzy, pracowników wojska i urzędników MON przed używaniem popularnych komunikatorów - dowiedział się dziennikarz portalu tvn24.pl. "Powszechnie uważane za zapewniające prywatność komunikatory zbierają dane użytkowników, które następnie są wykorzystywane w celach marketingowych" - brzmi fragment pisma, który trafił do jednostek i biur.

Kierowca autobusu rano, gdy zaczynał pracę, był trzeźwy. Po południu miał niemal trzy promile

Kierowca autobusu miejskiego z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) najpierw pomylił trasy, a później nie zatrzymał się na przystanku. I choć przekonywał policjantów, że tego dnia trunków nie pił, to miał niemal trzy promile alkoholu w organizmie. Okazuje się, że do pracy przyszedł trzeźwy. Pić więc musiał w trakcie jazdy. W komunikacji miejskiej - jak informuje przewoźnik - już nie pracuje.

Kierowca autobusu rano, gdy zaczynał pracę, był trzeźwy. Po południu miał niemal trzy promile

Kierowca autobusu miejskiego z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) najpierw pomylił trasy, a później nie zatrzymał się na przystanku. I choć przekonywał policjantów, że tego dnia trunków nie pił, to miał niemal trzy promile alkoholu w organizmie. Okazuje się, że do pracy przyszedł trzeźwy. Pić więc musiał w trakcie jazdy. W komunikacji miejskiej - jak informuje przewoźnik - już nie pracuje.

Wjechała na chodnik i dachowała na posesji

Kierująca osobowym renault kobieta pędziła przez miejscowość Podczerwone (Małopolska). Na łuku drogi straciła panowanie nad autem, przeleciała przez chodnik, a następnie dachowała na jednej z posesji.

Zabił konkubenta matki, ją samą ranił. Ale to on był ofiarą, do więzienia nie pójdzie

Ponad dwa lata minęły od zabójstwa do uprawomocnienia się umorzenia postępowania w sprawie Dominika K. z Bolesławca. Przez lata gnębiony przez matkę i jej konkubenta chłopak w końcu nie wytrzymał. Ją ciężko ranił, mężczyznę zabił. Psychiatrzy stanowczo stwierdzili, że jego poczytalność była całkowicie zniesiona. Prokuratura uznała, że decyzja sądu I instancji jest słuszna i nie apelowała. To znaczy, że 21-latek może już w pełni cieszyć się wolnością.