Wakacje w Egipcie są bezpieczne? Prezes TUI Polska: dziś wysłaliśmy tam 100 turystów

Wakacje w Egipcie są bezpieczne? Prezes TUI Polska: kurorty są hermetycznie odgrodzone
Wakacje w Egipcie są bezpieczne? Prezes TUI Polska: kurorty są hermetycznie odgrodzone
TVN24 BiS
Wakacje w Egipcie są bezpieczne? Prezes TUI Polska: kurorty są hermetycznie odgrodzoneTVN24 BiS

- Zawsze jesteśmy gotowi ewakuować naszych klientów z Egiptu. To koszt tysiąca złotych za osobę - powiedział Marek Andryszak, prezes TUI Polska. Dodał, że obecnie ten kierunek jest bezpieczniejszy i sam bez obaw wybrałby się tam na wakacje. - Kurorty są hermetycznie odgrodzone od reszty kraju - dodał.

Marek Andryszak, prezes TUI Polska podkreślił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat, że jego firma "nie oferuje regionu Synaju od ponad roku". - Natomiast oferuje Hurghadę, która znajduje się po stronie afrykańskiej, po drugiej stronie morza Czerwonego. To blisko Szarm el-Szejk, ale pod względem bezpieczeństwa to inny region, nad którym rząd egipski dużo bardziej panuje niż nad regionem Synaju - powiedział Andryszak i dodał, że nigdzie na świecie w 100 proc. nie można wykluczyć ryzyka terrorystycznego ataku. - Nie możemy go wykluczyć także w Warszawie. Do takiego ataku może dojść wszędzie na świecie. Nie można obarczać Egiptu, bo to akurat tam się stało - dodał.

Jest bezpiecznie?

Prezes TUI Polska przyznał, że jego firma ma około stu klientów, którzy dziś wylatują do Egiptu. - Dziś jest pierwszy wylot, bo w sezonie letnim nie oferowaliśmy Egiptu. Myślę, że nasi klienci właśnie dolatują na miejsce i na pewno wylecieli już ze świadomością tego, co się działo w Szarm el-Szejk. To nie są nieświadomi klienci. Sądzę, że oni będą teraz używać urlopu i się bawić - powiedział Andryszak. Odniósł się również do ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które "odradza podróże do Egiptu". - Tam jest jasno napisane "nie podróżuj z wyjątkiem kurortów turystycznych". Jeżeli się jest w Egipcie, zna specyfikę kraju, to wie się też o tym, że kurorty turystyczne są hermetycznie odgrodzone od reszty kraju. W kurortach trudno jest się poruszać bez kontaktu wzrokowego z policją lub wojskiem. To są bardzo dobrze chronione miejsca - podkreślił Andryszak. Z tą opinią zgodził się Tomasz Rosset, ekspert ds. turystyki. - Pokazuje to ostrzeżenie MSZ, a nasz resort spraw zagranicznych jest dosyć drobiazgowy i bardzo ostrożny. Czasem nawet przesadnie. W tym przypadku ostrzeżenie dotyczące Egiptu jest bardzo wyraźne: nie podróżuj indywidualnie, w głąb Egiptu. A jeśli chodzi o same kurorty, to przy wyjazdach zorganizowanych jest to możliwe - mówił Tomasz Rosset.

Co z Egiptem?

Andryszak stwierdził na antenie TVN24 Biznes i Świat, że w medialnym przekazie raz na jakiś czas pokazywane są tragiczne wydarzenia z Egiptu, czy Tunezji, a to odpycha potencjalnych klientów. - Przemysł turystyczny w tych krajach jest w ogromnym kryzysie - podkreślił prezes TUI. Rosset zgodził się, że Tunezja i Egipt przeżywają trudne chwile, ale w przypadku Egiptu mówimy o zagrożeniu od lat. - Jeżeli Egipt oferuje bardzo dobry produkt, w bardzo dobrej cenie, to okazuje się, że sporo turystów albo zapomina albo nie chce pamiętać o pewnych wydarzeniach. Trudno odpuścić te kraje i oddać je terrorystom, bo to byłby bardzo zły sygnał i prognoza na przyszłość - powiedział Rosset. Prezes TUI Polska stwierdził, że gdyby pojawiła się konieczność ściągnięcia do Polski wszystkich turystów, to byłoby to możliwe. - Jeżeli rząd zmieni nastawienie, powie żeby ewakuować, to nie mamy wyboru i przestajemy latać. Zawsze jesteśmy gotowi to zrobić. To tylko kwestia kosztów. Gdyby była taka potrzeba, to klienci jutro wróciliby do Polski - zapewnił Andryszak.

Ogromne koszty

- Dla biura podróży oznaczałoby to koszty w wysokości około tysiąca złotych na miejsce. Samolot ma około 200 miejsc, a więc 200 tys. złotych dodatkowych kosztów. W tej branży tak się dzieje, że bez takiego ryzyka nie da się działać - dodał. Pytany, czy poleciałby teraz do Egiptu bez wahania odparł, że "tak". Zgodził się z nim Rosset, który również nie obawiałby się wakacji w Egipcie. - Poleciałbym, bo po takich tragicznych wydarzeniach środki bezpieczeństwa są tak nasilone, że de facto jest czasem bezpieczniej niż wcześniej. Obecnie podróż do Egiptu nie byłaby obarczona takim ryzykiem - wyjaśnił.

Polskie biura na razie nie zawieszają wycieczek do Egiptu
Polskie biura na razie nie zawieszają wycieczek do EgiptuTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP