Wypadki, zabici, ranni. Policja podała ostateczne dane za ubiegły rok

W maju pijany kierowca uderzył w przystanek tramwajowy na Grochowskiej
Wypadek z udziałem motocyklisty na Globusowej
Źródło: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
W 2020 roku w Warszawie doszło do 700 wypadków, w których 44 osoby zginęły, a 781 zostało rannych - wynika z danych opublikowanych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Drogówka chwali się natomiast statystykami obejmującymi garnizon warszawski. Patrząc na stolicę i okoliczne powiaty policjanci mogą wykazać się spadkami w najważniejszych kategoriach.

Pod koniec stycznia opublikowaliśmy na tvnwarszawa.pl statystyki dotyczące wypadków, zabitych i rannych na drogach Warszawy i garnizonu stołecznego w 2020 roku. Zastrzegliśmy wówczas, że liczby te mogą się nieco zmienić, gdy policja opublikuje końcowy raport podsumowujący ubiegły rok, ponieważ w styczniu do KSP wciąż napływały dane z komend dzielnicowych i powiatowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Teraz Wydział Ruchu Drogowego opublikował ostateczne statystyki.

Mniej zabitych na drogach garnizonu, ale w Warszawie więcej

Według tych danych w 2020 roku w Warszawie liczba wypadków drogowych spadła w porównaniu do poprzedniego roku o 229. Było o 286 mniej rannych. Na stołecznych drogach zginęły w ubiegłym roku 44 osoby, oznacza to załamanie utrzymującej się od lat tendencji zniżkowej (w ubiegłym roku 35). "Nadal pomimo licznych apeli ze strony policji, piesi i kierujący pojazdami często lekceważą przepisy ruchu drogowego, co daje swoje odzwierciedlenie w statystykach" - podkreśla komenda.

Z kolei na terenie garnizonu stołecznego w 2020 doszło do 1212 wypadków drogowych. "W porównaniu z rokiem 2019, kiedy to miało miejsce 1528 wypadków, liczba ta spadła o 316 wypadków. W wyniku wypadków drogowych 134 osoby poniosły śmierć" - czytamy w komunikacie policji.

Tutaj nastąpił spadek liczby ofiar - w 2019 roku na drogach garnizonu zginęło łącznie 159 osób, czyli o 25 więcej niż w 2020. Mniej było również rannych - 1312 w 2020 wobec 1704 w 2019, czyli liczba zmniejszyła się o 392.

Należy jednak pamiętać, że od połowy marca do maja trwały w Polsce liczne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, które radykalnie ograniczyły ruchu na drogach. Restrykcje zostały ponownie wprowadzone jesienią, co znowu wpłynęło na zmniejszenie ruchu.

W maju pijany kierowca uderzył w przystanek tramwajowy na Grochowskiej
W maju pijany kierowca uderzył w przystanek tramwajowy na Grochowskiej
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Najczęściej nie ustępują pierwszeństwa przejazdu

Policja podała również główne przyczyny wypadków drogowych na terenie Warszawy. Jeśli chodzi o wypadki z winy kierującego były to: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (34 procent), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (19 procent), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (14 procent).

W przypadku wypadków spowodowanych z winy pieszego głównymi przyczynami były: niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej (40 procent), wejście bezpośrednio przed jadący pojazd (28 procent) oraz przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym (19 procent).

Ogółem kierowcy byli sprawcami 93 procent wypadków.

Ponad 10 tysięcy zabranych praw jazdy

Komenda zwraca również uwagę, że coraz więcej osób traci prawo jazdy z powodu łamania przepisów. "Pomimo licznych apeli do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku i jazdę z dozwoloną prędkością, co raz więcej kierujących w rażący sposób łamie przepisy ruchu drogowego. W roku 2020 na terenie podległym Komendzie Stołecznej Policji 10103 kierującym zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym" - informuje policja. Zwraca też uwagę, że w porównaniu z rokiem 2019 liczba ta wzrosła o 385.

Czytaj także: