Kultura i styl

Kultura i styl

BBC sfilmuje historię kryzysu

Od nich wszystko się zaczęło i dla wielu pozostaną symbolem światowego kryzysu. Chociaż od dawna nie chodzą już po ziemskim padole, firmowana ich nazwiskiem instytucja doczeka się filmu na swój temat. Ale bracia Lehman raczej nie byliby z tego dumni.

Metal dla Wałęsy

Częstochowskie rymy i kakofonia przesterowanych gitar, a wszystko ku chwale legendy "Solidarności". Holy Smoke, mało znana kapela "metalowa" z Pomorza, na 20 rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku nagrała specjalny utwór poświęcony Lechowi Wałęsie. We wtorek "muzycy" spotkają się z bohaterem swojej piosenki.

Krupa zatańczy z gwiazdami

Znana na całym świecie modelka polskiego pochodzenia Joanna Krupa wystąpi w najnowszej edycji "Tańca z Gwiazdami". Piękna modelka pojawi się w amerykańskiej wersji show.

Legenda gitary nie żyje

Les Paul - jeden z najbardziej szanowanych gitarzystów w historii muzyki i ojciec gitary elektrycznej – zmarł 12-ego sierpnia. Powodem śmierci była niewydolność oddechowa, spowodowana wieloletnim zapaleniem płuc.

Pięć lat bez Miłosza

Nazywany m.in. "poetą myśli trudnej" i "filarem polskiej kultury" Czesław Miłosz - wybitny poeta, pisarz i eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla - zmarł dokładnie pięć lat temu, 14 sierpnia.

Scena czeka na Madonnę

Scena i zaplecze są gotowe - ogłasza organizator i czeka na resztę sprzętu, który przyjedzie z Madonną. Artystka już w sobotę da koncert na warszawskim Bemowie. Dzień później będzie obchodzić 51. urodziny.

Czterej pancerni i Biedroneczka

Jeden czołg, czterech pancernych i zero polityki w polsko-czeskiej komedii Jacka Głomba „Operacja Dunaj”. Maciej Stuhr i Zbigniew Zamachowski przekonują się, że lepiej uprawiać miłość, nie wojnę, a czeskie piwo dobre jest na wszystko. – Chciałem zrobić film dla ludzi, nie dla salonów – deklaruje reżyser w rozmowie z tvn24.pl.

Cel: Mona Lisa. "Broń": kubek

Portret kobiety o najsłynniejszym uśmiechu świata Mona Lisy został celem ataku. Pewna Rosjanka podczas wizyty w Luwrze rzuciła w obraz kubkiem. Na szczęście otoczone szczelną szklaną osłoną dzieło Leonarda da Vinci nie ucierpiało.

Na tych materacach relaks murowany

Choć runął już niemal dwadzieścia lat temu, wciąż pobudza wyobraźnię - i inspiruje. Trzy niemieckie projektantki wpadły na pomysł stworzenia materacy, inspirowanych samym murem berlińskim i malunkami z różnych jego sekcji.

Feta na cześć zdjęcia The Beatles

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych okładek płyt w historii muzyki. Zdjęcie z "Abbey Road" nieśmiertelnych The Beatles kończy 40 lat. Z tej okazji w Londynie - właśnie na Abbey Road - świętowały setki fanów zespołu.

"Półkowniki", rosyjska klasyka i reszta

Już po raz dziesiąty Zwierzyniec zaprasza kinomanów na Letnią Akademię Filmową. Przez dziesięć dni z sześciu kinach będzie można zobaczyć ponad trzysta filmów, a wśród nich polskie "półkowniki", rosyjska klasyka i cykl "Pociągi przeznaczenia".

Kto chce końca Megan Fox?

Amerykańskie media ogłosiły dzień bez Megan Fox. Redaktorzy twierdzą, że są zmęczeni codziennymi doniesieniami o życiu gwiazdki i postanowili zbojkotować je na dobę. I tym sposobem o Megan Fox napisać musieliśmy nawet my.

"Prezydenta nie zaproszę, nie przyciągnie młodych"

- Za rok zaprosimy Billa Clintona. Bo dlaczego nie? – deklarował w „Faktach po Faktach” TVN24 Jurek Owsiak. Jak dodał, Przystanek Woodstock ma zasadę, że czynnych polityków nie zaprasza. A nawet gdyby, to „Lech Kaczyński chyba nie ma w sobie tyle magnesu, żeby przyciągnąć młodych ludzi”.

Jurek Owsiak powiedział: "Idźcie już do domu"

Takiego festiwalu jeszcze w Polsce nie było. Na 15 edycji Przystanku Woodstock, w równo 40 lat po amerykańskim legendarnym festiwalu, w Kostrzynie nad Odrą zjawiło się rekordowo dużo ludzi - niemal pół miliona.

Nowe Horyzonty urzeczone "Głodem"

Opowieść o życiu irlandzkich bojowników w angielskich więzieniach urzekła publiczność festiwalu Era Nowe Horyzonty. "Głód" Steve'a McQueena zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Krytyków wrocławskiej imprezy. W konkursie Nowe Filmy Polskie zwyciężył Xawery Żuławski z "Wojną polsko-ruską".

Genialny siedmiolatek - tata pomagał mu notować nuty

Uwaga miłośnicy muzyki klasycznej - po kilku wiekach światło dzienne ujrzały nieznane do tej pory utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jeden z najwspanialszych kompozytorów w historii stworzył te dzieła w wieku... 7 lub 8 lat. Jeszcze nie umiał wtedy notować nut - w zapisie pomagał mu tata.

Rekordowo "krwawy" Woodstock

Ponad 1200 osób. Aż tyle może uratować krew zebrana podczas akcji krwiodawstwa na Przystanku Woodstock. W ciągu trzech dni pracy mobilny punkt krwiodawstwa pobrał krew od ponad 2 tysięcy osób. To swoisty rekord kraju.

Jopek o tym, jak Warszawa "się sypnęła, wkopała"

"Kupa gruzu. Gruziku. Wapna. Tynku. Trzciny. Drzazg. Cegieł. Gzymsów. (...) Warszawa się zdradziła ze wszystkich sekretów" - śpiewa Anna Maria Jopek. Brzmi znajomo? Tymi chaotycznymi słowami, strzępami zdań i wykrzyknikami relacjonował upadek swojego miasta Miron Białoszewski w "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego".

Relacja na żywo z Powstania

Przeżyli 63 dni Powstania Warszawskiego, razem trafili do obozu jenieckiego i na gorąco spisali wspomnienia. "Notatkę z przebiegu działań powstańczych Zgrupowania Radosław" znalazł przypadkiem syn jednego z autorów 60 lat później. Przedstawiamy fragmenty relacji z Powstania oczami jego żołnierzy.

"Opis nieuchronnej klęski. Dzień po dniu"

- To jest opis zbliżania się ku klęsce, opis nieuchronnej katastrofy i agonii. To była dla mnie rozdzierająca lektura – mówi dziennikarz TVN24 Maciej Wierzyński. Jego ojciec walczył w Powstaniu Warszawskim i w obozie jenieckim napisał relację z 63 dni walk.

Polski sukces na francuskich deskach

Polska sztuka doceniona nad Sekwaną. W samych superlatywach francuskie media rozpisują się o spektaklu "(A)pollonia" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. To jeden z czterech najlepszych przedstawień zakończonego właśnie festiwalu w Awinionie - zachwyca się dziennik "Le Monde".

Coetzee dostanie trzeciego Bookera?

Znamy już listę nominowanych do prestiżowej nagrody Bookera. Są na niej debiutanci i gwiazdy, a wśród nich znani w Polsce John Maxwell Coetzee (autor m.in. powieści "Hańba") czy Antonia Byatt (autorka "Opętania"). Jury było pod sporym wrażeniem - po przeczytaniu ponad 130 pozycji przyznają, że powieść ma się bardzo dobrze.

Najazd Wikingów na Łódź

Dzicy Wikingowie, rzymscy legioniści i słowiańscy wojowie już po raz trzeci najechali Łódź. Można się od nich nauczyć m.in. jak strzelać z łuku, rzucać włócznią oraz dowiedzieć, w jaki sposób dawniej wytapiano żelazo, czy bito monety. W mieście stanęła Łódzka Wioska Historyczna.

Wszystko na sprzedaż?

Kto nie marzył kiedyś, by mieć prawdziwego Misia Uszatka, czy fragment obcego z Archiwum X? Teraz jest szansa, aby stać się właścicielem wymarzonego rekwizytu filmowego: w Hollywood trwa bowiem wyprzedaż. A i w Polsce znajdzie się niejedna okazja.

Warszawiacy pamiętają 1944

Zagrali dla Warszawy, bo pamiętają historię stolicy i ofiarę jej mieszkańców w Powstaniu Warszawskim. Niezwykłego koncertu, na którym na nowo zabrzmiały wiersze Tadeusza Gajcego, wysłuchało ponad 7 tysięcy osób.

Bach nie tylko dla melomanów

Koncertem utworów Heinricha Schutza w wykonaniu śpiewaków z zespołu "Cantus Polonicus" rozpoczął się w sobotę w Świdnicy na Dolnym Śląsku X Festiwal Bachowski. Podczas trwającej do 2 sierpnia imprezy odbędzie się jedenaście koncertów w wykonaniu zespołów z Polski i zagranicy.

Gajcy rozbrzmi w Parku Wolności

Wiersze Tadeusza Gajcego rozbrzmieją w sobotni wieczór w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Na wyjątkowym koncercie piosenek z tekstami z utworów powstańca, zagrają m.in. Armia, Dezerter i Pogodno.

Nowy "Janosik": seks, miłość i okrucieństwo

Agnieszka Holland wraz ze swoją córką Katarzyną Adamik kończą prace nad filmem „Janosik. Prawdziwa historia“. Najpopularniejszy bohater ludowy, znany z tego, że dawał biednym, a odbierał bogatym, w nowej ekranizacji ma być „prawdziwą historią Janosika, a nie baśniowo-mityczną legendą”.

Kościkiewicz zatańczy

Plejada odkrywa drugie nazwisko gwiazdy, którą we wrześniu zobaczymy w tanecznym show! jest nią jeden z liderów grupy De Mono Marek Kościkiewicz.