Kultura i styl

Kultura i styl

Legendarny koncert pod znakiem rekordów

Noworoczny koncert z Wiednia - najbardziej medialne wydarzenie z dziedziny muzyki klasycznej - poprowadzi w tym roku, po raz drugi, francuski dyrygent Georges Pretre. Już w zeszłym roku urodzony w 1924 roku Pretre pobił rekord oglądalności, teraz jeszcze go wyśrubuje.

Łódzcy radni zatrzymają Lyncha?

250 milionów złotych musi wyłożyć UE, jeśli w Łodzi ma powstać Centrum Festiwalowo-Kongresowe "Camerimage Łódź Center" - taka decyzja zapadła na środowej sesji rady miejskiej w Łodzi. Wielkim zwolennikiem budowy centrum jest amerykański reżyser David Lynch.

Możesz pomóc Polce wygrać

Na ten konkurs wpłynęło 1700 prac, a wśród dziesięciu najlepszych znalazła się plakacistka z Polski. Maria Mileńko bierze udział w konkursie na plakat na Dzień Europy 2010. Szanse na wygraną ma duże, bo obecnie jest na trzeciej pozycji.

Jak Na'vi zaważą na historii kina

Zrealizowany z wielkim rozmachem i ogromnym budżetem, szacowanym na 237 milionów dolarów. Wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i nowej - 3D. Na postprodukcję tego filmu przeznaczono aż dwa lata. I w ostatecznym rozrachunku trudno nie przyznać - "Avatar" jest przełomem w kinematografii.

Pies Pankracy: Czy mnie jeszcze pamiętacie?

W wigilię zdarzają się cuda, a zwierzęta mówią ludzkim głosem. Ukochany przez telewidzów pies Pankracy po 19 latach przerywa milczenie i w ten szczególny dzień przypomina o przykazaniu miłości bliźniego. - Wciąż o was myślę, wciąż was bardzo lubię - mówi do swoich wychowanków, dzisiejszych 30-latków.

Matka Boska z jaj

Ukraińcy wpadli na oryginalny sposób uczczenia zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. W kijowski Soborze Mądrości Bożej pokazali podobiznę Matki Boskiej stworzoną z... jajek wielkanocnych.

Sekcja zwłok Brittany wbrew woli męża

Mąż zmarłej aktorki Brittany Murphy nie chce autopsji żony, jednak portal TMZ podaje, że biuro koronera w Los Angeles zarządziło jej przeprowadzenie. Murphy, gwiazda m.in. filmu "8. mila", zmarła w niedzielę w wieku zaledwie 32 lat, najprawdopodobniej na rozległy zawał serca. Brytyjska bulwarówka "The Sun" pisze jednak, że mógł ją zabić lek, zażywany też przez Michaela Jacksona.

"Avatar" - "kwasowy trip" bierze kasy kin

Największy budżet w historii kina. Przełomowa technologia wynaleziona na potrzeby filmu. Reżyser megaloman, którego ostatni hit zdobył 11 Oscarów i dotychczas nie pobity rekord boxoffice'u. "Avatar" w pierwszy weekend zarobił ponad 230 milionów dolarów, u nas zadebiutuje 25 grudnia.

Bierzcie, kręćcie i zgarniajcie dolary

Widzu! Internauto! Czy zdarzyło ci się być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i uchwycić niecodzienne wydarzenie? Jeżeli tak, to wyślij nagranie na Kontakt TVN24 i weź udział w konkursie Off Plus Camera. Zgarnij nagrodę, jak w poprzedniej edycji pan Sławomir - internauta, który znalazł się w środku trąby powietrznej, a filmik z tego wydarzenia pokazany był na festiwalu i na antenach najważniejszych stacji telewizyjnych.

Złote Globy - Polak nominowany

Znana jest lista nominowanych do Złotych Globów, nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Najwięcej nominacji otrzymał film "W Chmurach". Na liście znalazł się też twórca muzyki do "A Single Man", Polak Abel Korzeniowski.

Europejska Nagroda Filmowa dla Wajdy za "Tatarak"

Andrzej Wajda znowu doceniony. Polski reżyser, który na swoim koncie ma Oscara za całokształt twórczości, w sobotę otrzymał kolejną nagrodę - Europejskiej Akademii Filmowej (niegdysiejsze "Felixy"). Tym razem jury doceniło jego najnowszy film "Tatarak". Nagrodę - za film krótkometrażowy - otrzymał także reżyser Marcel Łoziński.

Majka Jeżowska w szpitalu

Majka Jeżowska w piątek trafiła do szpitala w Sandomierzu. Piosenkarka zasłabła w drodze na koncert. Jej menedżer Dariusz Staśkiewicz w rozmowie z tvn24.pl mówi, że stan artystki jest stabilny, a ona sama jest po prostu przemęczona.

"Nie jestem sprośny. Prawdziwe szanty są o cyckach i bzykaniu"

Nową płytą doprowadził do szału miłośników szant, zaskoczył swoich fanów i spełnił marzenie o solowym debiucie. Frontman grupy Lao Che Hubert Dobaczewski, czyli "Spięty" zdradził nam dlaczego w tawernach dostałby kuflem od piwa, po co na najnowszej płycie śpiewa o bzykaniu i dlaczego nowa płyta Lao Che będzie "absurdalna" spod znaku "pierdzenia pachą" .

Na Święta kup bibułę

Prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników najnowszej historii. W warszawskim Ośrodku Karta można kupić prawdziwy rarytas – bibułę, podziemne wydawnictwa z lat PRL.

Jak oni kolędują!

Takiej kolędy jeszcze nie było. Cała ósemka prowadzących poranny program „Dzień Dobry TVN” połączyła siły, by na tegoroczną gwiazdkę zaśpiewać wspólnie świąteczną piosenkę. Premiera w poniedziałek.

Elvis zarabia 30 lat po śmierci

Może i jest dopiero na czwartym miejscu najlepiej zarabiających martwych celebrytów, ale fani wiedzą swoje: Król jest jeden. A do kolekcji na święta będą mogli dodać najnowszą, 4-płytową kompilację 100 piosenek w pakiecie ze zdjęciami i artykułami. A poza tym: Elvis żyje!

Sukienka Hepburn sprzedana

W 1966 r. w filmie "Jak ukraść milion dolarów" Audrey Hepburn wyglądała w niej olśniewająco. Jak będzie wyglądać w niej nowa właścicielka, nie wiadomo. Wiadomo, że na aukcji zapłacono za nią 60 tys. funtów.

„I spadła na nich potworna wrona…”

Książka Jacka Dukaja, animacja Tomasza Bagińskiego i wokal Kazika Staszewskiego – artyści pod egidą IPN i NCK przypominają o stanie wojennym. Sportretowany we „Wrońcu” świat, ni to baśniowy, ni to koszmarny, ma pomóc młodym zrozumieć, co stało się 13 grudnia 1981.

Pokolenie '89, czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce

Jak wyglądali i co robili w młodości? Kto pisał listy do generała Jaruzelskiego? Kto kupił magnetowid zamiast kombajnu? Na te, oraz na całą masę innych pytań odpowiedź przynosi książka "Pokolenie '89, czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce", w której znani aktorzy, muzycy, politycy, dziennikarze i sportowcy opowiadają dziennikarce TVN24 Beacie Tadli o dzieciństwie w PRL-u, a także szansach, jakie dał im rok 1989.

Piekielną autostradą w kierunku Świąt

Duet Friend'n'Fellow zrobił wszystko, co trzeba, by podbić serca polskiej publiczności. Na jego warszawskim koncercie były rzewne ballady, covery popowych przebojów, a nawet zaśpiewana po polsku "Cicha noc". Opłaciło się - takich owacji Filharmonia Narodowa nie słyszała już dawno.

Akordeon to nie obciach

- Chodziło mi o odczarowanie akordeonu, bo był kojarzony z muzyką biesiadną, niskich lotów - zdradził Marcin Wyrostek w programie "24 godziny". - To człowiek z ogromną pasją. Kiedy staje na scenie i zaczyna grać, brzmi jak orkiestra - chwalił zwycięzcę reżyser "Mam Talent" Wojciech Iwański.

Muzeum Historii Polski zawiśnie nad ulicą. Wybrano projekt

Konkurs na Muzeum Historii Polski rozstrzygnięty - zaprojektuje je Pracownia Paczowski et Fritsch Architectes. Budynek powstanie nad Trasą Łazienkowską, która zostanie przykryta na odcinku od placu Na Rozdrożu do kładki przy Zamku Ujazdowskim.

Bachleda-Curuś dla DDTVN: "Colin to świetny ojciec"

Pierwszy wywiad Alicji Bachledy-Curuś od czasu ujawnienia jej związku z Colinem Farrellem. - Mam nadzieję, że byłam i będę dla niego wyzwaniem - mówiła aktorka w wywiadzie dla "Dzień dobry TVN". A jaki jest Colin Farrell, partner i ojciec jej dziecka? - Ma wrażliwość dość rzadką u mężczyzn, jest uduchowiony. No i jest świetnym tatą - opowiadała Bachleda-Curuś.

Marcin Wyrostek Ma Talent!

W drugiej edycji programu TVN Mam talent! zwyciężył grający na akordeonie Marcin Wyrostek. W finałowym odcinku zaczarował jury utworem "Libertango", a zachwyt najwyraźniej przeniósł się na telewidzów, bo uzyskał aż 25 procent ich głosów. Zwycięzca zdobył nagrodę: 300 tysięcy złotych.

"Złote żaby" rozdane

"Złota żaba" 17. łódzkiego Festiwalu "Plus Camerimage" trafiła do operatora filmu "Liban" Giora Bejacha. Najlepszym filmem polskim okazała się "Wojna Polsko-Ruska" w reżyserii Xawerego Żuławskiego ze zdjęciami Mariana Prokopa.

"Robotnik i kołchoźnica" wracają

Po sześciu latach nieobecności na swoje miejsce w Moskwie wróciło sztandarowe dzieło socrealizmu i zarazem jego symbol - słynna rzeźba "Robotnik i kołchoźnica". Odsłonięcia pomnika dokonał mer Moskwy Jurij Łużkow, który nazwał to "wyjątkowym, historycznym wydarzeniem dla kraju".

662 tys. dolarów za wiersze mistrza grozy

Pierwsza edycja wierszy mistrza powieści gotyckiej Edgara Allana Poe z 1827 roku została sprzedana za 662,5 tys. dolarów. To rekord, jeśli chodzi o XIX-wieczną poezję - poinformował dom aukcyjny Christies.

Nadzy górnicy w proteście przeciw wysokim podatkom

W Katowicach, w Teatrze Śląskim można oglądać wystawę obrazów pod tytułem "Górnicy w łaźni". Obrazy stworzyła śląska artystka o pseudonimie "Magdalena", aby wraz z górnikami zaprotestować w ten sposób przeciwko wysokim podatkom od pracy w Polsce.