Kultura i styl

Kultura i styl

"40 to piękny wiek. To będzie wyjątkowy festiwal"

Najważniejsza polska impreza filmowa – Festiwal Filmowy w Gdyni obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia. Organizatorzy zadbali więc, by prócz budzącego największe emocje konkursu głównego, zapewnić uczestnikom szereg innych atrakcji. - 40 to piękny wiek. To będzie absolutnie wyjątkowy festiwal – mówi Anna Wróblewska, rzeczniczka FF w Gdyni i wyjaśnia, że pojawią się na nim wszyscy żyjący laureaci wcześniejszych edycji. Platynowe Lwy za całokształt dokonań odbierze Tadeusz Chmielewski, twórca tak głośnych tytułów, jak "Nie lubię poniedziałku", czy "Gdzie jest generał...".

Przywieźli psy do Australii i rozpętali burzę. Żona Deppa oskarżona

Amber Heard jest oskarżona o dwukrotne, nielegalne wwiezienie terierów Boo i Pistol do Australii oraz o przedstawienie fałszywych dokumentów. Amerykańska aktorka ma się stawić przed sądem w Queensland 7 września, w przypadku wyroku skazującego grozi jej kara grzywny oraz nawet dziesięć lat więzienia. Sprawa nielegalnego przewozu psów ciągnie się od maja.

Witkowski skończył "happening" na salonach i pisze. Przy okazji wietrzy szafę

We wtorek Michał Witkowski ogłosił, że jego dwuletnia obecność na salonach, gdzie pojawiał się barwnych i ekscentrycznych kreacjach, oraz prowadzenie bloga o modzie było mu potrzebne do napisania powieści o polskim show-biznesie. Od kilku dni pisarz poprzez konto w portalu społecznościowym sprzedaje część swoich kolorowych ubrań. Ze sporym rabatem.

"Transseksualiści zasługują na wasz szacunek". Poruszająca mowa Caitlyn Jenner

W środę wieczorem podczas rozdania nagród ESPY, przyznawanych sportowcom przez redakcję kanału sportowego ESPN, Caitlyn Jenner, znana przed operacją zmiany płci jako Bruce Jenner, medalista olimpijski w wieloboju, otrzymała nagrodę Arthur Ashe Courage Award. Przyznaje się ją za odwagę i bohaterstwo wykazane w sporcie. Jenner ze sceny dziękowała za wsparcie rodzinie i dodawała otuchy innym transseksualistom.

"Dobry rok dla polskiego kina". Szumowska, Skolimowski i Lankosz powalczą o Złote Lwy

Demon, słysząca zmarłych terapeutka, zmęczony życiem prokurator, skłócone siostry, primadonna i syreny - oto bohaterowie filmów, które będą rywalizować o Złote Lwy, nagrodę główną najważniejszego festiwalu polskich filmów fabularnych. - To jest dobry rok dla polskiego kina - mówi Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny imprezy. W programie festiwalu jest też nowy konkurs dla filmów o "szczególnej formule artystycznej".

"Powinnam była to wyguglać". Zabawny błąd w tatuażu Jennifer Lawrence

Amerykańska aktorka wytatuowała sobie symbol chemiczny wody, czyli H2O, jednak środkową dwójkę umieściła nad literką "H" zamiast pod nią. - No tak, powinnam była to wyguglać, zanim zrobiłam sobie tatuaż, który będę miała do końca życia - skomentowała lekko sprawę Jennifer Lawrence.

Obama zabrał głos w sprawie Billa Cosby'ego

Amerykańskie media spekulują czy oskarżany o molestowanie seksualne popularny aktor Bill Cosby straci najwyższe cywilne odznaczenie w USA - Medal Wolności. Pytany o to podczas konferencji prasowej prezydent Barack Obama przyznał, że nie ma prawnego mechanizmu umożliwiającego odebranie odznaczenia. Podkreślił jednak, że żadne cywilizowane państwo nie powinno tolerować gwałtu.

Zapłacą, ale mniej. Sąd zmienił wysokość kary za plagiat "Blurred Lines"

Nie siedem, a pięć milionów dolarów odszkodowania mają zapłacić Pharrell Williams i Robin Thicke spadkobiercom Marvina Gaye'a. W marcu sąd w Los Angeles uznał ich za winnych splagiatowania utworu "Got to Give It Up" przy tworzeniu piosenki "Blurred Lines". Zyski ze sprzedaży hitu wyniosły ponad 17 milionów dolarów. Sąd odrzucił za to ich wniosek o ponowny proces w tej sprawie.

Historia jak z horroru. Zniknęła czaszka reżysera "Nosferatu - symfonia grozy"

W niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła czaszka reżysera F.W. Murnaua z jego grobu w Stahnsdorf w Niemczech. Murnau jest najbardziej znany z filmu "Nosferatu - symfonia grozy", a część nakręconych przez niego horrorów uważa się za zaginione. Policja nie wyklucza, że złodzieje mogli wykraść szczątki reżysera w celu odprawiania rytuałów okultystycznych.

Atticus Finch jako rasista. Kontynuacja kultowego "Zabić drozda" oburza

Wydana w 1960 roku powieść "Zabić drozda" Harper Lee jest zaliczana do grona najważniejszych amerykańskich książek XX wieku. Opublikowana 65 lat później powieść "Go Set a Watchman" opowiada o tym, co się stało z bohaterami po dwóch dekadach. Mała Scout dorosła, a jej tata Atticus Finch, symbol prawości i walki z segregacją rasową, w nowej powieści został rasistą i dołączył do Ku Klux Klanu. Krytycy szukają odpowiedzi na tę szokującą zmianę w biografii autorki.

Tak wygląda nowy Joker. Zwiastun oczekiwanego "Legionu samobójców"

Upiornego i szalonego Jokera zagra tym razem Jared Leto, nagrodzony w zeszłym roku Oskarem za dramat "Witaj w klubie". "Legion samobójców" to pierwsza adaptacja komiksowa, w której główne role grają antybohaterowie. Film wejdzie do kin dopiero za rok, w internecie właśnie pojawił się jego pierwszy zwiastun.

Kopacz: w Łodzi powstanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej

Podczas wyjazdowego posiedzenia rządu premier Ewa Kopacz ogłosiła, że podjęła decyzję o utworzeniu Narodowego Centrum Kultury Filmowej z siedzibą w Łodzi. Wczoraj list intencyjny w tej sprawie podpisały minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Pozował na ściankach, teraz pisze o "piekle kobiet". Witkowski szykuje nową powieść

Michał Witkowski, który od zeszłego roku pojawia się na salonach w ekscentrycznych strojach i pisze bloga modowego pod pseudonimem Miss Gizzi, oświadczył, że jego "zabawa z showbiznesem" służyła mu do zbierania materiałów do nowej powieści. Jej bohaterką ma być fikcyjna blogerka, która chce zrobić karierę na warszawskich salonach w stylu Nikodema Dyzmy. Książka jest już napisana "w połowie" i ma się pojawić na rynku w okresie "przedgwiazdkowym".

B.B. King nie został otruty. Są wyniki sekcji

Według koronera B.B. King zmarł z powodu choroby Alzheimera. Autopsja wykazała też, że 89-letni muzyk cierpiał na chorobę wieńcową, niewydolność serca spowodowaną cukrzycą typu 2, która dolegała mu od lat. W jego krwi nie stwierdzono obecności "substancji, które mogły przyspieszyć zgon".

50 Cent bez centa przy duszy? Raper ogłasza bankructwo

Znany amerykański raper i producent 50 Cent w poniedziałek złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Parę dni wcześniej artysta usłyszał wyrok, który zobowiązał go do zapłaty kilkumilionowego odszkodowania za opublikowanie sekstaśm w internecie.

Skrytykowała Donalda Trumpa, chwilę później została miss USA. "Mamy wolność słowa"

W różowej sukni bez ramiączek, z burzą blond włosów i perłowym uśmiechem. Nową miss USA została Olivia Jordan. Kilkadziesiąt minut wcześniej w serii pytań, przez którą musi przejść każda kandydatka, Jordan jako jedyna stwierdziła, że "największym problemem Ameryki jest rasizm". Widzowie, sędziowie i komentatorzy uznali to za niemal bezpośrednią krytykę pod adresem Donalda Trumpa, który kilka tygodni temu nazwał Latynosów "gwałcicielami".

Kryształowy Globus dla Amerykanów za film "Bob and the Trees". Wyróżnienie dla Anki Damian

Kryształowy Globus jubileuszowego, 50. festiwalu filmowego w Karlowych Warach przypadł skromnemu, niezależnemu amerykańskiemu filmowi "Bob and the Trees" w reżyserii Diego Ongaro. To paradokumentalna opowieść o drwalu z Massachusetts o życiu w zgodzie z naturą i potrzebie niezależności. Animowany dokument Anki Damian "Czarodziejska góra", opowiadający historię opozycjonisty Jacka Winklera, otrzymał wyróżnienie.

Ponad 300 filmów i śniadanie z reżyserem Disney'a: rusza festiwal Animator

To gratka dla miłośników rysunkowej rzeczywistości - w piątek startuje 8. Animator, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych. W planach projekcje ponad 300 filmów z całego świata. Poznaniacy będą mogli wziąć udział w warsztatach i spotkać się z mistrzami rysunku, m.in. reżyserem związanym z Disney Studio. - Na pewno opowiem o Dżinie z "Alladyna", którego stworzyłem - zachęca Erik Goldberg.

Afera pączkuje. Gwiazdy się śmieją, a policja bada "złośliwe polizanie"

Aktor Rob Lowe uznał zachowanie piosenkarki za "beznadziejne", a Susan Sarandon złośliwie zaproponowała, żeby dziś wszyscy polizali pączka w geście solidarności z Arianą Grande. Na ujawnionym w tym tygodniu filmie z kamery przemysłowej widać, jak piosenkarka w cukierni liże i opluwa pączki leżące na ladzie, a potem mówi: "Nienawidzę Amerykanów! Nienawidzę Ameryki". Nagranie analizuje teraz policja.

Zanim stały się globalną obsesją. 150 lat historii trampek

Powstały w XIX wieku, na początku nosili je tylko sportowcy, potem każdy, kto chciał prowadzić sportowy tryb życia. Jak zmieniały się przez stulecia pokaże wystawa "The Rise of Sneaker Culture", czyli krótka historia trampek Brooklyn Museum.