Neon Cepelii został wpisany do rejestru zabytków – poinformował Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków.
Neon znajduje się na fasadzie budynku przy ulicy Chmielnej 8. Jak opisuje na swojej stronie Jakub Lewicki, wykonany jest z rurek neonowych (o przekroju 20 mm) zamontowanych na ażurowej konstrukcji z kształtowników stalowych. "Stanowił on jeden z komponentów zespołu neonów składających się na pierwotną kompozycję reklamy świetlnej zaprojektowanej dla siedziby Związku Spółdzielni Przemysłu Ludowego i Artystycznego "Cepelia" – przypomina konserwator.
Jak dodaje, szkic koncepcyjny reklamy neonowej wykonany został w Pracowniach Sztuk Plastycznych w Warszawie przez Alfreda Olszera (plastyka i neonistę) i zatwierdzony przez Naczelnego Plastyka Warszawy w 1974 r.
Nowatorski i kreatywny
"Projekt zlecony przez inwestora zakładał wykonanie reklamy świetlnej na fasadzie budynku (napis "Cepelia" i poziome linie ciągnące się po jego bokach) oraz na zachodniej elewacji (napis "Cepelia", umieszczony na dachu budynku oraz narożny semafor, składający się z szeregu poziomych linii oraz sylwety ludowego kogutka, stanowiącego znak graficzny "Cepelii"). Napisy i elementy reklamy neonowej pierwotnie umieszczone na elewacji oraz nad gzymsem koronującym zostały zdemontowane na przestrzeni ostatnich lat. Zachował się jedynie neon semaforowy przy południowo-zachodnim narożniku budynku" – napisał Lewicki.
Według konserwatora neon z logo "Cepelii" "zakomponowany jest w nowatorski i kreatywny sposób, nawiązując do ludowych wyrobów (ręcznie tkanych makat)".
"Neon posiada również wartości historyczne, jako jeden z nielicznych zachowanych obiektów oryginalnej reklamy neonowej na terenie Warszawy. Zachowany neon semaforowy jako element reklamy świetlnej stanowi świadectwo plastyki i sztuki użytkowej okresu powojennego. Projekt ten jest przykładem działalności twórców neonów należących do zespołu Pracowni Sztyk Plastycznych w Warszawie (Alfred Olszer)" – przekazał konserwator.
"Jego wartość historyczną podkreśla fakt, iż jest on materialnym świadectwem procesu neonizacji miasta, jaki miał miejsce w latach 60. I 70. XX wieku. Neon semaforowy dokumentuje także rozwój ówczesnej myśli technicznej oraz typowe rozwiązania konstrukcyjne stosowane w procesie projektowania, produkcji i montażu neonów, co stanowi o jego wartościach naukowych" – dodał.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ