Kultura i styl

Kultura i styl

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało na swojej stronie internetowej komentarz do sprawy zwolnienia szefa Instytutu Książki Grzegorza Gaudena. Przeciwko tej decyzji protestowali pisarze.

W piątek 15 kwietnia na przedmieściach San Francisco, w domu jednego z najbogatszych biznesmenów z branży technologicznej Shervina Pishevara, pojawi się George Clooney wraz z żoną. Usiądzie przy stole z jednym z dwóch ubiegających się o walkę w wyścigu prezydenckim kandydatów Partii Demokratycznej. Kolacja to forma zbierania funduszy na kampanię Hillary Clinton. Wyborcy popierający Berniego Sandersa zapowiadają protest.

W środę rusza kolejna odsłona Ery Jazzu. Koncerty festiwalowe odbywać będą się w kilku salach oraz klubach Poznania. Usłyszymy m.in. saksofonistę Chico Freemana, wokalistkę Chinę Moses czy poznańskiego gitarzystę Dawida Kostkę.

Wyznaczono nagrodę 25 tys. dolarów za informację o skradzionych siedmiu obrazach Andy’ego Warhola - poinformowało w poniedziałek wieczorem FBI. Cenne dzieła sztuki "króla popartu" skradziono w minionym tygodniu z Springfield Art Museum w Springfield w stanie Missouri.

23 kwietnia Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury.

Nowy film Agnieszki Holland o walijskim dziennikarzu Garecie Jonesie, adaptacja "Dywizjonu 303" przeniesiona na ekran przez twórcę "Bogów" Łukasza Palkowskiego oraz skandalizująca biografia rodzimej seksuolożki Michaliny Wisłockiej w reżyserii Marii Sadowskiej - o tych filmach będzie głośno w najbliższych miesiącach. PISF dofinansował właśnie ich twórców, którzy niebawem wejdą na plan.