Bortniczuk: Jest coś takiego w prawie jak konwalidacja. Można czasem dostosować prawo do stanu faktycznego

Mamy nie tylko próbę zalegalizowania bezprawnych czynów funkcjonariuszy PiS-u na przyszłość, ale to jest też próba uzasadnienia nielegalnych działań, które PiS podejmuje przez ostatnie kilka miesięcy - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Śmiszek (Lewica). Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił, że "jest coś takiego w prawie jak konwalidacja". - Jest taka procedura, że można czasem dostosować prawo do stanu faktycznego, występującego przed samym przyjęciem aktu prawnego - stwierdził. Politycy odnieśli się do kolejnego projektu PiS, który znosi odpowiedzialność urzędników za działania w czasie epidemii.

Ciche umorzenie głośnego śledztwa

Prokuratura po cichu umorzyła śledztwo dotyczące serii przestępstw, których miał się dopuszczać Zbigniew Maj, były komendant główny policji. Przez ponad pięć lat trzech prokuratorów przesłuchało ponad pięciuset świadków, by sprawę zamknąć stwierdzeniem "brak cech przestępstwa". 

Łuski w Mińsku z napisem "Made in Poland". MSZ i MON zapewniają, że nie sprzedają amunicji na Białoruś

Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej", który przebywa obecnie w Mińsku, przekazał w mediach społecznościowych, że na łuskach nabojów z broni, której używały białoruskie służby porządkowe, był napis "Made in Poland". Na dowód tego załączył zdjęcie. "Od czasu wejścia w życie sankcji dot. Białorusi, MSZ nie opiniowało pozytywnie wniosków o wywóz jakiejkolwiek amunicji na Białoruś" - napisało w odpowiedzi na pytania tvn24.pl Ministerstwo Spaw Zagranicznych. Podobny komunikat opublikował także resort obrony narodowej.

Opinia Rady Języka Polskiego w sprawie słowa "Murzyn"

Słowo 'Murzyn' było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, dzisiaj jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, ale już archaiczne - czytamy w opinii Rady Języka Polskiego, przygotowanej przez doktora habilitowanego Marka Łazińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Językoznawca zaleca, "by słowa Murzyn nie używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu".

Wirusolog o powrocie dzieci do szkół: jestem głęboko rozdarty

Szkoła to nie tylko dzieci. Szkoła to tak samo personel pedagogiczny, który często jest w wieku przedemerytalnym. W związku z tym, jeżeli dzieci będą mogły nie nosić zasłon ust i nosa w szkole, to praktycznie przy każdym głośnym kichnięciu czy kaszlnięciu ze strony uczniów, nauczyciel najprawdopodobniej będzie szybko dostawał stanu przedzawałowego - mówił w TVN24 doktor habilitowany Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wiceminister sprawiedliwości o Margot: To chłopak. Mam oczy i widzę

Mówimy stanowcze "nie" chuligaństwu, niezależnie, jakie kto ma preferencje seksualne - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do aresztowania Margot. Aktywistkę LGBT konsekwentnie nazywał "chłopakiem", na co zwróciła mu uwagę prowadząca program. - Mam oczy i widzę. Trudno żebym mówił na kogoś, kto wygląda jak mężczyzna, że jest kobietą - odpowiedział Wójcik.

"Zasługują na szacunek, jak wszyscy pozostali". Osoby niebinarne walczą z niezrozumieniem

Margot, która odpowie za zniszczenie furgonetki z homofobicznymi hasłami i atak na jej kierowcę, jest osobą niebinarną. Psycholodzy tłumaczą, że takie osoby wymykają się podziałowi na kobiety i mężczyzn. Mogą czuć, że należą do obu płci albo i do żadnej. Dla społeczeństwa to może wydawać się niezrozumiałą fanaberią, ale dla tych ludzi to kwestia tożsamości. Materiał magazynu "Polska i Świat".