Kultura i styl

Kultura i styl

23 kwietnia Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury.

Nowy film Agnieszki Holland o walijskim dziennikarzu Garecie Jonesie, adaptacja "Dywizjonu 303" przeniesiona na ekran przez twórcę "Bogów" Łukasza Palkowskiego oraz skandalizująca biografia rodzimej seksuolożki Michaliny Wisłockiej w reżyserii Marii Sadowskiej - o tych filmach będzie głośno w najbliższych miesiącach. PISF dofinansował właśnie ich twórców, którzy niebawem wejdą na plan.

W Moskwie wystawiono na aukcji unikalne wydanie "Biesów" Fiodora Dostojewskiego. W 1935 roku cały nakład został zniszczony z powodów ideologicznych. Przez dłuższy czas o tym wydaniu krążyły legendy, ponieważ nikt nie zobaczył ani jednego egzemplarza z tej edycji. Ale okazało się, że jeden cudem ocalał.

Kylie Minogue, Jess Glynne oraz operowa diwa Katherine Jenkins to tylko niektóre gwiazdy, które wystąpią na koncercie z okazji 90. urodzin królowej Elżbiety II. W wydarzeniu weźmie udział 1500 innych uczestników i statystów, którzy wystąpią z udziałem 900 koni.

Przez pięć dni około 20 tys. lesbijek z całego świata brało udział wielkiej imprezie, która odbywa się co roku na pustyni niedaleko Palm Spirngs. Wszystko w ramach największego kobiecego festiwalu na świecie, który swoimi występami uświetniają gwiazdy pop.

Amerykański przedsiębiora i wizjoner - jak pisze portal religijny Christian Times - zamierza zbudować ogromny i bardzo kosztowny religijny park tematyczny. Inwestycja ma powstać w rejonie Colorado Springs (Kolorado, USA) i będzie kosztować ponad 100 mln dolarów.

Wdowa po kierowcy porsche, w którego wypadku zginął aktor Paul Walker, nie jest w stanie udowodnić, że winę za wypadek ponosi producent samochodu - uznał sędzia. To pierwszy wyrok w procesach po tragicznym wypadku. Na rozstrzygnięcie czeka jeszcze drugi, podobny pozew, złożony przez rodzinę aktora.

O Drake'u w ostatnich tygodniach było głośno, bo do sieci wyciekały utwory z jego nadchodzącej płyty. We wtorek jednak raper zaskoczył fanów i sam podzielił się dwiema nowymi piosenkami. Jedną z nich nagrał z Jayem-Z i Kanye Westem.