Kultura i styl

Kultura i styl

To bikini wywołało reakcję ministerstwa kultury

Hanna Goor - gwiazdka izraelskiej sceny muzycznej - doprowadziła do wydania przez ministerstwo kultury tego kraju wytycznych dotyczących wyglądu artystów w czasie zgromadzeń publicznych. Decyzję sprowokowało jej bikini.

Specjalny pokaz "Smoleńska" na festiwalu w Gdyni

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się specjalny, pozakonkursowy pokaz filmu "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego - poinformowali w poniedziałek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz odbędzie się 21 września, trzeciego dnia festiwalu.

Gwiazdy "pozbawione wytworności". W kalendarzu Pirelli

Kalendarz Pirelli na rok 2017 kontynuuje, wprowadzoną w zeszłym roku, rewolucję w pokazywaniu kobiecego piękna - wtedy to autorzy albumu zrezygnowali z aktów. W tym roku najsłynniejszy kalendarz świata skupiony jest wokół wybitnych aktorek. Jest również akcent polityczny. Autorem zdjęć, po raz trzeci w historii kalendarza, został Peter Lindbergh.

"Od świętej do dziwki, by na powrót zostać obwołaną świętą. I to wszystko w jednym życiu"

Obok Grety Garbo była najsłynniejszą szwedzką aktorką w historii kina. Kochał się w niej Alfred Hitchcock, zaś Federico Fellini nazywał najpiękniejszą istotą na Ziemi. Dla świata pozostała delikatną, zakochaną w dawnym kochanku Ilzą ze słynnej "Casablanki" Michaela Curtiza, choć zagrała mnóstwo ról i zdobyła trzy Oscary. Uważana za wcielenie cnót, nazywana kobietą-aniołem, porzucając męża dla Roberta Rosselliniego, stała się bohaterką jednego z największych skandali Hollywoodu. Ingrid Bergman odeszła 29 sierpnia 1982 roku w dniu swoich 67 urodzin.

Sonia Rykiel nie żyje. Pionierka mody miała 86 lat

Sonia Rykiel, jedna z najważniejszych projektantek w historii współczesnej mody, zmarła w czwartek w wieku 86 lat. "Królowa dzianiny" pochodziła z rodziny polsko-rumuńskich Żydów. Stworzyła jedno z najbardziej rozpoznawalnych imperiów mody.

Zmarł wybitny operator filmowy Krzysztof Ptak

Nie żyje Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – podała Szkoła Filmowa w Łodzi. Był autorem zdjęć m.in. do "300 mil do nieba", "Panny Nikt", "Historii kina w Popielawach", "Ediego", "Domu Złego" i "Papuszy".

Książka Pileckiego wśród najlepszych o misjach wojennych

"Wall Street Journal" zaliczył "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".

Najbardziej aspołeczna artystka świata zachwyciła Kraków

Pisała piosenki dla najpopularniejszych wokalistek świata, a po wyjściu z nałogów i depresji powróciła na szczyty światowych list przebojów. Dzisiaj 40-letnia Sia otwarcie opowiada o ciężkiej drodze jaką przebyła, by móc swobodnie poczuć się na scenie. Australijska artystka wystąpiła w piątek po raz pierwszy w Polsce na Kraków Live Festival, wprowadzając do Polski zupełnie nową jakość scenicznych występów.

"Konkurs był ustawiony". Kolejne zamieszanie wokół Teatru Polskiego

Zespół Teatru Polskiego zapowiada protest w związku z wyborem Cezarego Morawskiego na dyrektora placówki. Artyści chcą, by w teatrze pozostał obecny szef Krzysztof Mieszkowski. Związany z wrocławską sceną reżyser Krystian Lupa przerwał pracę nad nowym spektaklem, twierdząc, że "konkurs był ustawiony".

Polityczny manifest, wielka impreza rave i historia elektro

Trzy dni, dwie sceny i 18 koncertów, wśród nich legendy współczesnej muzyki rozrywkowej: Massive Attack, The Chemical Brothers, Sia, Roisin Murphy czy polski Hey. Najbardziej wyczekiwane gwiazdy tegorocznej edycji Kraków Live Festival przygotowały publiczności niezapomniane przeżycia, tworząc unikalne widowiska.

Trzy polskie filmy powalczą o Europejską Nagrodę Filmową

Trzy polskie filmy: "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej oraz "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego powalczą o nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej. Obok nich staną również dwie koprodukcje z udziałem polskich filmowców i dotacją PISF-u. Wśród 50 tytułów wybranych z całej Europy są tak świetne produkcje jak "Julietta" Pedro Almodovara", "Pokój" Lenny'ego Abrahamsona z oscarową kreacją Brie Larson czy "Boska Florence" Meryl Streep. Nominacje ogłoszone zostaną 5 listopada w Sewilli.

"Ida" i "Pianista" wśród najlepszych filmów XXI wieku

"Ida" Pawła Pawlikowskiego i "Pianista" Romana Polańskiego to jedyne dwa polskie filmy, które znalazły się w zestawieniu 100 najlepszych filmów świata powstałych po 2000 roku przygotowanym przez BBC na podstawie ankiet rozesłanych do czołowych krytyków filmowych z całego globu. W zestawieniu nie brakuje niespodzianek.

Oto najlepiej zarabiające aktorki świata

Jennifer Lawrence drugi raz z rzędu znalazła się na szczycie zestawienia najlepiej zarabiających aktorek świata magazynu "Forbes". Zaraz za nią znalazły się Melissa McCarthy oraz Scarlett Johansson, które zamieniły się kolejnością w rankingu.

Gitarzysta Architects zmarł w wieku zaledwie 28 lat

Tom Searle, znany gitarzysta, od ponad 3 lat walczył z rakiem. "Zespół nigdy nie będzie taki sam" - powiedział brat bliźniak utalentowanego muzyka, Dan Searle. Obaj należeli do brytyjskiego zespołu Architects.

Ewa Ewart z nagrodą Neptuna. "Jest naszym oknem na świat"

Ewa Ewart, autorka filmów dokumentalnych, laureatką Neptunów 2016. Nagroda prezydenta Gdańska przyznawana jest polskim i zagranicznym twórcom, którzy pozostawiają trwały ślad w historii Gdańska i promują wartości mające dla miasta szczególne znaczenie. W tym roku do grona laureatów dołączyli również kompozytor Paweł Mykietyn oraz była dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - Agnieszka Odorowicz.

Boska Meryl. 10 filmów, które tego dowodzą

Nie ulega wątpliwości, że każdy miłośnik kina widział przynajmniej jeden film z Meryl Streep. I każdy kinoman ma swój ulubiony. W sobotę 19 sierpnia do polskich kin wszedł film "Boska Florence", w którym aktorka wciela się w Florence Foster Jenkins - "najsłynniejszą, najgorszą śpiewaczkę operową świata". To dobra okazja, żeby przypomnieć sobie ciekawsze role Streep.

Muzyczne legendy w Polsce. Rusza Kraków Live Festival

Sia, Massive Attack, The Chemical Brothers i Roisin - każdy z tych artystów wniósł swoją część w historię muzyki rozrywkowej. Wszyscy wystąpią w ten weekend w Krakowie na Kraków Live Festival. Impreza potrwa do niedzieli, a zakończy ją specjalny koncert Muse.

Silna polska reprezentacja w Toronto. To tutaj pojawiają się faworyci do Oscara

Najnowszy film Andrzeja Wajdy "Powidoki" o Władysławie Strzemińskim oraz dramat "Maria Skłodowska-Curie" będą miały swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Polska reprezentacja na jednej z najważniejszych dorocznych imprez poświęconych kinematografii jest wyjątkowo silna. 41. edycja imprezy potrwa od 8 do 18 września.

Prawdziwy bohater nigdy się nie starzeje. Robert Redford kończy 80 lat

Jest jednym z najbardziej charyzmatycznych aktorów w historii amerykańskiego kina. Był szpiegiem i rewolwerowcem, jak sam wspominał, przez długi czas w karierze przeszkadzała mu uroda. Sporą część swojego majątku przeznacza aktualnie na rzecz ruchu ekologicznego oraz rozwój kina niezależnego. Robert Redford kończy 80 lat.

"Nie wezmę udziału w Super Bowl. To nie jest widowisko muzyczne"

Super Bowl, doroczny finał ligi futbolowej, to w USA nieformalne święto narodowe. Podczas przerwy meczu odbywają się 15-minutowe koncerty największych światowych sław muzyki rozrywkowej. NFL zabiegało o występ Adele w lutym 2017, jednak Brytyjka odmówiła, tłumacząc, że to nie jest show dla niej.

Gwiazdor wyrzucony z "Zabójczych umysłów". Kopnął scenarzystę

Aktor Thomas Gibson, odtwórca roli jednej z kluczowych postaci serialu "Zabójcze umysły", musi pożegnać się rolą. Na planie miało dość do sprzeczki aktora ze scenarzystą, która skończyła się tym, że Gibson miał kopnąć swojego adwersarza - podają amerykańskie media.