Kultura i styl

Kultura i styl

Polański chce się oczyścić

W 30 lat po tym, jak amerykański sad oskarżył go o gwałt, Roman Polański wystąpił z wnioskiem o oddalenie zarzutów przeciwko niemu. Czyżby reżyser chciał w najbliższym czasie dostać i tym razem odebrać Oskara?

Wagner w Izraelu dalej zakazany

Izraelscy miłośnicy twórczości Ryszarda Wagnera nadal by jej posłuchać "na żywo" będą musieli wyjeżdżać z kraju. Nowy dyrektor narodowej opery zapowiedział, że nie zniesie trwającego od 60 lat zakazu wykonywania utworów Niemca i izraelscy muzycy nie będą grać wyklętego Wagnera w kraju.

And the winner is... Mark Leckey

Mark Leckey został laureatem prestiżowej Nagrody Turnera, przyznawanej artystom na stałe mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Za swoją wizualną instalacje otrzymał 25 tysięcy funtów (37 tys. dol). W polu pokonanych pozostała Polka Goshka Macuga.

Arcydzieła na aukcji w Paryżu

Dom aukcyjny Christie's zaprezentował cenną kolekcję obrazów, należącą niegdyś do projektantki mody Jeanne Lanvin. Czterysta arcydzieł najznakomitszych impresjonistów zostanie wystawionych na aukcji w Paryżu.

Jazz is not dead!

Jazz i punk razem? Już na pierwszy rzut oka taka muzyczna mieszanka wygląda podejrzanie. A gdy dodamy do tego jeszcze elementy trance'u, house'u i brzmienie maoryskich bębnów, otrzymamy koktajl - delikatnie mówiąc - ekstrawagancki. Ale tylko teoretycznie. W rzeczywistości taka muzyka brzmi niezwykle świeżo i energicznie. Dowód? Niedzielny koncert zespołu Aronas w warszawskiej Fabryce Trzciny.

Zmarł gitarzysta Acid Drinkers

Aleksander Mendyk - Olass, gitarzysta zespołu Acid Drinkers, nie żyje. 29-letni muzyk zmarł w niedzielę w Krakowie w niewyjaśnionych okolicznościach.

Kulesza wytańczyła porsche

Kryształowa kula i srebrne porsche trafiło w ręce finalistki 8. edycji "Tańca z gwiazdami" Agaty Kuleszy. W parze ze Stefano Terazzino w finałowym starciu aktorce udało się pokonać Natalię Lesz tańczącą z Łukaszem Czarneckim.

Do Łodzi po Złotą Żabę

Wielkie święto kina w Łodzi. Rozpoczął się Camerimage. To największy na świecie festiwal poświęcony sztuce operatorów filmowych. W planie imprezy - oprócz części konkursowej - pokazy filmów fabularnych i dokumentów, wystawy i spotkania z wybitnymi filmowcami. Tegoroczny festiwal odwiedzą oczywiście także gwiazdy - m.in. Viggo Mortensen i Oliver Stone.

Legenda jazzowego fortepianu w Polsce

Polscy fani jazzu powoli przyzwyczajają się do wizyt mistrzów gatunku nad Wisłą. Ale koncert taki jak ten, to prawdziwa gratka. Do Polski przyjeżdża prawdziwa legenda jazzowego fortepianu – sam Herbie Hancock.

Jazz z krainy kangurów

Ich muzyka to niezwykła mieszanka jazzowej improwizacji, punkowej energii, melodyjności popu i…. żywiołowego rytmu maoryskich bębnów. Aronas, niezwykła grupa z Australii, zagra w ten weekend koncerty w Chorzowie i Warszawie.

Pożegnanie Jana Machulskiego

Dla wielu pozostanie przede wszystkim kultowym kasiarzem Kwintą z filmu "Va bank". Dla tych, którzy byli z nim bliżej, będzie prawdziwym nauczycielem, wychowawcą, opiekunem talentu wielu aktorów. W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Machulskiego.

Wielka miłość w "Małej Moskwie"

Wielka miłość w "Małej Moskwie": polski porucznik kradnie serce żonie radzieckiego pilota, ale to uczucie w Legnicy A.D. 1968 nie ma lekko. Kontrowersyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu filmowego w Gdyni, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka już w kinach.

Wałęsa ikoną na ścianie

Nietypowa akcja artystyczna w Trójmieście. Z okazji 25-lecia przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie, na ścianie gdańskiego bloku, w którym w 1983 roku mieszkał lider "Solidarności", powstał portret przywódcy związku.

O krok od miliona w 'Milionerach'

Był o krok od wygrania miliona. Obstawiał prawidłową odpowiedź, ale zrezygnował z dalszej gry. Rafał Tomański - urzędnik ministerstwa finansów - wygrał w "Milionerach" pół miliona złotych. Co zrobi z tymi pieniędzmi? Jak mówi w TVN24, pojedzie w podróż, a pieniądze "bezpiecznie" zainwestuje.

Sting został greckim robotnikiem

Jak zrobić z gwiazdy rocka greckiego robotnika? To proste - wystarczy zaoferować mu rolę w operze. Przynajmniej ze Stingiem to się udało. W ten weekend można go oglądać na deskach paryskiego Teatru Chatelet w spektaklu "Welcome to the Voice".

Kto zabił kleryków?

Dwaj klerycy z warszawskiego seminarium giną uduszeni foliowymi siatkami z cyframi 21:37. Czy zginęli, bo prostytuowali się za zgodą księdza rektora? A może znali jakiś brudny sekret? I co ma to tego godzina śmierci papieża? Te tajemnice wyjaśni komisarz Rudolf Heinz z najnowszej powieści Mariusza Czubaja "21:37".

Placido Domingo śpiewa poezję papieża

Nie lada gratka dla wielbicieli talentu papieża-Polaka. Jeden z najsłynniejszych żyjących tenorów - Placido Domingo - nagrał płytę z pieśniami do poezji Karola Wojtyły.

Guns n' Roses legalnie w sieci

Guns n' Roses powoli można zaliczać do rockowych dinozaurów, ale także ich dopada internetowa rewolucja. Najnowsza płyta Axl'a Rose'a i kolegów jest już dostępna do odsłuchania w sieci. Płyta - dodajmy - długo oczekiwana.

D'Artagnan umarł w Holandii

Prawdziwy d'Artagnan, pierwowzór literackiego bohatera Aleksandra Dumasa, zginął pod holenderskim Maastricht i tam jest pochowany - uważa francuska historyk Odile Bordaz, która od lat śledzi historie słynnych muszkieterów.

Głodny i spragniony reklam?

Jedni przełączają kanał w telewizorze, żeby je ominąć, a inni... idą na nie do kina. Sześciogodzinny maraton reklamowy rozpocznie się już 21 listopada w czterech miastach - Warszawie, Poznaniu, Szczecinie oraz Gdańsku.

Miles Davis też była kobietą!

Gra jazz, funk, hip-hop, nie omija rocka i bluesa. I mimo, że najlepiej czuje się w stylistyce smooth jazzu, krytycy obwołali ją mianem "Lady Miles Davis". Holenderska trębaczka Saskia Laroo zagra w środę w Warszawie w ramach Ery Jazzu. Tego samego wieczoru na deskach Kongresowej wystąpi także inny gigant smooth - formacji Matt Blanco.

Brytyjczycy ratują dom Czechowa

Antoni Czechow napisał w niej kilka z najbardziej znanych dramatów, w tym "Trzy siostry" i "Wiśniowy sad", ale współczesna polityka okazała się dla domu pisarza bezlitosna. Willa Czechowa w Jałcie podupada, bo nikt nie chce dać na jej remont pieniędzy.

Polka krzewi irlandzką kulturę

O tym, że gaelicki - ojczysty język Irlandczyków - jest wyjątkowo trudny, wiedzą sami mieszkańcy Zielonej Wyspy. Tym bardziej trzeba docenić wysiłek pewnej polskiej tłumaczki, która podjęła się tłumaczenia jednego z autorów piszących w tym języku.

Odszedł ojciec Kajka i Kokosza

Janusz Christa nie żyje. Jedna z najważniejszych postaci polskiego komiksu, ojciec Kajka i Kokosza odszedł w sobotę 15. listopada.

James Bond bije rekord

Najnowsza odsłona przygód agenta 007 niepodzielnie rządzi w amerykańskich kinach. W północnoamerykańskim box office (zestawieniu najbardziej dochodowych filmów) "Quantum of Solace" zarobił ponad 70 milionów dolarów w otwierający weekend, ustanawiając nowy rekord dla filmów opowiadających o Jamesie Bondzie.

Stary-nowy kawałek Beatlesów

Prawdziwa gratka dla fanów Beatlesów. Po ponad 40 latach zamknięcia w szafie, jeden z bardziej oryginalnych utworów czwórki z Liverpoolu może ujrzeć światło dzienne. Paul McCartney chce by wykonany tylko raz publicznie utwór "Carnival of Light" został nagrany i stal się dostępny dla każdego.

Pierwszy taki pokaz w Palestynie

Powiew światowej mody w Palestynie. Na przedmieściach Ramallah po raz pierwszy zorganizowano pokaz mody współczesnej. Były stroje wieczorowe i biurowe w najróżniejszych barwach, ponad polityką.

Audiofile wybrali Audiofeels

Telewidzowie nie mieli wątpliwości, kogo chcą widzieć w finale "Mam talent" - w ich oczach 8-osobowa grupa niesamowicie śpiewających chłopaków z zespołu Audiofeels nie miała sobie równych. Drugą finalistką została, po trzymającym w napięciu głosowaniu jurorów, Ewa Lewandowska.

Afryka pożegnała swój głos

Południowa Afryka złożyła hołd pamięci Miriam Makeby - najdonośniejszemu głosowi Afryki w walce z apartheidem. Artystka zmarła przed tygodniem w wieku 76 lat.