Kultura i styl

Kultura i styl

Komu Halina Frąckowiak życzyła, by jej nie zapomniał? Co do przekazania Polakom miał John Fitzgerald Kennedy? Co Maryla Rodowicz, Bogusław Kaczyński i Iron Maiden robili w poznańskim hotelu Merkury? Odpowiedzi na te pytania odnajdziecie w książce "Historie warte Poznania. Od PeWuKi i Baltony do kapitana Wrony" Filipa Czekały, dziennikarza portalu tvn24.pl. Jednym z patronów książki jest TVN24.

To jedna z najpiękniejszych aktorek w historii naszego kina. "Za jej Poli Raksy twarz, każdy by się zabić dał" - śpiewał zespół PerFect w słynnej "Autobiografii". Choć zagrała wiele ciekawych ról w głośnych filmach, w pamięci widzów pozostaje rudowłosą, piękną sanitariuszką Marusią z serialu "Czterej pancerni i pies". Dziś Pola Raksa kończy 75 lat.

Za nami 9. odcinek "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Uczestnicy mieli okazję pokazać się z nieco innej strony niż zwykle. Jurorzy wyróżnili wspaniały taniec Oli i Stefano. Mniej szczęścia mieli Maja i Nader, którzy pożegnali się z programem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie internetowej komentarz do sprawy zwolnienia szefa Instytutu Książki Grzegorza Gaudena. Przeciwko tej decyzji protestowali pisarze.

W piątek 15 kwietnia na przedmieściach San Francisco, w domu jednego z najbogatszych biznesmenów z branży technologicznej Shervina Pishevara, pojawi się George Clooney wraz z żoną. Usiądzie przy stole z jednym z dwóch ubiegających się o walkę w wyścigu prezydenckim kandydatów Partii Demokratycznej. Kolacja to forma zbierania funduszy na kampanię Hillary Clinton. Wyborcy popierający Berniego Sandersa zapowiadają protest.

W środę rusza kolejna odsłona Ery Jazzu. Koncerty festiwalowe odbywać będą się w kilku salach oraz klubach Poznania. Usłyszymy m.in. saksofonistę Chico Freemana, wokalistkę Chinę Moses czy poznańskiego gitarzystę Dawida Kostkę.

Wyznaczono nagrodę 25 tys. dolarów za informację o skradzionych siedmiu obrazach Andy’ego Warhola - poinformowało w poniedziałek wieczorem FBI. Cenne dzieła sztuki "króla popartu" skradziono w minionym tygodniu z Springfield Art Museum w Springfield w stanie Missouri.