Z kraju

Z kraju

Polacy nie chcą wracać do kraju

Pracować, kupić mieszkanie i sprowadzić rodzinę – taki jest cel rodaków na emigracji. Wielkich powrotów nie będzie, rosnących przelewów do kraju też - informuje wtorkowa "Puls Biznesu".

Rozwód a alimenty. Kiedy i jak można o nie wystąpić?

Rozwód rodziców to czasami trudne do przewidzenia konsekwencje dla dzieci. Temat ten wiąże się także z trudnym tematem finansowym. Kiedy zatem należy zacząć domagać się alimentów i w jakiej wysokości? W programie "Biznes dla ludzi" mówił Paweł Blajer.

Czasowe umowy na rynku pracy w Polsce to "miecz obosieczny"

Bardzo duża liczba umów czasowych na rynku pracy w Polsce może być "mieczem obosiecznym", bo nie zapewnia fundamentów dla trwałego wzrostu w średnim i długim okresie - wynika z najnowszego raportu dyrekcji ds. gospodarczych i finansowych w Komisji Europejskiej.

TMZO z Nagrodą im. Jana Wejcherta. "Mało kto wierzył, że to się uda"

Laureatem tegorocznej Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii “Sukces” został Jarosław Józefowicz, prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych. Józefowicz był gościem programu “Bilans” w TVN24 Biznes i Świat. - Na początku lat 90. podróżowaliśmy po świecie, uczyliśmy się biznesu. W tamtym momencie wiedzieliśmy, jak chcemy postępować. Mało kto wierzył, że to się uda - powiedział Józefowicz.

Najpotężniejszy superkomputer w historii Polski zaczyna liczyć. Prometheus ma moc 40 tys. pecetów

Waży 30 ton i jest upchnięty w 15 szafach, a w ciągu jednej sekundy może wykonać więcej operacji niż 50 tysięcy zwykłych komputerów. Od dziś na Akademii Górniczo-Hutniczej działa najpotężniejszy superkomputer w historii Polski – Prometheus. Jak ogłoszono, aby dorównać możliwościom Prometheusa, należałoby wykorzystać ponad 40 tys. najwyższej klasy komputerów PC w najmocniejszej konfiguracji, połączonych superszybką siecią i zarządzanych bardzo wyrafinowanym oprogramowaniem. Maszyna przyczyni się do przełomu cywilizacyjnego polskiej nauki?

Airbus zapowiada, że stworzy prawie 4 tys. miejsc pracy w Polsce

Airbus Helicopters do 2020 roku stworzy w Polsce 1250 "bezpośrednich" i 2,5 tys. "pośrednich" miejsc pracy - powiedział Agencji Reutera Guillaume Faury, prezes Airbus Helicopters. Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów. MON ogłosił we wtorek, że do kolejnego etapu testów praktycznych w przetargu na śmigłowce dla polskiej armii jako jedyny przeszedł H225M ("Caracal") oferowany przez francuskiego producenta.

Putin o Krymie, tragedia w Nepalu. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - o tym na antenie TVN24 Biznes i Świat. Będziemy analizować też słowa Putina, który oznajmił, że celem zachodnich sankcji przeciwko Rosji jest powstrzymanie jej rozwoju.

Indeks Postępu Społecznego: Norwegia na czele, Polska w trzeciej dziesiątce

Wzrost gospodarczy to jeden z głównych wskaźników mierzących rozwój danego kraju. Ale są też inne. Wśród nich tzw. Indeks Postępu Społecznego (Social Progress Index). Opisuje on kraje w największym stopniu spełniajace podstawowe potrzeby obywateli. W najnowszym zestawieniu najbardziej społecznie rozwiniętym krajem okazała się Norwegia.

Nowy tydzień. Ostatnie dni na PIT, ceny i praca

Już tylko kilka dni zostało na rozliczenie się z fiskusem i złożenie deklaracji PIT. W nowym tygodniu czekamy też na ważne dane z Europy i z Polski. O niektórych terminach powinni pamiętać też przedsiębiorcy.

NFZ żąda od lekarzy pieniędzy. Za "protest pieczątkowy"

Od kilku tysięcy lekarzy NFZ domaga się zwrotu pieniędzy za bezprawnie wystawione recepty na leki refundowane w okresie tzw. protestu pieczątkowego w 2012 r. Wysłane do lekarzy wezwania opiewają na kilka milionów złotych; część spraw trafia na drogę sądową.

Europa ma problem z imigrantami. Polska gotowa na ich przyjęcie?

Europa zastanawia się, jak radzić sobie z nielegalnymi imigrantami, którzy tu szukają pracy lub po prostu szansy na przeżycie. Z kolei w Polsce najwięcej jest uciekinierów z Czeczenii, dla których Polska jest krajem tranzytowym, ale też dla Ukraińców. Ci drudzy jednak chcieliby u nas zostać. Czy jesteśmy gotowi na ich przyjęcie?

Czarnobyl, Żarnowiec i 60 lat polskiego snu o atomie. Energetyka przyszłości czy utopione pieniądze?

- Podczas lekcji fizyki wyszliśmy przed szkołę i na liczniku Geigera sprawdziliśmy poziom promieniowania: wskazówki latały jak szalone. Ale nikt nie panikował, dostaliśmy płyn Lugola, mówiono nam, że jesteśmy bezpieczni – Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu wspomina dzień, w którym dowiedział się, że doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej i jednej z największych katastrof przemysłowych XX wieku. To wydarzenie pogrzebało polskie plany budowy elektrowni atomowej. Rząd III RP wraca do projektu EJ, ale wielu wieszczy, że spotka ją ten sam los, co elektrownię w Żarnowcu.

Szkło w zupie, zatrucie i leczenie? Zobacz, czy należy ci się odszkodowanie

W czasie wakacyjnych podróży zapewne wielokrotnie skorzystamy z możliwości jedzenia w lokalnych barach i restauracjach. Co jednak w sytuacji, gdy wśród nich trafi się taka, która nie spełni naszych oczekiwań i w otrzymanym daniu znajdziemy np. szkło lub po prostu zatrujemy się? Czy możemy domagać się rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu? Tę kwestię wyjaśnił Paweł Blajer w rozmowie z adwokat Elizą Kuną w programie “Biznes dla ludzi”.

"Świat", 24.04

- Rosja nie wie, w którą stronę pójść. Sankcje dają się rosyjskiej gospodarce mocno we znaki - powiedział Grzegorz Schetyna, który był gościem programu "Świat". Minister spraw zagranicznych podkreślił, że "sankcje muszą zostać przedłużone w oczekiwaniu na implementację i przyjęcie zapisów z Mińska". Pytany o zablokowanie przejazdu grupy Nocnych Wilków przez Polskę, Schetyna powiedział, że to "próba prowokacji politycznej na którą trzeba reagować bardzo jednoznacznie. Tutaj nie ma miejsca na kalkulację".