Kultura i styl

Kultura i styl

Oto polskie zdjęcie roku

Zrobione w Lipinach na Górnym Śląsku zdjęcie Tomasza Tomaszewskiego zdobyło tytuł najlepszej polskiej fotografii prasowej w konkursie Grand Press Photo 2010. Zwycięska fotografia przedstawia dziewczynki, które obsypują się płatkami kwiatów pozostałymi na drodze po przejściu procesji Bożego Ciała.

Crowe i Blanchett: otwieramy Cannes

Pokaz „Robin Hooda” Ridleya Scotta otworzył 63. Festiwal Filmowy w Cannes. – Arogancko zmieniliśmy historię opowiadaną od tysiąca lat – stwierdził Russell Crowe. – W końcu, cholera, jesteśmy Australijczykami – dodała Cate Blanchett.

"Gwałt na wojnie jest bronią"

Zrobiły film o ofiarach gwałtów, potem przed kamerą posadziły gwałcicieli. - Oni nie urodzili się tacy. Ale wojna zmieniła ich w, jak sami mówią, zwierzęta - mówią bliźniaczki dokumentalistki Ilse i Femke van Velzen, które na Doc Review pokazały swój film "Gwałt na wojnie"

Krwawa zatoka delfinów

Tysiące delfinów ginie rokrocznie u wybrzeży Japonii. Są zabijane tradycyjnie, harpunami, przez miejscowych rybaków, a ich mięso trafia na japońskie stoły. Sfilmowali ich za pomocą szpiegowskiego sprzętu amerykańscy filmowcy. I dostali za to Oscara. "Zatokę delfinów" można obejrzeć na Planet Doc Review, a za dwa tygodnie w kinach.

"Po trupach do celu...". Figurski zaśpiewałby jeszcze raz

- Jeśli bym musiał, to powtórzyłbym tę piosenkę - w programie ''Teraz My!" o kontrowersyjnym utworze, w którym padają słowa "Po trupach do celu/każdy chce leżeć na Wawelu" mówi jego współautor Michał Figurski. Zaznacza jednak, że nie zgadza się z zarzutami o wyborczą agitację za PO. - Tym razem dobrałbym staranniej słowa, aby nie mogły być tak łatwo zmanipulowane. Tomasz Terlikowski natomiast nie ma wątpliwości, że przekaz piosenki "służył Bronisławowi Komorowskiemu" a ona sama "miała obrzydzić PiS".

Film ze Stenką i Pszoniakiem w Cannes

Francusko-polski film fabularny "Robert Mitchum nie żyje" z Danuta Stenką i Wojciechem Pszoniakiem zostanie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Cannes. Film, wyreżyserowany przez dwóch Francuzów - Oliviera Babinet i Freda Kihna - zostanie pokazany w festiwalowej sekcji "Critic's Week".

"Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację"

- Cyckami i tyłkami można zniszczyć demokrację – mówi reżyser Erik Gandini i nie żartuje. Półnagie panienki, wyżelowani młodzieńcy z sześciopakiem, podstarzali prezenterzy z uśmiechami rekinów, wszyscy radośnie celebrujący głupotę własną i cudzą rządzą masową wyobraźnią. Nie tylko we Włoszech.

Włączyć widzów do gry w serial

Centrum Nauki Kopernik uruchamia wehikuł czasu. Podczas projektu "Serial XIX-XXI", słynni artyści wraz publicznością cofną się w czasie o ponad sto lat. - Chcemy włączyć widzów do gry w nasz serial - mówi współtwórca koncepcji cyklu, Wojciech Faruga. Jego pierwszą część poprowadzi nominowany do Oscara polski dokumentalista Bartek Konopka. Wraz z publicznością zajrzy m.in. w historię pierwszych kamer, zbudowanych przez polskiego pioniera filmu - Kazimierza Prószyńskiego.

Startują dni dokumentu

Już w piątek po raz siódmy wystartuje w Warszawie Planete Doc Review. Najważniejszy festiwal filmu dokumentalnego w Polsce rozrasta się z roku na rok i awansuje do grona największych imprez kulturalnych w kraju. W tym roku uświetni go m.in. wizyta Wernera Herzoga, Nicolasa Philiberta i Alana Berlinera. Solą PDR będą jednak oczywiście filmy - w tym roku widzowie będą mogli obejrzeć ich ponad 150.

Rekordowy Picasso za 106 milionów

Pablo Picasso ponownie najdroższym artystą świata: jego obraz "Nagość na płycie rzeźbiarza" poszedł za ponad 106 miliona dolarów. Pobił tym samym rekord ustanowiony 6 lat temu także przez dzieło Picassa i tegoroczny wynik za rzeźbę Alberto Giacomettiego.

Wielki rock w wielkim mieście

Na półkach sklepów muzycznych pojawił się już kolejny album z serii "… & The City". Tym razem na trzech płytach znalazły się 42 przeboje klasyków rocka.

Na planie nowego "Zmierzchu"

To miejsce, do którego powinien się udać każdy fan wampirów. Volterra w Toskanii to miasto pijących krew stworzeń - i plan filmu kultowej sagi "Zmierzch".

Polański: Nie mogę dłużej milczeć

- Nie mogę dłużej milczeć, ponieważ Stany Zjednoczone nadal domagają się mojej ekstradycji bardziej, by rzucić mnie na pastwę światowych mediów, niż wydać wyrok w sprawie, w której osiągnięto porozumienie 33 lata temu - napisał reżyser Roman Polański w pierwszym od września ub. r., kiedy został aresztowany artykule skierowanym do opinii publicznej.

Gorillaz pokazali się w Londynie

Nie lada gratka dla fanów zespołu Gorillaz. Większość koncertów do tej pory grał "incognito". Na koncercie w Londynie zespół wyszedł na scenę nie kryjąc się za żadną kurtyną, przez którą zwykle przebijają sylwetki członków grupy.

Piękna Francuzka czuje się Polką

- Tak długo już jestem żoną Polaka, że zaczynam rozumieć język polski - deklarowała piękna aktorka i piosenkarka Emmanuelle Seigner, a prywatnie żona Romana Polańskiego. Seigner przyjechała do Polski promować swoją pierwszą solową płytę.

"Nie mogę już patrzeć na piękności ze wschodu"

Szef włoskiej wytwórni filmowej Medusa Carlo Rossella w ostrych słowach wystąpił przeciwko angażowaniu do włoskich filmów aktorek z Europy Środkowej i Wschodniej. - Czemu mamy ich szukać w Polsce? - takie słowa producenta cytuje dziennik "Corriere della Sera".

"Detektyw" zszedł z parkietu

Osiem par prezentowało swoje umiejętności w ostatnim odcinku "Tańca z gwiazdami". Najmniej widzom spodobał się Maciej Friedek, aktor znany z "Detektywów". Najlepsza okazała się Julia Kamińska.

Alan Sillitoe nie żyje

W wieku 82 lat zmarł w Londynie angielski pisarz Alan Sillitoe. Najbardziej znany z "Samotności długodystansowca", o pisaniu mawiał: - Polega na wyjaśnianiu komplikacji ludzkiej duszy w sposób prosty, aby mogły one zostać powszechnie zrozumiane

100 tysięcy dolarów w rękach „Protektora”

- Jednogłośnie podjęliśmy decyzję, że Krakowska Nagroda Filmowa powędruje w ręce reżysera Marka Najbrta, twórcy filmu "Protektor" – ogłosił przewodniczący jury festiwalu Off Plus Camera Zbigniew Preisner. Po otrzymaniu czeku na 100 tysięcy dolarów czeski reżyser był w stanie powiedzieć tylko jedno – To jest szok!...

Wędkarzem na krze wygrał kontaktową Off Camerę

Amatorski film "Wędkarz na krze" Bartłomieja Słabickiego wygrał w kategorii "Relacja z wydarzenia TVN24" tegorocznego festiwalu Off Plus Camera. Film pokonał ponad 300 konkurentów i wygrał 3 tys. dolarów, które ufundowała telewizja TVN24.

Jeden z dwunastu. Kto wygra 100 tys. dolarów?

Ponad 100 filmów fabularnych, 7 dni pokazów, tłumy widzów w kinach i dwunastka walcząca o główną nagrodę. Dziś kończy się krakowski festiwal Off Plus Camera. Na gali zakończenia festiwalu, która rozpocznie się o godz. 18 poznamy zdobywcę Krakowskiej Nagrody Filmowej o wartości 100 tys. dolarów.

Wojciech Siemion nie żyje

W wieku 82 lat zmarł Wojciech Siemion - wybitny aktor filmowy i teatralny. W czwartek niedaleko Sochaczewa miał, tragiczny jak się okazało, wypadek samochodowy.

Boga nie było. Był Lennon

Boga nie było, zatrzymał go wulkan. Premiera najnowszego filmu Amitabha Bachchana, gwiazdora o boskim statusie wśród miłośników Bollywood, odbyła się na Off Plus Camerze bez niego. Na osłodę – biografia Johna Lennona i „Zakochany Nowy Jork”.

Mało wychowawcze filmy

Od amatorskiego męskiego porno przez pedofila w rodzinie do Nicolasa Cage'a wciągającego kokainę: kolejny dzień Off Plus Camery obfitował w mało wychowawcze, za to dobre filmy.

Organizacja islamska grozi twórcom South Parku

W dwóch najnowszych odcinkach kreskówki South Park autorzy umieścili postać Mahometa ubraną w kostium misia. Na stronie internetowej mało znanej grupy "Islamska Rewolucja" pojawiło się ostrzeżenie, że mogą skończyć jak Theo van Gogh. Ten holenderski reżyser został zamordowany przez islamskich fanatyków.

"Chciałabym zobaczyć Camerona z biustem”

Kręci filmy o wiktoriańskich damach, spóźnionych hipiskach i poetach-suchotnikach. Ten ostatni tak zachwycił Quentina Tarantino, że wysłał jej kurtkę z filmu "Bękarty wojny". Jane Campion, pierwsza dama kina autorskiego, zaprezentowała "Jaśniejszą od gwiazd" na Off Plus Camera. I nie, nie uważa, że Kathryn Bigelow dostała Oscara tylko dlatego, że jest kobietą.

"Dołączył pan do bohaterów, panie Januszu"

"Człowiek wielkiej wiary", "żył miłością do ojczyzny" - to słowa, które padły w archikatedrze św. Jana w Warszawie podczas mszy żałobnej w intencji Janusza Zakrzeńskiego. Aktora żegnały tłumy warszawiaków. Był też m.in. minister kultury Bogdan Zdrojewski. Zakrzeński został pochowany na Starych Powązkach.

Oscarowa Off Plus Camera

Uznana na całym świecie zdobywczyni Oscara za scenariusz do filmu „Fortepian” jest już w Krakowie. Mimo lotniczych kłopotów w Europie, Jane Campion udało się dotrzeć na festiwal Off Plus Camera samochodem. Prosto z długiej podróży z Rzymu pojawiła się na wtorkowym spotkaniu z krakowskimi studentami. Analizowała na nim swoje filmy, mówiła o reżyserowaniu i kinie kobiecym.

Bruni zagra u Allena

Francuska Pierwsza Dama Carla Bruni-Sarkozy pojawi się w nowym filmie Woody'ego Allena, do którego zdjęcia rozpoczną się latem w Paryżu - poinformowały agencję Reutera źródła związane z produkcją.

Książka o Kapuścińskim nie trafi na przemiał

- Nie będzie zakazu publikacji biografii Ryszarda Kapuścińskiego - potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oddalono w ten sposób zażalenie wdowy po pisarzu na decyzję sądu I instancji, który nie uzwględnił jej wniosku o ustanowienie zakazu.