Z kraju

Z kraju

Co z tym frankiem? Przewalutować kredyt czy czekać?

Nie warto teraz przewalutować kredytu we franku szwajcarskim - mówili zgodnie na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk domu inwestycyjnego Xelion i Roland Paszkiewicz szef działu analiz CDM PEKAO. Podkreślali też, że nie można demonizować ew. skutków szwajcarskiego referendum ws. rezerw złota.

Antyimigranckie nastroje na Wyspach. Ewart: To zjawisko stosunkowo nowe

- Sama przez 20 lat byłam imigrantką w Wielkiej Brytanii. Była ona znana z tego, że jest krajem niesłychanie tolerancyjnym. To było to, co przyciągało imigrantów z innych krajów. Ta ksenofobia jaką można dziś zobaczyć w brytyjskiej polityce, to jest zjawisko stosunkowe nowe - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Ewa Ewart.

Rafał Hirsch po szczycie klimatycznym: nie wiem, po ile będzie prąd w 2030 roku

Widziałem dziś w telewizorze jednego posła, który mówił o tym co będzie w 2030 roku. Wpadłem w podziw i zadumę jednocześnie, bo jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto przewidywałby przyszłość na 16 lat do przodu. Nie hipotetycznie, warunkowo, z niuansami, tylko tak po prostu. Obawiam się, że ten poseł może nie być wyjątkiem, inni może bardziej skrycie, ale też mogą podejrzewać, że wiedzą jak będzie w 2030 roku.

Maciej Sokołowski: Polska osiągnęła, co chciała, ale bez inwestycji będzie energetycznym skansenem

Polska osiągnęła to, co chciała. Nasza strategia była prosta: niech Europa ogranicza sobie limity CO2, jeśli ją na to stać, ale niech da nam spokój, bo Polska gospodarka ich nie wytrzyma. Zgodziliśmy się więc z ogólnym hasłem, które teraz pojawi się w zachodnich nagłówkach: "Europa redukuje emisję o 40 proc.", ale dla nas istotne jest to, co zostało dopisane drobnym drukiem - pisze z Brukseli nasz korespondent Maciej Sokołowski.

Jak przekonywać dzieci do zdrowego jedzenia? Komentuje Pascal Brodnicki

Wszystkie kluby poselskie poparły w środę w Sejmie projekt, którego celem jest zakaz sprzedaży w szkołach "śmieciowego jedzenia". Chodzi o takie produkty, jak np. chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym te energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia wprowadza zakaz sprzedaży w szkołach żywności, której spożywanie w nadmiarze może być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych.

"Bez weta ws. emisji CO2 przemysł brudny przeniesie się poza UE"

- Jeśli pakiet klimatyczny przejdzie, to przemysły brudne, energochłonne przeniosą się gdzie indziej. Z punku widzenia globalnego jest prawie wszystko jedno, czy cementownia pracuje w Polsce czy w Pakistanie. Jeśli będzie pracować w Pakistanie, to ten cement będzie trzeba dodatkowo wozić do Europy - uważa Piotr Woźniak, ekspert ds. energetyki. Na antenie TVN24 BiŚ dyskutował z nim Franciszek Bobrowski z OPZZ.

Rosyjscy szpiedzy w Warszawie. "Byli, są i będą"

- Szpiedzy byli, są i będą - komentował ujawnienie zatrzymanie dwóch rosyjskich szpiegów Vincent V. Severski, były oficer wywiadu. Jak dodał Robert Zieliński, dziennikarz tvn24.pl: - Nie było tu żadnej gry służb specjalnych. Tym się różnimy od reżimów, że takie rzeczy należy wyjaśniać opinii publicznej.

Bez rewolucji po synodzie. Komentują Magdalena Ogórek i Jacek Pałasiński

Nowa faza papiestwa, głęboki rozłam w kościelnej hierarchii, wielki przełom w podjęciu kontrowersyjnej tematyki - tak włoska prasa komentuje zakończony w niedzielę synod. Poświęcony on był rodzinie. W jego końcowym dokumencie, ogłoszonym w sobotę w Watykanie, podkreślono, że nie ma żadnych analogii między związkami homoseksualistów a małżeństwami. Synod uznał sprawę komunii dla rozwodników będących w nowych związkach za wymagającą pogłębienia.

Rafał Hirsch: Dlaczego rynek znów boi się rozpadu strefy euro?

Kryzys wrócił do strefy euro. Jak można było zobaczyć w ostatnim tygodniu na rynkach finansowych jest to znów kryzys egzystencjalny, a nie obawa przed zwykłą recesją. Znów, podobnie jak w 2011 i 2012 chodzi o niepewność co do trwałości całej instytucji, jaką jest strefa euro. Dziś widać wyraźnie, że efektowna obrona strefy w wykonaniu Mario Draghiego z 2012 może na dłuższą metę okazać się nieskuteczna.

Jan Niedziałek: Ekonomia, kierowco!

Kocham motoryzację. To jednak trudna miłość. Codzienna jazda, zwłaszcza na motocyklu, jednocześnie pogłębia ją, ale i wystawia na próbę, bo zmusza do zmierzenia się z rozmaitymi zagrożeniami na polskich drogach. Wydaje mi się, że bezpieczeństwo na szosach można by poprawić zaprzęgając do pracy nad tym zadaniem ekonomię. Po pierwsze - wysokie, może nawet bardzo wysokie, mandaty! I jeszcze - więcej radarów! Kto wie, może i podobną receptę wystawiłby jeden z najbardziej znanych ekonomistów, noblista Gary Becker…

To tylko korekta, czy początek nowej fali kryzysu?

Wobec przetaczającej się przez rynki fali spadków, inwestorzy i analitycy zastanawiają się, czy grozi nam kolejna odsłona kryzysu. - To co w tej chwili widzimy to jeszcze nie jest kryzys. Z tego może się rozwinąć kryzys, ale na razie jest to normalna korekta - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI XELION. - W tej chwili musimy oddzielić rynki finansowe, w szczególności giełdę od realiów gospodarki - zaznaczył ekonomista Marek Zuber.

Reklama zagraża twoim finansom? UOKiK będzie mógł ostrzegać

Projekty rozporządzeń do noweli antymonopolowej trafiły do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Uwagi do nich można zgłaszać do piątku. Na mocy noweli UOKiK będzie mógł ostrzegać konsumentów przed reklamami, które narażają ich na straty.

Jan Niedziałek: najbogatszy człowiek świata proponuje 3 dni pracy. Ale to oznaczałoby… jeszcze więcej pracy

Miało być tak: mieliśmy pracować po… 3 godziny dziennie, czyli 15 godzin tygodniowo. I tyle miałoby wystarczyć do zarobienia na dostatnie, wręcz przyjemne życie! Zatem, po co byłoby harować nawet o minutę dłużej niż absolutne minimum? Tak niecałe 100 lat temu prognozował nie byle kto, bo największy ekonomista w historii świata. Do terminu ziszczenia się tej wizji zostało mało czasu i nie zapowiada się na prognostyczny sukces. Teraz śmiałą koncepcję zmian czasu pracy roztacza już nie wielki John Maynard Keynes, tylko najbogatszy człowiek świata Carlos Slim.

Jan Niedziałek: Pieniądze za nic. Czy to może się opłacić?

Proszę sobie wyobrazić - rząd daje Wam pieniądze. Wszystkim, niezależnie od tego, czy pracujecie, czy nie, czy jesteście bogaci, czy biedni. „Money for nothing”. Wystarczająco dużo, by jako tako żyć. Ekonomiści, nawet arcyliberalni, kapłani wolnego rynku, dyskutują o takim (lub podobnym) rozwiązaniu od dawna, ostatnio trochę głośniej, a Szwajcarzy nawet zrobią w tej sprawie referendum. W Polsce na razie idziemy w całkiem inną stronę.

Rafał Hirsch: w stronę wojny walutowej Europy z Ameryką

Żyjemy w świecie, w którym coraz częściej błogosławieństwem dla gospodarki danego państwa jest waluta słaba, a nie silna. Słaba waluta pomaga eksportowi, a więc także wzrostowi gospodarczemu. Tylko że nie da się osłabić wszystkich walut jednocześnie.

"Rynek telekomunikacyjny na pewno urośnie"

Wbrew niektórym prognozom rynek telekomunikacyjny w najbliższych latach powinien rosnąć - uważa członek zarządu TVN Maciej Maciejowski. Jego zdaniem w wielu gospodarstwach domowych wciąż brakuje szybkiego internetu. To właśnie może być impulsem do wzrostu całego rynku. O kondycji rynku telekomunikacyjnego rozmawiają uczestnicy dorocznej konferencji PIKE w Łodzi. TVN24 Biznes i Świat jest patronem strategicznym tego wydarzenia.

Trzaskowski w TVN24 Biznes i Świat: w sprawie Ukrainy musimy wpisywać się w europejski mainstream

Wobec Ukrainy do tej pory i tak prowadziliśmy politykę bardzo pragmatyczną - powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem, "trzeba wpisywać się w pewien europejski mainstream, bo tylko wtedy jesteśmy skuteczni. Oczywiście, czasem nas ponosi. Czasem chcielibyśmy być bardziej twardzi i używać mocniejszych słów, tylko trzeba pamiętać o tym, że w polityce zagranicznej liczy się efektywność. I dlatego musimy być tym dobrym motorem, który zagrzewa Unię Europejską do tego, by prowadziła politykę aktywną, ale też nie powinniśmy budzić wielkich oczekiwań, że ta polityka się radykalnie zmieni".

Maciej Sokołowski: Zakładnicy Parlamentu

W Parlamencie Europejskim frakcje polityczne biorą zakładników. Żadna z nich nie chce strzelać, nikt nie powinien zginąć. Ale też nikt nie wypuści ich z rąk do momentu, gdy będzie pewny swego - pisze brukselski korespondent TVN24 Biznes i Świat Maciej Sokołowski.

Jan Niedziałek: Rachunki sumienia

Seks, narkotyki i przemyt - to jest odpowiedź Unii Europejskiej na pojawiające się od dawna krytyczne opinie na temat miary, jaką jest Produkt Krajowy Brutto. To zadziwiające rozwiązanie. I nie chodzi tylko o kwestię etyki i estetyki - pisze dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Jan Niedziałek.

"Jesteśmy solidarni z państwami, które podejmują wojnę z terroryzmem. Ale Polska nie jest mocarstwem"

W nocy z poniedziałku na wtorek siły zbrojne USA i arabskich państw sojuszniczych (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Bahrajn, Katar) rozpoczęły ataki lotnicze na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii. Polska nie bierze udziału w tej operacji. - Jesteśmy solidarni z państwami, które podejmują wojnę z terroryzmem. Ale Polska nie jest mocarstwem - podkreślił w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej.

Katar zachowa mundial 2022?

Mundial 2022 "Nie" dla Kataru? Wygra zdrowy rozsądek czy wielkie pieniądze? - Za organizacją Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze ciągnie się wiele afer od korupcji aż po względu zdrowotne kibiców i piłkarzy. Jednak są to tak wielkie wpływy i pieniądze, że trudno sobie wyobrazić, że impreza zostanie przeniesiona w inne miejsce, choć raz w przeszłości już tak było - mówi Paulina Czarnota-Bojarska, dziennikarka NC+.

Rokita o nowym rządzie: Kopacz niekompetentna, Schetyna się nie nadaje

Piątek był nieszczęsny dla Ewy Kopacz. Od razu na wejściu ujawniła wszystkie swoje najsłabsze strony. Jej słowa bardziej pokazały jej niekompetencję, obawę i brak zdolności formułowania poglądów, niż zarysowały jakąś nowa polską politykę - mówił Jan Maria Rokita w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat. Jego zdaniem Grzegorz Schetyna nie nadaje się na szefa polskiej dyplomacji. - W przeciwieństwie do Ewy Kopacz jest doświadczonym i twardym politykiem z kwalifikacjami. Ale to nie znaczy, że pasuje do każdego resortu. Schetyna nie ma kwalifikacji osobowościowych do MSZ - podkreślał Rokita.

Rafał Hirsch: budżet państwa z nadwyżką, ale już zaczyna odczuwać deflację

W sierpniu budżet państwa zebrał z podatków 20,4 mld PLN. To o 2,2 proc. więcej niż rok temu. Jednocześnie wydatki budżetowe w sierpniu sięgnęły 20,2 mld PLN. Sytuacja, w której państwo zbiera w podatkach więcej, niż wydaje, zdarzyła się pierwszy raz od listopada 2012 i zaledwie drugi raz w ciągu ostatnich pięciu lat.