Kultura i styl

Kultura i styl

"Głęboko żałujemy, że do tego doszło". Znalazł się winny oscarowej wpadki

89. ceremonia rozdania Oscarów zakończona historyczną wpadką. Kiedy już ogłoszono, że najlepszym filmem został "La La Land" i wszyscy twórcy wyszli na scenę, okazało się, że zwycięzcą jest faktycznie film "Moonlight" Barry'ego Jankinsa. Teraz odpowiedzialna za koperty firma PricewaterhouseCoopers przeprasza. "Głęboko żałujemy, że do tego doszło" - czytamy w oświadczeniu.

Skandal i nagrody dla faworytów. Oscary w punktach

89. ceremonia rozdania Oscarów przeszła do historii i to na dłużej. Pomyłka Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway w najważniejszej kategorii przyćmiła całkiem niezłe żarty Jimmy'ego Kimmela, czy polityczne akcenty gali. Podsumowujemy Oscary.

Casey Affleck osiągnął aktorskie szczyty

Na takie role aktorzy czekają całe życie, nie zawsze jednak są w stanie je udźwignąć. Casey Affleck - młodszy brat słynnego Bena - wykorzystał swoją szansę w stu procentach. Rolą poharatanego przez życie Lee Chandlera w "Manchester by the sea" wspiął się na aktorskie szczyty, zgarniając Baftę, Złoty Glob i nagrody krytyków. W końcu zdobył też Oscara za najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Grażyna Torbicka opowiada, czego można się spodziewać po Oscarach

- Filmy pokazują, że aktorzy, aktorki chcą zabierać głos w sprawach społeczno-politycznych, nie chcą być tylko odtwórcami powierzonych im ról, ale chcą też swoją rolę w dzisiejszym świecie odegrać - dziennikarka Grażyna Torbicka tłumaczyła, że podczas gali wręczania Oscarów możemy się spodziewać komentarzy dotyczących świata polityki. Mówiła również o wciąż nikłej reprezentacji kobiet, które dostają statuetki za filmowe osiągnięcia.

"Zachwyt 'La La Landem' to rodzaj ucieczki przerażonego Trumpem Hollywoodu"

- Szaleństwo wokół musicalu "La La Land" to rodzaj eskapizmu przerażonego Trumpem Hollywoodu. To ucieczka od protestów na które chodzą, nerwów, strachu. Miejmy tę chwilę wytchnienia - zagłosujmy na "La La Land". A od poniedziałku, znów będziemy się oburzać i protestować - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl Jan A.P. Kaczmarek, polski kompozytor pracujący w Hollywood, zdobywca Oscara za muzykę do "Marzyciela".

Izabella Miko obstawia wygraną "La La Land"

- Film piękny, niesamowicie wzruszający. Kocham takie filmy, bo rzeczywiście to jest coś, co wzbudza nadzieję - Izabella Miko, polska aktorka mieszkająca w Hollywood, w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prognozowała, że statuetka za najlepszy film przypadnie w tym roku musicalowi "La La Land". Wyraziła również nadzieję, że tematy polityczne nie zdominują gali rozdania Oscarów.

Kto wygra Oscary? Yola Czaderska-Hayek o faworytach

Godziny dzielą nas od rozpoczęcia wielkiej gali Oscarowej. Reporter "Faktów" TVN spotkał się z Yolą Czaderską-Hayek, która jest członkiem Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Hollywood i jako jedyna Polka głosuje podczas rozdania nagród złotych Globów. Z Marcinem Wroną rozmawiała o gali i filmach, które mogą otrzymać Oskary.

Noc warta miliony. Oscary 2017 w liczbach

89. ceremonia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pod wieloma względami będzie szczególna, czego dowodzą liczby. Przygotowaliśmy zestawienie "Oscary 2017 w liczbach", które pomoże wyobrazić sobie wymiar całego oscarowego zamieszania. W niedzielę na antenie TVN24 BiS specjalne programy oscarowe, a od północy na tvn24.pl relacja na żywo z wielkiej gali.

Dobra żona i matka. Na ekranie skandalistka. Artystka totalna, która może wyrwać Oscara

Za rolę w "Elle" Paula Verhoevena odebrała właśnie drugiego Cezara w karierze, a dziś ma realne szanse zdobyć Oscara. Złoty Glob też już zgarnęła, bijąc na głowę aktorki anglojęzyczne. Isabelle Huppert - gwiazda filmów Chabrola, Godarda i Hanekego jest najbardziej utytułowaną francuską aktorką. Na ekranie nieustannie grywa skandalistki, prywatnie jest poukładaną żoną i matką trojga dorosłych dzieci. Według bukmacherów jest jedyną aktorką , która ma szanse wyrwać statuetkę Emmie Stone.

Ostatnie odkurzanie czerwonego dywanu. Przed rozdaniem Oscarów

Od rozpoczęcia tegorocznej ceremonii rozdania Oscarów dzielą nas już tylko godziny. Zanim jednak po czerwonym dywanie, prowadzącym do Dolby Theatre w Hollywood, przejdą się największe filmowe gwiazdy to sam materiał musi przejść solidne czyszczenie. Ale nie tylko tam prace wre. Jak wyglądają ostatnie przygotowania do święta kina, sprawdzał na miejscu amerykański korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

"And the Oscar goes to...". Typujemy zwycięzców

Te słowa połączone ze swoim nazwiskiem chciałby usłyszeć każdy przedstawiciel branży filmowej. 89. ceremonia wręczenia Oscarów już za kilkanaście godzin, a my próbujemy odpowiedzieć na pytania: kto wygra? kto powinien wygrać? kto powinien być nominowany?

"Chciałem napisać powieść taką, jaką sam chciałbym przeczytać"

- To jest książka, którą można czytać na takim poziomie, jak się komu podoba - mówił w "Xięgarni" o "Królu" Szczepan Twardoch. Pisarz opowiadał także o książce "Lepiej byś tam umarł", która nie trafiła jeszcze do księgarń. To wywiad-rzeka z Mamedem Khalidovem, polskim zawodnikiem sztuk walki czeczeńskiego pochodzenia.

NInA świętowała swe urodziny. Ostatnie

Prace wideo, premierowe utwory muzyczne, performance, a także wypowiedzi 20 przedstawicieli kultury polskiej stały się częścią multimedialnego eseju, zaprezentowanego w piątek w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA). W tym roku przypada 12-lecie placówki.

Kandydaci do Oscarów potępili "fanatyzm i nacjonalizm"

Reżyserzy wszystkich pięciu nieanglojęzycznych filmów nominowanych do Oscarów potępili w piątek w opublikowanym oświadczeniu "fanatyzm i nacjonalizm" w USA i w innych krajach. Twórcy dedykowali spodziewane nagrody sprawie jedności i swobody wypowiedzi.

Cezary rozdane. Gala z politycznymi akcentami

W paryskiej Salle Pleyel odbyła się w piątek wieczorem 42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Cezary uważane są za francuski odpowiednik amerykańskich Oscarów.

Babcia prasuje im logo na koszulkach, synki wychodzą na miasto w maskach

Po Franciszku Pieczce z laską na miasto wyszli młodzi. Jeszcze groźniejsi. W maskach. Z kamerą. Nagrywają tych, co trują, paląc tanim mułem. Mają logo, babcia im poprasowała na koszulkach, "bo ten smog nas zabije, to tak nie może być". To drugi spot kampanii "Nie truj sąsiada", realizowanej przez Subregion Zachodni i Planergia.pl. Tym razem w walkę z dymiącymi kominami zaangażował się popularny youtuber Rezi, czyli Remigiusz Wierzgoń z Wodzisławia Ślaskiego, jednego z najbardziej zadymionych miast na Śląsku.