Kultura i styl

Kultura i styl

Rzym świętuje 2768 urodziny. Zamiast tortu nowe oświetlenie

Inauguracja oświetlenia słynnej rzymskiej alei Fori Imperiali autorstwa trzykrotnego laureata Oskara, operatora filmowego Vittorio Storaro, uświetniła przypadające we wtorek 2768. urodziny Wiecznego Miasta. Iluminacja zrobiła ogromne wrażenie na rzymianach.

Polsko-szwedzki "Intruz" startuje w Cannes

Debiut absolwenta łódzkiej Filmówki Magnusa von Horna "Intruz", ze zdjęciami nominowanego do Oscara za "Idę" Łukasza Żala, zostanie zaprezentowany w prestiżowej, niezależnej sekcji Quinzaine des Réalisateurs tegorocznego festiwalu w Cannes. To jedyna polska pełnometrażowa produkcja zakwalifikowana do udziału w tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zostały ogłoszone filmy, które zostaną pokazane w tej sekcji.

Nie żyje Jan Matyjaszkiewicz, "chyba jedyny aktor, którego Polański całował po rękach"

W Warszawie zmarł popularny i lubiany aktor filmowy i teatralny Jan Matyjaszkiewicz. Grał m.in. w "Giuseppe w Warszawie", "Wielkiej miłości Balzaka", czy w "Bożej podszewce" Stworzył wiele wybitnych kreacji teatralnych, głownie na scenach stołecznych teatrów Atenum czy Polskiego. Za rolę Saturnina Mazurkiewicza w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" uhonorowano go nagrodą Feliksa Warszawskiego.

"Szybcy i wściekli 7" z miliardem dolarów na koncie. Będzie rekord?

Film Jamesa Wana "Szybcy i wściekli 7" potrzebował dwa i pół tygodnia, by zarobić miliard dolarów. Siódma część historii o gangach, ścigających się na ulicach miast, gigantyczne powodzenie zapewnia obecności na ekranie "ożywionego" z pomocą techniki CGI Paula Walkera. Aktor zginął w wypadku w 2013 roku. W Polsce film w premierowy weekend zobaczyło aż 390 tys. widzów. Na świecie jest obecnie siódmym najbardziej kasowym obrazem wszech czasów z kwotą 1,2 miliardów dolarów.

Clarkson tłumaczy swoje zachowanie stresem. "Myślałem, że mam raka"

Jeremy Clarkson ujawnił na łamach "Sunday Times", że do awantury z producentem programu motoryzacyjnego "Top Gear", która kosztowała go utratę pracy w BBC, doszło w najbardziej stresującym dniu w jego 27-letniej karierze w stacji. - Myślałem, że mam raka - przyznał brytyjski dziennikarz.

Od romantycznych buntowników do dżihadystów

Dlaczego młodzi Europejczycy wyruszają na dżihad? Jak przekonywał w "Xięgarni" Adam Zamoyski, analogie można znaleźć w historii: wśród romantycznych buntowników, którzy szukali przygód po całym świecie i z zapałem przyłączali się do powstań i rewolucji. - Markiz La Fayette w domu się nudził, na dworze królewskim nie błyszczał, nic mu nie wychodziło (...) Pojechał, żeby się spełnić. To samo można powiedzieć o młodych muzułmanach z Manchesteru - wyjaśniał.

Kto w tym roku powalczy o Złotą Palmę? Bracia Coen na czele jury

Nanni Moretti, Gus Van Sant i Paulo Sorrentino powalczą o Złotą Palmę na 68. międzynarodowym festiwalu w Cannes. Jury konkursu przewodniczyć będzie po raz pierwszy w historii duet - bracia Joel i Ethan Coenowie. W konkursie głównym niemal wyłącznie nazwiska znanych filmowców, co potwierdza tę samą od lat strategię festiwalu. Nowością jest fakt, że po raz pierwszy od 28 lat film otwarcia - "La Tete Haute" - jest dziełem kobiety - francuskiej reżyserki Emmanuelle Bercot.

"O Boże, to moja twarz!". Znajdź w sieci swojego "obcego bliźniaka"

Poszukiwania "obcego bliźniaka", czyli nieznanej osoby wyglądającej podobnie do nas, cieszą się w mediach społecznościowych coraz większym zainteresowaniem. Wystarczy tylko opublikować swoje zdjęcie, by z pomocą innych internautów znaleźć swoje "sieciowe rodzeństwo". Wyniki takich poszukiwań bywają zaskakujące, tak jak w przypadku Niamh i Karen.

Bez znieczulenia, z ministrem u boku. Jak rodziły poprzedniczki Kate

Wielka Brytania odlicza dni do narodzin drugiego dziecka książęcej pary, które planowane są w kwietniu 2015 roku. Księżna Kate urodzi dziecko w szpitalu St. Mary's w Paddington w Londynie otoczona najlepszą opieką medyczną w Anglii. Ale członkinie rodziny królewskiej nie zawsze miały tak komfortowe warunki.

"Zwiastun lepszy niż poprzednie Gwiezdne wojny". Han Solo i Chewbacca wracają

W sieci pojawił się nowy trailer kolejnej, siódmej części "Gwiezdnych wojen". Tym razem twórcy nie tylko uchylili rąbka tajemnicy dotyczącej tego, jak będą wyglądać nowe postaci gwiezdnej sagi. Pokazali też, jak w nowej odsłonie prezentują się legendarni bohaterowie serii: Han Solo i Chewbacca. Internauci są wniebowzięci.

Gwyneth Paltrow musi przeżyć tydzień za 29 dolarów. "Po co kupiłaś aż pięć limonek?!"

Gwyneth Paltrow pokazała w mediach społecznościowych jedzenie, które kupiła za kwotę 29 dolarów. Zrobiła to w ramach akcji szerzącej świadomość na rzecz osób korzystających z tzw. bonów żywnościowych. I od razu pojawiły się głosy krytyki. "Żadna normalna rodzina nie robi zakupów w sklepie wegańskim w środku Hollywood" - zwracają aktorce uwagę internauci.

Pudelek musi zapłacić zadośćuczynienie bliskim Przybylskiej

Serwis plotkarski Pudelek.pl musi wypłacić dzieciom Anny Przybylskiej oraz jej partnerowi, Jarosławowi Bieniukowi, 300 tys. złotych zadośćuczynienia - zadecydował w środę Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi o publikację, w której podano fałszywą informację na temat śmierci aktorki. O wyroku poinformował Roman Giertych, który reprezentuje rodzinę Przybylskiej.

Bugajski nakręci film o Julii Brystygierowej, Krwawej Lunie

Ryszard Bugajski - twórca głośnego "Przesłuchania" nakręci film o Julii Brystygierowej - Krwawej Lunie, funkcjonariuszce SB w czasach stalinowskich, znanej z sadystycznego traktowania więźniów. Skupi się jednak na przemianie zbrodniarki i nawróceniu pod wpływem sióstr z Lasek. W głównej roli wystąpi Maria Mamona. W obsadzie – tym razem w roli księdza zobaczymy też Janusza Gajosa. Zdjęcia do filmu pt. "Zaćma" rozpoczną się w maju.

Rosjanie zakazują thrillera z USA. Bo źle pokazuje czasy stalinowskie

Kilka dni przed premierą rosyjskie ministerstwo kultury oraz dystrybutor postanowili zakazać wyświetlania amerykańskiego thrillera "System", którego akcja dzieje się w stalinowskim Związku Radzieckim. Pokazywanie filmu w okresie przed celebrowaniem wiktorii ZSRR nad III Rzeszą zostało uznane za "niedopuszczalne".

"Rasizm, molestowanie seksualne i dyskryminacja". Koncern oskarżany

"Niezliczone" rzekome przypadki rasizmu, seksizmu oraz dyskryminacji z powodu wagi i urody w najważniejszym sklepie amerykańskiej marki Abercrombie & Fitch opisała anonimowa pracownica firmy. To kolejne szokujące szczegóły dotyczące koncernu, którego wieloletni szef do niedawna nie chciał w sklepach i reklamach nikogo, kto nie mieści się w jego definicji ideału: młodych, chudych, pięknych i białych.

Gdzie jest Kim Kardashian? Izraelski portal wymazał ją ze zdjęć

Kim Kardashian razem z mężem odwiedziła w poniedziałek jedną z restauracji w Jerozolimie, ale czytelnicy portalu dziennika "Kikar HaShabbat" tego nie zobaczą, bo portal usunął Amerykankę ze zdjęć - donosi izraelski dziennik "Haaretc". Nie podano nawet nazwiska kobiety, pisząc o niej jako o "żonie piosenkarza Kanye Westa".

"Pszczółki" wstrząsnęły Rosją. "To mógł wymyślić tylko świnia Prosiaczek"

Ogromnym skandalem zakończyło się opublikowanie w internecie nagrania, na którym uczennice szkoły tańca "Credo" z Orenburga w Rosji prezentują swoje umiejętności w tzw. twerkingu. Ten rodzaj tańca polega na... intensywnym potrząsaniu pośladkami. O sprawie zrobiło się głośno, gdy opozycjonista Aleksiej Nawalny napisał, że tańczące dziewczyny to uczennice szkoły. Oburzeni internauci dostrzegli w nagraniu molestowanie seksualne dzieci, a rosyjski Komitet Śledczy wszczął kontrolę działalności szkoły tańca.

Śpiewał "When a Man Loves a Woman". Percy Sledge nie żyje

Amerykański piosenkarz soulowy Percy Sledge, którego wielkim przebojem była piosenka "When a Man Loves a Woman", zmarł w wieku 74 lat - poinformował we wtorek jego agent. Artysta walczył z rakiem, w 2014 roku przeszedł operację, po której nadal występował. Jak powiedział BBC agent Steve Green, Sledge zmarł w swoim domu w Baton Rouge w Luizjanie.

Manekiny, łuski, lalki. Kontrowersyjna "wystawa eksponatów" z Donbasu

W Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym w Moskwie od kilku dni można oglądać wystawę "Materiał dowodowy: Donbas. 365 dni ATO". Zebrano na niej i w realistyczny sposób przedstawiono przedmioty, które przywieziono do stolicy Rosji z ogarniętego konfliktem wschodu Ukrainy. Wśród eksponatów zwiedzający mogą zobaczyć m.in. napis "Debalcewe", spiłowany i przywieziony z tego ukraińskiego miasta przy pomocy "dziesiątków zainteresowanych osób". Na wystawie odtworzono też drastyczne sceny z sal operacyjnych i konsekwencje ostrzałów.