Z kraju

Z kraju

Rusza Polska Agencja Kosmiczna. "Jeśli chcemy się bronić np. przed atakami rakietowymi, potrzebne są satelity"

Dziś zaczyna formalnie obowiązywać ustawa powołująca do życia Polską Agencję Kosmiczną. Już sama nazwa zobowiązuje i przywodzi na myśl choćby amerykańską NASA. Co jednak kryje się za tą nazwą, czego możemy się spodziewać po działalności takiej instytucji. Między innymi o tym mówi w wywiadzie dla tvn24bis.pl prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Marek Banaszkiewicz.

Rozmowy zarządu TK Telekom ze związkowcami zakończone. Koniec okupacji siedziby firmy

Zakończyły się rozmowy zarządu TK Telekom z przedstawicielami związków zawodowych - podała w komunikacie spółka TK Telekom. Związkowcy od czwartku okupowali siedzibę firmy w Warszawie; ich zdaniem złamano ustalenia ws. realizacji programu dobrowolnych odejść. Firma poinformowała, że przedstawiciele związków zawodowych opuścili już jej siedzibę.

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Wyjaśnił Paweł Blajer

Pod koniec minionego roku weszły w życie przepisy ułatwiające upadłość konsumencką. Trudny do zrealizowania do tej pory zabieg prawny, teraz może stać się dla wielu osób początkiem nowego życia. - Zadłużony nie może zostać na ulicy - mówiła Joanna Pluta z kancelarii podatkowo-prawnej Baran&Pluta.

Solaris odnotował rekordowy rok. Ale Solange Olszewska rezygnuje z prezesury

Solange Olszewska rezygnuje z prezesury w Solarisie. Od kwietnia za sterami firmy zasiądzie Niemiec, Andreas Strecker. – To oczywiście bardzo emocjonalny moment, ale przyszedł na to czas. Długo się do tego przygotowywaliśmy. Andreas Strecker ma duże doświadczenie, takiego człowieka szukaliśmy – powiedziała Solange Olszewska. Rok 2014 był rekordowym dla Solarisa. Sprzedano 1 380 autobusów i trolejbusów, z czego 80 procent trafiło za granicę. Najwięcej autobusów trafiło do Niemiec, Bułgarii, Czech i Włoch. W planach na 2015 rok firma ma m.in. realizację projektów nowych autobusów: 24-metrowego dwuprzegubowego oraz 8-metrowego Midi Busa przeznaczonego w znacznej mierze do transportu dzieci i młodzieży szkolnej. 

Kto zajmie miejsce po Eurolocie na polskim niebie? "Nie spodziewam się kolejki chętnych"

- Eurolot od dłuższego czasu był w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wydaje się, że początkiem końca tego przewoźnika była decyzja o rozwoju działalności handlowej na własną rękę, niezależnie od LOT-u - ocenia w rozmowie z tvn24bis.pl Bartosz Baca, ekspert z firmy doradczej BBSG. Skomentował w ten sposób informacje, że Eurolot będzie realizować swoje połączenia tylko do końca marca. Jak zapowiedziało Ministerstwo Skarbu Państwa, spółka finalnie ma zostać zlikwidowana.

Rafał Hirsch: taniej na stacjach benzynowych już nie będzie

Ceny paliw od półtora roku nie wzrastały w Polsce na rynku hurtowym tak szybko, jak dziś. Przez ostatnie pół roku powoli przyzwyczajaliśmy się do tego, że ropa naftowa tylko tanieje, a tymczasem w ciągu ostatnich trzech tygodni cena ropy wykonała ostry zwrot w górę - podrożała o 25 procent. Za chwilę to poczujemy w portfelach.

Onet przejmuje Naszą Klasę. Jest zielone światło UOKiK-u

Grupa Onet może przejąć serwis Nasza Klasa. Według UOKiK-u ta koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. NK skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników, z kolei Grupa Onet jest liderem wśród polskich serwisów i skupia miesięcznie ok. 15,5 mln internautów.

UOKiK przez pomyłkę ujawnił adresy mailowe "frankowiczów". "Przepraszamy"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez pomyłkę ujawnił listę kilkuset adresów mailowych osób, które komunikowały się z nim w sprawie kredytów frankowych. - Przepraszamy za tę sytuację - mówi w rozmowie z tvn24bis.pl rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch. Upublicznienie adresów mailowych, na podstawie których można zidentyfikować daną osobę, jest złamaniem ustawy o ochronie danych osobowych.

Bez przełomu na linii banki-KNF. Ustalono, że... trzeba znów się spotkać

Bez przełomu w rozmowach między bankami i Komisją Nadzoru Finansowego. Po zakończeniu spotkania KNF poinformowała, że podjęto decyzję o konieczności przeprowadzenia “dodatkowych analiz oraz wyliczeń mających na celu ocenę możliwości realizacji restrukturyzacji kredytów udzielonych we frankach”. Wyznaczono też kolejne spotkanie. Odbędzie się ono w piątek 13 lutego.

Co stoi za dymisją szefa ZUS? Eksperci podzieleni

Eksperci nie są zgodni co do przyczyn dymisji Zbigniewa Derdziuka, który w piątek zrezygnował z kierowanie ZUS-em. Wskazywano krytyczne raporty NIK i KPRM, akcję CBA lub chęć przejścia do sektora prywatnego. Niejednoznaczne są też oceny jego prezesury.

Rolniku! Twoje dochody spadły? Masz szansę na rekompensatę

Rolnicy, którym znacznie spadły dochody, lub którzy nie mogą uzyskać zapłaty za towar, dostaną rekompensaty z Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych - taki ma być skutek projektu, który Sejm wysłał w piątkowym głosowaniu do komisji rolnictwa.

Prezes ZUS podał się do dymisji

Zbigniew Derdziuk złożył dymisję ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: - Swoją misję w ZUS uważam za wypełnioną, a cele, które sobie postawiłem, za zrealizowane. Wszystko, co robiłem jako prezes ZUS, miało na celu właśnie podniesienie satysfakcji milionów naszych klientów - informuje w komunikacie Derdziuk. - To była jego samodzielna decyzja i nikt z zewnątrz nie miał na nią wpływu. Prezes uznał po prostu, że wykonał swoją misję - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

TVN kończy dobry rok. "Wyniki potwierdzają imponującą siłę naszych przedsięwzięć"

O 4,6 proc. do 481 milionów zł wzrosły przychody TVN w czwartym kwartale 2014 roku. Natomiast wzrost przychodów w całym roku wyniósł 3,6 proc., czyli 1,594 mld zł, - wynika z danych finansowych spółki. To m.in. efekt najlepszych na rynku wyników oglądalności, doskonałej strategii programowej i związanego z tym silnego wzrostu przychodów związanych z reklamą o 5,4 proc.

Pracodawcy RP donoszą na górników. Bo naruszyli "prawo międzynarodowe"?

Pracodawcy RP poinformowali, że wystąpili do prokuratury z wnioskiem dot. związkowców z Jastrzębskiej Spółki Węglowej - organizatorów trwającego tam już dziesiątą dobę strajku. Od kilkunastu godzin trwa kolejna tura rozmów strajkujących związków z zarządem JSW. Przed jej siedzibą nadal demonstruje kilkadziesiąt osób.

Bilans: banki pod kontrolą, zapowiedź strajków, Moskwa z nowymi sankcjami

Resort finansów i UOKiK pomogą "frankowiczom". Będą kontrolować banki i sprawdzać, czy wywiązują się ze swoich deklaracji łagodzących skok kursu franka szwajcarskiego. Związkowcy rozpoczęli przygotowania do akcji protestacyjnych, w tym do wielkiej demonstracji w Warszawie. UE objęła sankcjami dziewiętnaście osób, w tym pięciu obywateli Rosji oraz dziewięć firm i instytucji.

Rada wierzycieli skontroluje działanie syndyk FagorMastercook

Uchwałę o kontroli działań syndyk będących w upadłości wrocławskich zakładów FagorMastercook podjęła w czwartek rada wierzycieli. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej na sprzedaż fabryki z jedynym kontrahentem - firmą Bosch Siemens.