Dorota Masłowska: w Polsce konflikty, jakie generuje pandemia, mieszają się z wojną kulturową

Autor:
asty
Źródło:
TVN24
"Wszystkie konflikty jakie generuje pandemia, mieszają się z wojną kulturową, w której funkcjonujemy"
"Wszystkie konflikty jakie generuje pandemia, mieszają się z wojną kulturową, w której funkcjonujemy"TVN24
wideo 2/2
TVN24"Wszystkie konflikty jakie generuje pandemia, mieszają się z wojną kulturową, w której funkcjonujemy"

Pandemia przysłoniła wiele ogólnoświatowych problemów, również te występujące w Polsce – mówi Dorota Masłowska w "Xięgarni" w rozmowie z Filipem Łobodzińskim. Pisarka przyznaje, że obecna rzeczywistość ciągle się zmienia. - Czego nie uda ci się złapać i nazwać, kiedy tekst jest publikowany, to już jest inne – zauważa.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "XIĘGARNI" W INTERNECIE>>>

Pisarka, autorka dramatów, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna Dorota Masłowska, laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieść "Paw królowej". Jej debiut literacki - napisana w 2002 roku przez wówczas 19-letnią pisarkę "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" - wstrząsnął rynkiem wydawniczym w Polsce. Dramaty Masłowskiej "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" czy "Między nami dobrze jest" na stałe zagościły w repertuarach polskich teatrów. Dwa jej utwory doczekały się ekranizacji: film "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny trafił do kin w 2014 roku, a "Inni ludzie", których na ekran przeniesie Aleksandra Trepińska, zobaczymy w 2021 roku.

Masłowska: pandemia przysłoniła wiele ogólnoświatowych problemów

Nad książką "Jak przejąć kontrolę nad światem 2" pracowała dwa lata. W tym czasie przebywała między innymi przez dwa miesiące w Szanghaju na rezydencji literackiej. Zapytana, czy pisanie w czasie pandemii różni się od pisania przed jej pojawieniem się stwierdziła, że "doszło do przetasowania się rzeczywistości". – Opisujemy nowy świat, przekształcony i jednocześnie sam proces twórczy jest wyczulony na zmiany, które zaszły – powiedziała w rozmowie z Filipem Łobodzińskim.

- To wszystko jest teraz w intensywnym procesie bezustannego przekształcania się. Wyznacznikiem zmiany jest poczucie, że czego nie uda ci się złapać i nazwać, kiedy tekst jest publikowany, to już jest inne – dodała.

"Czego nie uda ci się złapać i nazwać, kiedy tekst jest publikowany, to już jest inne"
"Czego nie uda ci się złapać i nazwać, kiedy tekst jest publikowany, to już jest inne"TVN24

Zdaniem pisarki "pandemia przysłoniła wiele ogólnoświatowych problemów". – One cały czas się toczą, tylko w tle. Z drugiej strony sytuacja w Polsce jest niesamowicie skomplikowana, wszystkie konflikty jakie generuje ta nadzwyczajna sytuacja, pandemia, mieszają się z wojną kulturową, w której funkcjonujemy – powiedziała.

Autor:asty

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości