Kultura i styl

Kultura i styl

Prezydent na "Smoleńsku", jego żona na komedii Woody'ego Allena

"Pierwszej damie towarzyszyła córka Kinga, obie sprawiały wrażenie naprawdę zrelaksowanych" - opisywała dziennikarka "Polityki" na internetowych stronach tygodnika. Spostrzegła obie panie na seansie komedii Allena "Śmietanka towarzyska" w warszawskiej Kinotece. W Teatrze Wielkim niemal w tym samym czasie trwała premiera filmu "Smoleńsk". Tam na widowni siedział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Znakomitości ocenią polskie filmy. Festiwal budzi emocje, ale "Gdynia to przetrzyma"

Filip Bajon - znany reżyser, scenarzysta i pisarz, będzie przewodniczył pracom jury Konkursu Głównego 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, z czego aż siedem to debiuty. Festiwal otworzy "Królewicz olch" Kuby Czekaja. Platynowe Złote Lwy przyznawane za dorobek życia odbierze Janusz Majewski. Impreza odbędzie się w dniach 19-24 września.

Potoroczyn odwołany, Olendzki na jego miejsce. "Bardzo doświadczony dyplomata"

Krzysztof Olendzki, dyplomata i były wiceminister kultury w latach 2006-2007, został powołany na dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - poinformował w środę w Warszawie wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dzień wcześniej odwołany został poprzedni dyrektor, Paweł Potoroczyn. Resort tłumaczył, że z powodu "utraty zaufania".

Adamowicz o połączeniu muzeów: Gliński wykonał instrukcję polityczną prezesa Kaczyńskiego

- Minister Gliński, zamiast kierować się opinią fachowców, wykonał instrukcję polityczną wydaną już rok temu przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - tak prezydent Gdańska skomentował decyzję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Mimo wcześniejszych protestów nowa instytucja zacznie działać 1 grudnia.

"Decyzja o połączeniu muzeów wadliwa prawnie"

Zdaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Pawła Machcewicza decyzja ministerstwa kultury o połączeniu tej placówki z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 jest „wadliwa prawnie”. Dyrektor nosi się z zamiarem zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.

Reportaż o skomplikowanej ukraińskiej układance finalistą Nagrody Nike 2016

"To nie jest kolejna książka o Majdanie i o wojnie w Donbasie. Owszem, jest tam i Donbas, jest i Majdan, ale stanowią tylko część skomplikowanej układanki, która nazywa się Ukrainą" - czytamy w opisie reportażu Ziemowita Szczerka "Tatuaż z tryzubem". Szczerek jest drugim finalistą tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Nike.

Mija 15 lat od premiery "Dziennika Bridget Jones"

Dokładnie 15 lat temu na ekranach kin zadebiutowała komedia "Dziennik Bridget Jones", ekranizacja bestsellerowej książki autorstwa Helen Fielding. Film z miejsca stał się międzynarodowym przebojem. W tym miesiącu do kin trafi trzecia część przygód Bridget - kobiety którą pokochały miliony.

Rok Kieślowskiego. Projekcje w Gdyni, Warszawie i online

W 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, laureata pierwszej Europejskiej Nagrody Filmowej. W ramach obchodów Roku Kieślowskiego odbędą się m.in. projekcje filmowe festiwalu w Gdyni, maraton online filmów twórcy oraz wystawa zdjęć.

Opowieść o najbardziej dramatycznym roku stulecia w finale Nagrody Nike 2016

- Chciałam dowiedzieć się, jak to było w 1945 r. z perspektywy pyłku, czyli człowieka, którym przez ten czas rzucały losy historii - mówiła w programie "Xięgarnia" TVN24 Magdalena Grzebałkowska. Jej opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia "1945. Wojna i pokój" jest pierwszym z siedmiu finalistów tegorocznej Literackiej Nagrody NIKE.

"La La Land" oscarowym pewniakiem i świetny serial "Młody papież". Wenecja na półmetku

Festiwal w Wenecji właśnie osiąga półmetek i jak na razie brak faworyta, choć entuzjastyczne recenzje zebrały takie tytuły jak "Nocturnal Animals" Toma Forda, "Frantz" Francoisa Ozona i musicalowy "La La Land" typowany na oscarowego pewniaka. Przed publicznością jednak jeszcze wielkie nazwiska, jak choćby Mallick i Kusturica. Na razie jednak za największe wydarzenie festiwalu uznano zaprezentowane poza konkursem dwa odcinki serialu w reżyserii Paola Sorrentina "Młody papież" z Jude'em Lawem w roli tytułowej.

Ruszyła kolejna edycja "Mam Talent!" Specjalne zadanie dla widzów

Ruszyła kolejna, dziewiąta już edycja programu „Mam Talent!”. Jurorzy, Agnieszka Chylińska, Małgorzata Foremniak i Augustin Egurrola po raz kolejny musieli zmierzyć się z trudnym zadaniem i ocenić tych, którzy zjawili się na eliminacjach na Pomorzu. W tej edycji specjalne zadanie mają także widzowie, którzy pełnią rolę czwartego jurora.

Cztery minuty hołdu dla Skolimowskiego

W związku z uhonorowaniem dorobku Jerzego Skolimowskiego Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Xawery Żuławski przygotował hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich filmowców. W krótkim nagraniu widać sceny z filmów Skolimowskiego, a w tle słychać muzykę Krzysztofa Komedy, z którym reżyser często współpracował.

Jak długo możemy żyć? Rusza Festiwal Przemiany

Jakie są uroki śmiertelności? Gdzie leży granica udoskonalania człowieka? Odpowiedzi na takie pytania będzie można poszukać uczestnicząc w Festiwalu Przemiany, który odbędzie się na początku września w Centrum Nauki Kopernik. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pokusa nieśmiertelności".